«ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΝΕΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ"
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η αναβάθμιση του Χιονοδρομικού Κέντρου Βίγλας – Πισοδερίου. Πιο αναλυτικά στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η προμήθεια και εργασίες τοποθέτησης και εγκατάστασης ενός νέου αναβατήρα δυναμικότητας 1.400 ατόμων ανά ώρα με φορεία τύπου καρέκλας τεσσάρων θέσεων με πένσα σταθερής σύμπλεξης προς αντικατάσταση του εναέριου διθέσιου Κεντρικού αναβατήρα και των συνοδών εγκαταστάσεων αυτού. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝΤΟΣ ΣΑΕΠ 0052 με κωδικούς CPV 42418290-8 Ανελκυστήρες χιονοδρόμων, 45234220-4 Κατασκευαστικές εργασίες για ανελκυστήρες χιονοδρόμων και προϋπολογισμό 8.900.000,00 € (χωρίς ΦΠΑ 24%)
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-06
Ποιος Τι- • Εξοπλισμός μονοτρόχιου σιδηροδρόμου ή ανελκυστήρων χιονοδρόμων › Ανελκυστήρες χιονοδρόμων
- • Συστήματα μεταφοράς υποστηριζόμενα από καλώδια › Κατασκευαστικές εργασίες για ανελκυστήρες χιονοδρόμων
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Δυτική Μακεδονία › Φλώρινα
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-09-02 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: «διαγωνισμος για την αναδειξη αναδοχου προμηθειας νεου αναβατηρα για το χιονοδρομικο κεντρο βιγλας"
Σύντομη περιγραφή:
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ανελκυστήρες χιονοδρόμων 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 8 900 000 EUR 💰
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΝΕΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Περιγραφή της προμήθειας:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Βίγλα Πισοδερίου
Ταχυδρομικός κώδικας: 53100
Πόλη: Φλώρινα
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Φλώρινα 🏙️
Διάρκεια: 730 ημέρες
Διάρκεια
Ημερομηνία έναρξης: 2026-12-01 📅
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Α΄ ΟΜΑΔΑ: Εξοπλισμός, Ασφάλεια, Εργονομία, Ταχύτητα Αποκατάστασης Δυσλειτουργιών & Οικονομία Συντήρησης. Κριτήριο ανάθεσης και βαρύτητα ανά κριτήριο
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 80
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Β΄ ΟΜΑΔΑ: Όροι υλοποίησης και εξυπηρέτηση μετά την πώληση. Κριτήριο ανάθεσης και βαρύτητα ανά κριτήριο
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 20
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Κατασκευαστικές εργασίες για ανελκυστήρες χιονοδρόμων 📦
Περιγραφή
Πόλη: Φλωρινα
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-06 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-12 09:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Φλώρινα
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): Επιτροπή Διαγωνισμού
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-12 09:00:00 📅
Τόπος: Φλώρινα
Πρόσθετες πληροφορίες: Επιτροπή Διαγωνισμού
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Κριτήρια απονομής
Τύπος βάρους: Στάθμιση (ποσοστό, ακριβές)
Όροι υποβολής προσφορών
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι σχετικά με τη σύμβαση
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης: όπως προβλέπονται στη διακήρυξη
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερειακη ενοτητα φλωρινας περιφερειας δυτικης μακεδονιας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Τμήμα: Διευθυνση τεχνικων υπηρεσιων π.ε. φλωρινας
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΠΤΟΛΕΜΑΙΩΝ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 53100
Ταχυδρομική πόλη: Φλωρινα
Περιοχή: Φλώρινα 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Παντελης πηλειδης
E-mail: p.pilidis@pdm.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: 2385350510 📞
Φαξ: 2385350501 📠
