Διαγωνισμός Προμήθειας υγρών καυσίμων (βενζίνης αμόλυβδης, πετρελαίου κίνησης, πετρελαίου θέρμανσης) για τα έτη 2027-2028-2029
Περιφερεία Κεντρικής Μακεδονίας
Διακήρυξη Ηλεκτρονικού, Ανοικτού, Διαγωνισμού, άνω των ορίων, για την ανάδειξη προμηθευτών υγρών καυσίμων (βενζίνης αμόλυβδης, πετρελαίου κίνησης, πετρελαίου θέρμανσης) για την κάλυψη των αναγκών των Κεντρικών Υπηρεσιών της Π.Κ.Μ. και της Π.Ε.Θ για τα έτη 2027, 2028 & 2029, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά αποκλειστικά βάσει της τιμής (χαμηλότερη τιμή), προϋπολογισμού 792.017,09€, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24% και 638.723,46€ άνευ ΦΠΑ.
ΠροθεσμίαDeadline 2026-09-28
Ποιος Τι- • Ακάθαρτο πετρέλαιο › Καύσιμο πετρελαιοκινητήρων ντίζελ
- • Βενζίνη › Αμόλυβδη βενζίνη
- • Πετρέλαιο εξωτερικής καύσης › Πετρέλαιο θέρμανσης
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Κεντρική Μακεδονία › Θεσσαλονίκη
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-08-27 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-27)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διαγωνισμός Προμήθειας υγρών καυσίμων (βενζίνης αμόλυβδης, πετρελαίου κίνησης, πετρελαίου θέρμανσης) για τα έτη 2027-2028-2029
Σύντομη περιγραφή:
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Αμόλυβδη βενζίνη 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 638723.46 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 3
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 3
1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1: Αμόλυβδη Βενζίνη
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 212429.32 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΤΜΗΜΑ 1: Αμόλυβδη Βενζίνη
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Θεσσαλονίκη 🏙️
Διάρκεια: 3 έτη
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
2️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2: Πετρέλαιο Κίνησης
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 156530.87 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΤΜΗΜΑ 2: Πετρέλαιο Κίνησης
Προϊόντα/υπηρεσίες: Καύσιμο πετρελαιοκινητήρων ντίζελ 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
3️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ3: Πετρέλαιο Θέρμανσης
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 269763.27 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΤΜΗΜΑ3: Πετρέλαιο Θέρμανσης
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πετρέλαιο θέρμανσης 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-09-28 23:59:59 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: 26ης Οκτωβρίου 64
Ταχυδρομικός κώδικας: 54627
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονίκη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Κενανίδου Γεύση
E-mail: g.kenanidou@pkm.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313319136 📞
URL: https://www.pkm.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 104 32
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Σύμφωνα με τους όρους της διακήρυξης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 166-595156 (2026-08-27)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διαγωνισμός Προμήθειας υγρών καυσίμων (βενζίνης αμόλυβδης, πετρελαίου κίνησης, πετρελαίου θέρμανσης) για τα έτη 2027-2028-2029
Σύντομη περιγραφή:
Διακήρυξη Ηλεκτρονικού, Ανοικτού, Διαγωνισμού, άνω των ορίων, για την ανάδειξη προμηθευτών υγρών καυσίμων (βενζίνης αμόλυβδης, πετρελαίου κίνησης, πετρελαίου θέρμανσης) για την κάλυψη των αναγκών των Κεντρικών Υπηρεσιών της Π.Κ.Μ. και της Π.Ε.Θ για τα έτη 2027, 2028 & 2029, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά αποκλειστικά βάσει της τιμής (χαμηλότερη τιμή), προϋπολογισμού 792.017,09€, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24% και 638.723,46€ άνευ ΦΠΑ.
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Αμόλυβδη βενζίνη 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 638723.46 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 3
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 3
1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1: Αμόλυβδη Βενζίνη
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 212429.32 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΤΜΗΜΑ 1: Αμόλυβδη Βενζίνη
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Θεσσαλονίκη 🏙️
Διάρκεια: 3 έτη
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
2️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2: Πετρέλαιο Κίνησης
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 156530.87 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΤΜΗΜΑ 2: Πετρέλαιο Κίνησης
Προϊόντα/υπηρεσίες: Καύσιμο πετρελαιοκινητήρων ντίζελ 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
3️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ3: Πετρέλαιο Θέρμανσης
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 269763.27 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΤΜΗΜΑ3: Πετρέλαιο Θέρμανσης
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πετρέλαιο θέρμανσης 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0003
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-09-28 23:59:59 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.902.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: 26ης Οκτωβρίου 64
Ταχυδρομικός κώδικας: 54627
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονίκη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Κενανίδου Γεύση
E-mail: g.kenanidou@pkm.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313319136 📞
URL: https://www.pkm.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 104 32
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Σύμφωνα με τους όρους της διακήρυξης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 166-595156 (2026-08-27)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Πετρελαϊκά προϊόντα, καύσιμα, ηλεκτρική και άλλες πηγές ενέργειας (>20 νέες προμήθειες)
- Καύσιμα (>20)
- Πετρέλαιο και αποστάγματα (>20)
- Βενζίνη (16)