Διακήρυξη 06/2026
ΧVI Μηχανοκίνητη Μεραρχία Πεζικού
Διακήρυξη ανοικτού ηλεκτρονικού δημόσιου διαγωνισμού για την σύναψη Συμφωνίας-Πλαίσιο για την προμήθεια νωπών και κατεψυγμένων κρεάτων και πουλερικών για τις ανάγκες της XVI Μ/Κ ΜΠ και τμήματος της 50 Μ/Κ ΤΑΞ
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-09
Ποιος Τι- • Ζωικά προϊόντα, κρέας και προϊόντα κρέατος › Προϊόντα κρέατος
- • Κρέας › Βόειο κρέας
- • Κρέας › Χοιρινό κρέας
- • Νωπά πουλερικά › Γαλοπούλες
- • Νωπά πουλερικά › Κοτόπουλα
- • Aνατολική Μακεδονία, Θράκη › Έβρος
- • Aττική › Πειραιάς, Νήσοι
- • Luxembourg › Luxembourg
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-09-03 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-03)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διακήρυξη 06/2026
Σύντομη περιγραφή:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κρέας 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 806396.8 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 8
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 8
1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 1
Ποσότητα: 140000 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 597 400 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ) ✅
Περιγραφή της προμήθειας:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κοτόπουλα 📦
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Έβρος 🏙️
Διάρκεια: 2 έτη
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές ✅
Περιγραφή των επιλογών: Όπως στη Διακήρυξη
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 2
Ποσότητα: 700 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 4 900 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
3️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 3
Ποσότητα: 6020 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 51552.6 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
4️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 4
Ποσότητα: 510 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 7512.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
5️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 5
Ποσότητα: 1800 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 13872.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
6️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 6
Ποσότητα: 600 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 5 376 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
7️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 7
Ποσότητα: 9090 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 74048.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
8️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Τμήμα 8
Ποσότητα: 7500 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 51 735 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Περιγραφή
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: Όπως στη διακήρυξη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-09 10:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-12 09:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Όπως στη Διακήρυξη
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): Επιτροπή Διαγωνισμού
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 365 ημέρες
Πληροφορίες σχετικά με μια συμφωνία-πλαίσιο ή ένα δυναμικό σύστημα αγορών
Συμφωνία-πλαίσιο με διάφορους φορείς εκμετάλλευσης ✅
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-12 09:00:00 📅
Τόπος: Όπως στη Διακήρυξη
Πρόσθετες πληροφορίες: Επιτροπή Διαγωνισμού
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-30 10:00:00 📅
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι σχετικά με τη σύμβαση
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης: Όπως στη Διακήρυξη
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: ΧVI Μηχανοκίνητη Μεραρχία Πεζικού
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Στρατόπεδο "ΠΕΤΑΛΩΤΗ"
Ταχυδρομικός κώδικας: 68300
Ταχυδρομική πόλη: Διδυμότειχο
Περιοχή: Έβρος 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Αρχιλοχίας (ΕΜ) Αλέξανδρος Μπομποτσάρης
E-mail: proc.16mkmp@army.gr 📧
Τηλέφωνο: 2553046409 📞
URL: www.army.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Υπουργείο ή άλλη εθνική ή ομοσπονδιακή αρχή
Κύρια δραστηριότητα
Άμυνα
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Πρόσθετες πληροφορίες
Όπως στη διακήρυξη
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.eadhsy.gr 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Όπως διακήρυξη
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 171-611279 (2026-09-03)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διακήρυξη 06/2026
Σύντομη περιγραφή:
Διακήρυξη ανοικτού ηλεκτρονικού δημόσιου διαγωνισμού για την σύναψη Συμφωνίας-Πλαίσιο για την προμήθεια νωπών και κατεψυγμένων κρεάτων και πουλερικών για τις ανάγκες της XVI Μ/Κ ΜΠ και τμήματος της 50 Μ/Κ ΤΑΞ
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κρέας 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 806396.8 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 8
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 8
1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 1
Τίτλος: Τμήμα 1
Ποσότητα: 140000 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 597 400 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ) ✅
