ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ «ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΡΑΚΗΣ»

Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση, την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, όπως ενδεικτικά οι κτιριακές, ηλεκτρομηχανολογικές, υδραυλικές και ηλεκτρονικές εγκαταστάσεις του Ιδρύματος, σε όλες τις πόλεις στις οποίες αναπτύσσει τις δραστηριότητές του, ήτοι στην Κομοτηνή, Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη, Ορεστιάδα, Διδυμότειχο, Καβάλα και Δράμα.

Προθεσμία

Deadline 2026-10-06

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-09-01 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-01)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Ανοικτος ηλεκτρονικος διαγωνισμος ανω των οριων «παροχη υπηρεσιων για την συντηρηση και την τεχνικη και λειτουργικη υποστηριξη των υποδομων και εξωτερικων χωρων του δημοκριτειου πανεπιστημιου θρακης»
Αριθμός αναφοράς: 772/2026
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση, την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, όπως ενδεικτικά οι κτιριακές, ηλεκτρομηχανολογικές, υδραυλικές και ηλεκτρονικές εγκαταστάσεις του Ιδρύματος, σε όλες τις πόλεις στις οποίες αναπτύσσει τις δραστηριότητές του, ήτοι στην Κομοτηνή, Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη, Ορεστιάδα, Διδυμότειχο, Καβάλα και Δράμα.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 4305484.02 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 3
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 3

1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Τμήμα 1
Τίτλος: Παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση και την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στην Κομοτηνή
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1887763.84 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ)
Περιγραφή της προμήθειας:
Παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση και την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στην Κομοτηνή
Ταχυδρομικός κώδικας: 69100
Πόλη: Κομοτηνή
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ροδόπη 🏙️
Διάρκεια
Ημερομηνία έναρξης: 2027-03-01 📅
Ημερομηνία λήξης: 2029-02-28 📅
Διάρκεια της σύμβασης, της συμφωνίας-πλαίσιο ή του δυναμικού συστήματος αγορών
Η παρούσα σύμβαση υπόκειται σε ανανέωση
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές
Περιγραφή των επιλογών:
Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δύο (2) έτη από την ημερομηνία υπογραφής της, με ενδεικτική ημερομηνία έναρξης την 1η Μαρτίου 2027 και λήξης την 28η Φεβρουαρίου 2029, και με δικαίωμα προαίρεσης για δύο (2) επιπλέον έτη από τη λήξη της αρχικής σύμβασης.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Τμήμα 2
Τίτλος: Παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση και την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στις πόλεις Ξάνθη, Καβάλα και Δράμα.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1133273.22 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση και την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στις πόλεις Ξάνθη, Καβάλα και Δράμα.
Ταχυδρομικός κώδικας: 67100
Πόλη: Ξάνθη
Ταχυδρομικός κώδικας: 65404
Πόλη: Καβάλα
Ταχυδρομικός κώδικας: 66100
Πόλη: Δράμα
Τόπος εκτέλεσης: Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002

3️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Τμήμα 3
Τίτλος: Παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση και την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στις πόλεις Αλεξανδρούπολη, Ορεστιάδα και Διδυμότειχο.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1284446.96 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Παροχή υπηρεσιών για τη συντήρηση και την τεχνική και λειτουργική υποστήριξη των υποδομών και των εξωτερικών χώρων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στις πόλεις Αλεξανδρούπολη, Ορεστιάδα και Διδυμότειχο.