URL: https://florina.pdm.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://florina.pdm.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/493018 🌏
URL συμμετοχής: https://www.nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 104 32
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-606590 (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: «διαγωνισμος για την αναδειξη αναδοχου προμηθειας νεου αναβατηρα για το χιονοδρομικο κεντρο βιγλας"
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η αναβάθμιση του Χιονοδρομικού Κέντρου Βίγλας – Πισοδερίου. Πιο αναλυτικά στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η προμήθεια και εργασίες τοποθέτησης και εγκατάστασης ενός νέου αναβατήρα δυναμικότητας 1.400 ατόμων ανά ώρα με φορεία τύπου καρέκλας τεσσάρων θέσεων με πένσα σταθερής σύμπλεξης προς αντικατάσταση του εναέριου διθέσιου Κεντρικού αναβατήρα και των συνοδών εγκαταστάσεων αυτού.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝΤΟΣ ΣΑΕΠ 0052 με κωδικούς CPV 42418290-8 Ανελκυστήρες χιονοδρόμων, 45234220-4 Κατασκευαστικές εργασίες για ανελκυστήρες χιονοδρόμων και προϋπολογισμό 8.900.000,00 € (χωρίς ΦΠΑ 24%)
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ανελκυστήρες χιονοδρόμων 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 8 900 000 EUR 💰
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΤΜΗΜΑ 1: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΝΕΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΝΕΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Περιγραφή της προμήθειας:
Στο Τμήμα 1 περιλαμβάνονται:
Η παρούσα αφορά την προμήθεια και εγκατάσταση ενός εναέριου αναβατήρα με τετραθέσια φορεία τύπου καρέκλας στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βίγλας προς την αντικατάσταση του Κεντρικού υφιστάμενου αναβατήρα.
Ο αναβατήρας θα παραδοθεί πλήρως εγκατεστημένος και λειτουργικός, μετά την απαιτούμενη πιστοποίηση, και θα περιλαμβάνει όλα τα αναγκαία, κύρια και βοηθητικά συστήματα για τη σωστή λειτουργία του. Στο αντικείμενο της σύμβασης περιλαμβάνεται, επίσης, η εγγυημένη λειτουργία της προμήθειας για ένα κατ’ ελάχιστον έτος και η παροχή τεχνικής υποστήριξης για πέντε έτη από την πιστοποίηση και παράδοση σε πλήρη λειτουργία του αναβατήρα, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο κεφάλαιο 8 της παρούσας.
Ο στόχος της σύμβασης είναι η αντικατάσταση του παρωχημένου διθέσιου αναβατήρα του χιονοδρομικού κέντρου του οποίου η διάρκεια ζωής του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού έχει εξαντληθεί. Συνεπώς, στην παρούσα σύμβαση περιλαμβάνεται επίσης η αποσυναρμολόγηση του υπάρχοντος διθέσιου εναέριου αναβατήρα και η εναπόθεση των εξαρτημάτων του στο χώρο στάθμευσης του Χιονοδρομικού Κέντρου.
Η τεχνική περιγραφή του αναβατήρα και των λοιπών συνοδευτικών εγκαταστάσεων καθορίζει τις βασικές απαιτήσεις για τη συγκρότησή τους. Όλα τα ζητούμενα τεχνικά χαρακτηριστικά των αναβατήρων, όπως αναφέρονται στο παρόν και σε λοιπά τεύχη της διακήρυξης, θα πρέπει να προέρχονται από τη σειρά παραγωγής του αναβατήρα και να μην αποτελούν ειδικές κατασκευές ή τροποποιήσεις προκειμένου να πληρούν τις προδιαγραφές της παρούσας διακήρυξης. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται η μέγιστη δυνατή αξιοπιστία και ποιότητα των εγκαταστάσεων.
Διευκρινίζεται ότι δεν περιλαμβάνονται στο αντικείμενο:
- Η διαδικασία και το κόστος για την Περιβαλλοντική αδειοδότηση, εφόσον απαιτείται.
- Η διαδικασία και το κόστος για την έκδοσης Πράξης Πληροφοριακού Χαρακτήρα καθώς και το κόστος αναδάσωσης, εφόσον απαιτείται.
- Οποιαδήποτε τέλη απαιτηθούν για την αδειοδότηση των εργασιών και των εγκαταστάσεων.
- Κόστη που αφορούν τους διαχειριστές δικτύου παροχής ισχύος που αφορούν οποιαδήποτε τροποποίηση που τυχόν απαιτηθεί ή και για την αύξηση της ισχύος εφόσον απαιτείται.