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 1: Κοτόπουλο (κατεψυγμένο) ή μέρη του ζώου για τις ανάγκες των Μονάδων - Ανεξ. Υπομονάδων της XVI Μ/Κ ΜΠ και της 50 Μ/Κ ΤΑΞ
Πρόσθετες πληροφορίες: Όπως στη Διακήρυξη
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κοτόπουλα 📦
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Έβρος 🏙️
Διάρκεια: 2 έτη
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές ✅
Περιγραφή των επιλογών: Όπως στη Διακήρυξη
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0009
2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 2
Τίτλος: Τμήμα 2
Ποσότητα: 700 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 4 900 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 2: Γαλοπούλες (κατεψυγμένες) για τις ανάγκες των Μονάδων - Ανεξ. Υπομονάδων και Στρατιωτικών Καταστημάτων/Εκμεταλλεύσεων (πχ ΛΑΦ) της XVI Μ/Κ ΜΠ και της 50 Μ/Κ ΤΑΞ
Προϊόντα/υπηρεσίες: Γαλοπούλες
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0010
3️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 3
Τίτλος: Τμήμα 3
Ποσότητα: 6020 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 51552.6 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 3: Κοτόπουλο Σουβλάκι και Σνίτσελ κοτόπουλο/χοιρινό (νωπό) για τις ανάγκες της ΛΑΦ Ορεστιάδας και της ΛΑΦ Πλάτης
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Προϊόντα κρέατος
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0011
4️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 4
Τίτλος: Τμήμα 4
Ποσότητα: 510 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 7512.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 4: Διάφορα κρέατα και προϊόντα κρέατος (νωπά) για τις ανάγκες της ΛΑΦ Σουφλίου
Προϊόντα/υπηρεσίες: Βόειο κρέας
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0012
5️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 5
Τίτλος: Τμήμα 5
Ποσότητα: 1800 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 13872.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 5: Κοτόπουλο (νωπό) ή μέρη του ζώου και κοτόπουλο σουβλάκι για τις ανάγκες της ΛΑΦ Σουφλίου
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0013
6️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 6
Τίτλος: Τμήμα 6
Ποσότητα: 600 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 5 376 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 6: Ρολό Κοτόπουλο και Χοιρινό για τις ανάγκες της ΛΑΦ Διδυμοτείχου και Λαγού
Προϊόντα/υπηρεσίες: Προϊόντα κρέατος
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0014
7️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 7
Τίτλος: Τμήμα 7
Ποσότητα: 9090 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 74048.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 7: Κοτόπουλο (νωπό) ή μέρη του ζώου και κοτόπουλο σουβλάκι για τις ανάγκες της ΛΑΦ Διδυμοτείχου και Λαγού
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0015
8️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τμήμα 8
Τίτλος: Τμήμα 8
Ποσότητα: 7500 χιλιόγραμμο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 51 735 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τμήμα 8: Χοιρινό Σουβλάκι και Παντσέτα για τις ανάγκες της ΛΑΦ Διδυμοτείχου και Λαγού
Προϊόντα/υπηρεσίες: Χοιρινό κρέας
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0016
Περιγραφή
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: Όπως στη διακήρυξη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-09 10:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-12 09:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Όπως στη Διακήρυξη
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): Επιτροπή Διαγωνισμού
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 365 ημέρες
Πληροφορίες σχετικά με μια συμφωνία-πλαίσιο ή ένα δυναμικό σύστημα αγορών
Συμφωνία-πλαίσιο με διάφορους φορείς εκμετάλλευσης ✅
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-12 09:00:00 📅
Τόπος: Όπως στη Διακήρυξη
Πρόσθετες πληροφορίες: Επιτροπή Διαγωνισμού
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-30 10:00:00 📅
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι σχετικά με τη σύμβαση
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης: Όπως στη Διακήρυξη
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: ΧVI Μηχανοκίνητη Μεραρχία Πεζικού
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1011.2020000000.0010
Ταχυδρομική διεύθυνση: Στρατόπεδο "ΠΕΤΑΛΩΤΗ"
Ταχυδρομικός κώδικας: 68300
Ταχυδρομική πόλη: Διδυμότειχο
Περιοχή: Έβρος 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Αρχιλοχίας (ΕΜ) Αλέξανδρος Μπομποτσάρης
E-mail: proc.16mkmp@army.gr 📧
Τηλέφωνο: 2553046409 📞
URL: www.army.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Υπουργείο ή άλλη εθνική ή ομοσπονδιακή αρχή
Κύρια δραστηριότητα
Άμυνα
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Πρόσθετες πληροφορίες
Όπως στη διακήρυξη
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.eadhsy.gr 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Όπως διακήρυξη
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 171-611279 (2026-09-03)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Τρόφιμα, ποτά, καπνός και συναφή προϊόντα (12 νέες προμήθειες)