Ταχυδρομικός κώδικας: 68100
Πόλη: Αλεξανδρούπολη
Ταχυδρομικός κώδικας: 68200
Πόλη: Ορεστιάδα
Ταχυδρομικός κώδικας: 68300
Πόλη: Διδυμότειχο
Τόπος εκτέλεσης: Έβρος 🏙️
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0003
Περιγραφή
Τόπος εκτέλεσης:
+ 2 ακόμη

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-06 14:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-09 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-09 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων: Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.4 της διακήρυξης
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Άλλες οικονομικές ή χρηματοοικονομικές απαιτήσεις
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.5 της διακήρυξης: α) Μέσο «ειδικό» ετήσιο κύκλο εργασιών, κατά τις τρεις (3) τελευταίες οικονομικές χρήσεις (2023, 2024 και 2025) ή, εφόσον δραστηριοποιούνται για μικρότερο χρονικό διάστημα, για όσο χρόνο δραστηριοποιούνται, τουλάχιστον ίσο με το 50% της προϋπολογισθείσας δαπάνης, μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και μη συνυπολογιζομένων των δικαιωμάτων προαίρεσης και παράτασης της σύμβασης, του τμήματος της παρούσας διακήρυξης για το οποίο υποβάλλουν προσφορά. Σε περίπτωση υποβολής προσφοράς για περισσότερα Τμήματα, ο μέσος «ειδικός» ετήσιος κύκλος εργασιών θα πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσος με το 50% του αθροίσματος της προϋπολογισθείσας δαπάνης, μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και μη συνυπολογιζομένων των δικαιωμάτων προαίρεσης και παράτασης της σύμβασης, των Τμημάτων για τα οποία υποβάλλεται προσφορά.
Εμφάνιση περισσότερων
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.5 της διακήρυξης: β) Ασφαλιστήριο συμβόλαιο γενικής αστικής ευθύνης για κάλυψη έναντι επαγγελματικών κινδύνων: -Σε περίπτωση υποβολής προσφοράς για ένα από τα τμήματα οι υποψήφιοι ανάδοχοι θα διαθέτουν και υποχρεούνται να προσκομίσουν ασφαλιστήριο συμβόλαιο γενικής αστικής ευθύνης με ποσό ασφάλισης αθροιστικού ορίου τουλάχιστον 3.000.000,00€ με όριο ανά ζημία τα 2.000.000,00€ €. -Σε περίπτωση υποβολής προσφοράς για περισσότερα από ένα τμήματα ή για το σύνολο των τμημάτων, το όριο του ασφαλιστηρίου συμβολαίου πρέπει να ανέρχεται στο ποσό των 4.000.000,00€, με όριο ανά ζημία τα 2.000.000,00€.
Εμφάνιση περισσότερων
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.5 της διακήρυξης: γ) Πιστοληπτική Ικανότητα τουλάχιστον ίση με τον συνολικό προϋπολογισμό του τμήματος ή των τμημάτων, για το οποίο ή τα οποία θα υποβάλλει προσφορά, όπως ο προϋπολογισμός ορίζεται στη διακήρυξη, χωρίς Φ.Π.Α. και μη συνυπολογιζομένων των δικαιωμάτων προαίρεσης και παράτασης της σύμβασης. Θα γίνεται διάκριση του ποσού που διατίθεται για εγγυητικές επιστολές και του ποσού που διατίθεται για χρηματοδοτήσεις. Το ποσό που θα διατίθεται για χρηματοδοτήσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσο με το ήμισυ του προϋπολογισμού, χωρίς ΦΠΑ και μη συνυπολογιζομένων των δικαιωμάτων προαίρεσης και παράτασης της σύμβασης, του τμήματος ή του αθροίσματος του προϋπολογισμού, χωρίς Φ.Π.Α., των τμημάτων, για τα οποία συμμετέχει ο οικονομικός φορέας.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Αναφορές σε καθορισμένες υπηρεσίες
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.6 της διακήρυξης: Να διαθέτουν την κατάλληλα τεκμηριωμένη και αποδεδειγμένη εμπειρία και τεχνογνωσία στην παροχή υπηρεσιών συντήρησης σε Φορείς του Δημόσιου Τομέα ή/και σε Ιδιώτες. Συγκεκριμένα, να έχουν εκτελέσει και ολοκληρώσει κατά τα τελευταία τρία (3) έτη (2023, 2024, 2025), ή για όσο χρόνο δραστηριοποιούνται εφόσον αυτός είναι μικρότερος των τριών (3) ετών, μία (1) σύμβαση παροχής υπηρεσιών συντήρησης κτιριακών εγκαταστάσεων σε φορείς του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα, συμβατικού ποσού τουλάχιστον ίσο με το 50% της προϋπολογιζόμενης δαπάνης του τμήματος του υπόψη διαγωνισμού για το οποίο συμμετέχει ο οικονομικός φορέας ή σε περίπτωση συμμετοχής για περισσότερα ή όλα τα τμήματα, τουλάχιστον ίσο με το με το 50% της προϋπολογιζόμενης δαπάνης των τμημάτων αυτών, μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Μέσος ετήσιος αριθμός εργαζομένων