Εμφάνιση περισσότερων
Ταχυδρομικός κώδικας: 53100
Πόλη: Φλώρινα
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Φλώρινα 🏙️
Διάρκεια: 730 ημέρες
Διάρκεια
Ημερομηνία έναρξης: 2026-12-01 📅
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Α΄ ΟΜΑΔΑ: Εξοπλισμός, Ασφάλεια, Εργονομία, Ταχύτητα Αποκατάστασης Δυσλειτουργιών & Οικονομία Συντήρησης. Κριτήριο ανάθεσης και βαρύτητα ανά κριτήριο
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 80
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Β΄ ΟΜΑΔΑ: Όροι υλοποίησης και εξυπηρέτηση μετά την πώληση. Κριτήριο ανάθεσης και βαρύτητα ανά κριτήριο
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 20
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Κατασκευαστικές εργασίες για ανελκυστήρες χιονοδρόμων 📦
Περιγραφή
Πόλη: Φλωρινα
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-06 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-12 09:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Φλώρινα
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): Επιτροπή Διαγωνισμού
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-12 09:00:00 📅
Τόπος: Φλώρινα
Πρόσθετες πληροφορίες: Επιτροπή Διαγωνισμού
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Κριτήρια απονομής
Τύπος βάρους: Στάθμιση (ποσοστό, ακριβές)
Όροι υποβολής προσφορών
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι σχετικά με τη σύμβαση
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης: όπως προβλέπονται στη διακήρυξη
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερειακη ενοτητα φλωρινας περιφερειας δυτικης μακεδονιας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.903.0001
Τμήμα: Διευθυνση τεχνικων υπηρεσιων π.ε. φλωρινας
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΠΤΟΛΕΜΑΙΩΝ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 53100
Ταχυδρομική πόλη: Φλωρινα
Περιοχή: Φλώρινα 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Παντελης πηλειδης
E-mail: p.pilidis@pdm.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: 2385350510 📞
Φαξ: 2385350501 📠
URL: https://florina.pdm.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://florina.pdm.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/493018 🌏
URL συμμετοχής: https://www.nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.Ε00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 104 32
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Ο ανάδοχος μπορεί κατά των αποφάσεων που επιβάλλουν σε βάρος του κυρώσεις, δυνάμει των όρων των άρθρων 5.2 (Κήρυξη οικονομικού φορέα εκπτώτου - Κυρώσεις), 6.1. (Χρόνος παράδοσης αγαθών), 6.4. (Απόρριψη συμβατικών αγαθών – αντικατάσταση), καθώς και κατ’ εφαρμογή των συμβατικών όρων, να ασκήσει προσφυγή για λόγους νομιμότητας και ουσίας ενώπιον του φορέα που εκτελεί τη σύμβαση μέσα σε ανατρεπτική προθεσμία (30) ημερών από την ημερομηνία της κοινοποίησης ή της πλήρους γνώσης της σχετικής απόφασης. Η εμπρόθεσμη άσκηση της προσφυγής αναστέλλει τις επιβαλλόμενες κυρώσεις. Επί της προσφυγής αποφασίζει το αρμοδίως αποφαινόμενο όργανο, ύστερα από γνωμοδότηση του προβλεπόμενου στο τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 11 του άρθρου 221 του ν.4412/2016 οργάνου, εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από την άσκησή της, άλλως θεωρείται ως σιωπηρώς απορριφθείσα. Κατά της απόφασης αυτής δεν χωρεί η άσκηση άλλης οποιασδήποτε φύσης διοικητικής προσφυγής. Αν κατά της απόφασης που επιβάλλει κυρώσεις δεν ασκηθεί εμπρόθεσμα η προσφυγή ή αν απορριφθεί αυτή από το αποφαινόμενο αρμοδίως όργανο, η απόφαση καθίσταται οριστική. Αν ασκηθεί εμπρόθεσμα προσφυγή, αναστέλλονται οι συνέπειες της απόφασης μέχρι αυτή να οριστικοποιηθεί και όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Εμφάνιση περισσότερων
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-606590 (2026-09-02)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Μηχανήματα βιομηχανικών εγκαταστάσεων (20 νέες προμήθειες)