ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ 30418/2026
Δήμος Ρεθύμνης
Προμήθεια Ειδών Καθαριότητας, Ευπρεπισμού και υγιεινής Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ρεθύμνης
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-02
Ποιος Τι- • Παρασκευάσματα πλυσίματος › Απορρυπαντικά
- • Προϊόντα ατομικής περιποίησης › Χαρτί υγείας, χαρτομάντιλα, πετσέτες χειρός και χαρτοπετσέτες
- • Υπολείμματα δέρματος, υφαντικών υλών, καουτσούκ και πλαστικού › Σάκοι και τσάντες αποβλήτων και απορριμμάτων από πολυαιθυλένιο
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Κρήτη › Ρέθυμνο
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-08-28 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ 30418/2026
Σύντομη περιγραφή:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Προϊόντα καθαρισμού 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 285 892 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 2
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 2
1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 201 984 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ρέθυμνο 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
2️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 83 908 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΒΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: ΟΧΙ
Πληροφορίες σχετικά με τους ηλεκτρονικούς καταλόγους
Οι προσφορές πρέπει να υποβάλλονται με τη μορφή ηλεκτρονικών καταλόγων ή να περιλαμβάνουν ηλεκτρονικό κατάλογο
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-02 15:30:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-06 09:30:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-06 09:30:00 📅
Τόπος: Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Πρόσθετες πληροφορίες: ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος ρεθυμνης
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Αδελε ρεθυμνο δ/νση οικονομικων υπηρεσιων
Ταχυδρομικός κώδικας: 74100
Ταχυδρομική πόλη: Ρεθυμνο
Περιοχή: Ρέθυμνο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Κλαψινου βασιλικη
E-mail: klapsinou@rethymno.gr 📧
Τηλέφωνο: 2831341041 📞
Φαξ: 2831341041 📠
URL: http://www.rethymno.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: π
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: http://www.eadhsy.gr 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Όπως προβλέπεται στη Διακήρυξη (άρθρο 3.4)
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 167-597232 (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ 30418/2026
Σύντομη περιγραφή:
Προμήθεια Ειδών Καθαριότητας, Ευπρεπισμού και υγιεινής Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ρεθύμνης
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Προϊόντα καθαρισμού 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 285 892 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 2
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 2
1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 201 984 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Τόπος εκτέλεσης: Ρέθυμνο 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
2️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 83 908 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΒΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: ΟΧΙ
Πληροφορίες σχετικά με τους ηλεκτρονικούς καταλόγους
Οι προσφορές πρέπει να υποβάλλονται με τη μορφή ηλεκτρονικών καταλόγων ή να περιλαμβάνουν ηλεκτρονικό κατάλογο
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-02 15:30:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-06 09:30:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-06 09:30:00 📅
Τόπος: Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Πρόσθετες πληροφορίες: ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
2.2.2.1. Για την έγκυρη συμμετοχή στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης, κατατίθεται από τους συμμετέχοντες οικονομικούς φορείς (προσφέροντες), εγγυητική επιστολή συμμετοχής (η εγγύηση συμμετοχής δε μπορεί να υπερβαίνει το 2% της εκτιμώμενης αξίας της σύμβασης εκτός ΦΠΑ. περ. α παρ. 1 άρθρου 72 ν. 4412/2016), που ανέρχεται στο ποσό των πέντε χιλιάδες επτακόσια δέκα επτά ευρώ και ογδόντα τέσσερα λεπτά (5.717,84 ευρώ) στην περίπτωση που η προσφορά αφορά το σύνολο του ενδεικτικού προϋπολογισμού δηλ. ο οικονομικός φορέας συμμετέχει σ’ όλα τα τμήματα.
Σε περίπτωση υποβολής προσφοράς για ένα ή περισσότερα τμήματα της σύμβασης το ύψος της εγγύησης συμμετοχής υπολογίζεται επί της εκτιμώμενης αξίας, εκτός ΦΠΑ του κάθε τμήματος.
Αναλυτικά φαίνεται στον παρακάτω πίνακα το ποσό εγγύησης συμμετοχής για κάθε τμήμα:
Στην περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, η εγγύηση συμμετοχής περιλαμβάνει και τον όρο ότι η εγγύηση καλύπτει τις υποχρεώσεις όλων των οικονομικών φορέων που συμμετέχουν στην ένωση.
Εμφάνιση περισσότερων
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος ρεθυμνης
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.E87301.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Αδελε ρεθυμνο δ/νση οικονομικων υπηρεσιων
Ταχυδρομικός κώδικας: 74100
Ταχυδρομική πόλη: Ρεθυμνο
Περιοχή: Ρέθυμνο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Κλαψινου βασιλικη
E-mail: klapsinou@rethymno.gr 📧
Τηλέφωνο: 2831341041 📞
Φαξ: 2831341041 📠
URL: http://www.rethymno.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: π
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: http://www.eadhsy.gr 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Όπως προβλέπεται στη Διακήρυξη (άρθρο 3.4)
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 167-597232 (2026-08-28)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