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.6 της διακήρυξης: Να έχουν απασχολήσει στην επιχείρησή τους, κατά το έτος 2025 και κατά το έτος 2026 έως και τον τελευταίο ολοκληρωμένο μήνα πριν από την ημερομηνία υποβολής της προσφοράς, ή, εφόσον δραστηριοποιούνται για χρονικό διάστημα μικρότερο του ενός έτους, για όσο χρονικό διάστημα δραστηριοποιούνται, αριθμό εργατοϋπαλληλικού προσωπικού, ανά ειδικότητα, τουλάχιστον ίσο με το 50% του απαιτούμενου προσωπικού της παρούσας Διακήρυξης για το εκάστοτε Τμήμα, με στρογγυλοποίηση του αποτελέσματος, εφόσον προκύπτει δεκαδικός αριθμός, στον αμέσως επόμενο ακέραιο. ................................................. Σε περίπτωση υποβολής προσφοράς για περισσότερα από ένα Τμήματα, ο οικονομικός φορέας θα πρέπει να έχει απασχολήσει στην επιχείρησή του, κατά τα ανωτέρω, αριθμό εργατοϋπαλληλικού προσωπικού, ανά ειδικότητα, τουλάχιστον ίσο με το άθροισμα των ατόμων που απαιτούνται για την αντίστοιχη ειδικότητα στα επιμέρους Τμήματα για τα οποία υποβάλλει προσφορά
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Απαίτηση για άδεια ή μέλος σε συγκεκριμένη οργάνωση για συμβάσεις υπηρεσιών
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.6 της διακήρυξης: Γ. Να είναι σε θέση να διαθέσει το αναγκαίο προσωπικό για να καλύψει περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης της Αναθέτουσας Αρχής. Η σχετική δαπάνη περιλαμβάνεται στην προσφερόμενη τιμή και δεν καταβάλλεται για αυτήν πρόσθετη αμοιβή στον ανάδοχο. .............................................. Δ. Να είναι σε θέση να διαθέσει υπεύθυνο έργου για την οργάνωση και το συντονισμό των εργασιών και για την παρακολούθηση του συνόλου των παρεχόμενων υπηρεσιών της σύμβασης και της ορθής εκτέλεσης αυτής, καθώς και για την επικοινωνία με τα αρμόδια όργανα της αναθέτουσας αρχής.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με πρότυπα διασφάλισης της ποιότητας
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όπως περιγράφεται στην παρ. 2.2.7 της διακήρυξης: Οι οικονομικοί φορείς για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης οφείλουν να συμμορφώνονται με: 1.Πιστοποιητικό για την τήρηση Συστήματος Διαχείρισης Ποιότητας, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 9001 ή ισοδύναμο. 2.Πιστοποιητικό για την τήρηση Συστήματος Διαχείρισης Υγείας και Ασφάλειας στους χώρους Εργασίας, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 45001 ή ισοδύναμο. 3.Πιστοποιητικό για την τήρηση Συστήματος Περιβαλλοντικής Διαχείρισης, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 14001 ή ισοδύναμο. 4.Πιστοποιητικό για την τήρηση Συστήματος Διαχείρισης Ασφάλειας των Πληροφοριών, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO/IEC 27001 ή ισοδύναμο. 5.Βεβαίωση ορθής εφαρμογής των κατευθυντήριων οδηγιών του προτύπου ISO 26000 για την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη ή ισοδύναμου, εκδοθείσα από ανεξάρτητο φορέα πιστοποίησης και ελέγχου. 6.Πιστοποιητικό περί διαχείρισης κατά της δωροδοκίας, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 37001 ή ισοδύναμο. 7.Πιστοποιητικό για την τήρηση Συστήματος Διαχείρισης Εγκαταστάσεων, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το πρότυπο ΙSΟ 41001 ή ισοδύναμο. 8.Πιστοποιητικό Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικών Δεδομένων (ΣΔΠΔ), από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το πρότυπο BS 10012 ή ισοδύναμο. 9.Πιστοποιητικό Συστήματος Διαχείρισης Επιχειρησιακής Συνέχειας, από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα, σύμφωνα με το πρότυπο ISO 22301 ή ισοδύναμο.
Εμφάνιση περισσότερων
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
Για την έγκυρη συμμετοχή στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης κατατίθεται από τους συμμετέχοντες οικονομικούς φορείς (προσφέροντες) εγγυητική επιστολή συμμετοχής, ποσού ίση με το 2% της εκτιμώμενης αξίας της σύμβασης, εκτός ΦΠΑ, μη συνυπολογιζομένων των δικαιωμάτων προαίρεσης και παράτασης της σύμβασης. Συγκεκριμένα, το ύψος της εγγύησης συμμετοχής καθορίζεται, ανά Τμήμα, ως ακολούθως: -δεκαοκτώ χιλιάδες οκτακόσια εβδομήντα επτά ευρώ και εξήντα τέσσερα λεπτά (18.877,64 €), σε περίπτωση που ο οικονομικός φορέας συμμετέχει για το Τμήμα 1 «Παροχή υπηρεσιών συντήρησης και λειτουργικής υποστήριξης των κτιριακών εγκαταστάσεων, των ηλεκτρομηχανολογικών, υδραυλικών, ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων και των εξωτερικών χώρων που περιβάλλουν τα Πανεπιστημιακά ακίνητα και τις εγκαταστάσεις του Δ.Π.Θ., στην Κομοτηνή», -έντεκα χιλιάδες τριακόσια τριάντα δύο ευρώ και εβδομήντα τρία λεπτά (11.332,73 €), σε περίπτωση που ο οικονομικός φορέας συμμετέχει για το Τμήμα 2 «Παροχή υπηρεσιών συντήρησης και λειτουργικής υποστήριξης των κτιριακών εγκαταστάσεων, των ηλεκτρομηχανολογικών, υδραυλικών, ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων και των εξωτερικών χώρων που περιβάλλουν τα Πανεπιστημιακά ακίνητα και τις εγκαταστάσεις του Δ.Π.Θ., στις πόλεις Ξάνθη, Καβάλα και Δράμα», -δώδεκα χιλιάδες οκτακόσια σαράντα τέσσερα ευρώ και σαράντα επτά λεπτά (12.844,47 €), σε περίπτωση που ο οικονομικός φορέας συμμετέχει για το Τμήμα 3 «Παροχή υπηρεσιών συντήρησης και λειτουργικής υποστήριξης των κτιριακών εγκαταστάσεων, των ηλεκτρομηχανολογικών, υδραυλικών, ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων και των εξωτερικών χώρων που περιβάλλουν τα Πανεπιστημιακά ακίνητα και τις εγκαταστάσεις του Δ.Π.Θ., στις πόλεις Αλεξανδρούπολη, Ορεστιάδα και Διδυμότειχο», -σαράντα τρεις χιλιάδες πενήντα τέσσερα ευρώ και ογδόντα τέσσερα λεπτά (43.054,84 €), σε περίπτωση που ο οικονομικός φορέας συμμετέχει για το σύνολο των τμημάτων
Εμφάνιση περισσότερων
Λόγος αποκλεισμού:
Αναστολή επιχειρηματικών δραστηριοτήτων
Απάτη
Κατάσταση ανάλογη της πτώχευσης, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας
+ 15 ακόμη
Λόγοι που σχετίζονται με αφερεγγυότητα, σύγκρουση συμφερόντων ή επαγγελματικό παράπτωμα
Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες ή χρηματοδότηση της τρομοκρατίας
Παιδική εργασία και άλλες μορφές εμπορίας ανθρώπων
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή φόρων
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του εργατικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του κοινωνικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του περιβαλλοντικού δικαίου
Περιουσιακά στοιχεία υπό αναγκαστική διαχείριση από εκκαθαριστή
Πτώχευση
Συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση
Συμφωνίες με άλλους οικονομικούς φορείς με στόχο τη στρέβλωση του ανταγωνισμού
Σύγκρουση συμφερόντων λόγω της συμμετοχής του στη διαδικασία σύναψης της σύμβασης
Τρομοκρατικά εγκλήματα ή εγκλήματα συνδεόμενα με τρομοκρατικές δραστηριότητες
Ψευδείς δηλώσεις, απόκρυψη πληροφοριών, ανικανότητα παροχής των απαιτούμενων εγγράφων ή λήψη πληροφοριών εμπιστευτικού χαρακτήρα που αφορούν την παρούσα διαδικασία
Περιγραφή των λόγων αποκλεισμού:
Παρ. 2.2.3.1 της διακήρυξης
Παρ. 2.2.3.2 της διακήρυξης
Παρ. 2.2.3.4 της διακήρυξης

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1020.Ε00289.0001
Τμήμα: Τμήμα Προμηθειών
Ταχυδρομική διεύθυνση: Κτίριο Διοίκησης-Πανεπιστημιούπολη
Ταχυδρομικός κώδικας: 69100
Ταχυδρομική πόλη: Κομοτηνή
Περιοχή: Ροδόπη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: protocol@duth.gr 📧
Τηλέφωνο: +302531039000 📞
URL: https://duth.gr/ 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://duth.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Εκπαίδευση
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://neppssearch.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/........... 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαία Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΘΗΒΩΝ 196-198 (5ος ΟΡΟΦΟΣ)
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης – νικαια
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σύμφωνα με το άρθρο 361 του Ν. 4412/2016 και την διακήρυξη: Κάθε ενδιαφερόμενος, ο οποίος έχει ή είχε συμφέρον να του ανατεθεί η συγκεκριμένη δημόσια σύμβαση και έχει υποστεί ή ενδέχεται να υποστεί ζημία από εκτελεστή πράξη ή παράλειψη της αναθέτουσας αρχής κατά παράβαση της ευρωπαϊκής ενωσιακής ή εσωτερικής νομοθεσίας στον τομέα των δημοσίων συμβάσεων, έχει δικαίωμα να προσφύγει στην Ενιαία Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων (ΕΑΔΗΣΥ), σύμφωνα με τα ειδικότερα οριζόμενα στα άρθρα 346 επ. του ν. 4412/2016 και 1 επ. του π.δ/τος 39/2017, ασκώντας προδικαστική προσφυγή κατά πράξης ή παράλειψης της αναθέτουσας αρχής, προσδιορίζοντας ειδικώς τις νομικές και πραγματικές αιτιάσεις που δικαιολογούν το αίτημά του . Σε περίπτωση προσβολής πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι: (α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή (β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως (γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο ΚΗΜΔΗΣ. Σε περίπτωση παράλειψης που αποδίδεται στην αναθέτουσα αρχή, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι δεκαπέντε (15) ημέρες από την επομένη της συντέλεσης της προσβαλλόμενης παράλειψης . Οι προθεσμίες άσκησης των προδικαστικών προσφυγών και των παρεμβάσεων αρχίζουν την επομένη της ημέρας της προαναφερθείσας κατά περίπτωση κοινοποίησης ή γνώσης και λήγουν όταν περάσει ολόκληρη η τελευταία ημέρα και ώρα 23:59:59 και, αν αυτή είναι εξαιρετέα ή Σάββατο, όταν περάσει ολόκληρη η επόμενη εργάσιμη ημέρα και ώρα 23:59:59. ...................................
Εμφάνιση περισσότερων
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 169-605849 (2026-09-01)