Διακήρυξη 29/2026

Δήμος Θεσσαλονίκης

Μίσθωση φωτοαντιγραφικών-εκτυπωτικών συστημάτων, π.δ. 510.935,08€ (συμπ. Φ.Π.Α. 24%), συμπ. δικαιώματος προαίρεσης 66.643,70€ (συμπ. Φ.Π.Α. 24%)

Προθεσμία

Deadline 2026-09-28

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-24 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-24)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διακήρυξη 29/2026
Σύντομη περιγραφή:
Μίσθωση φωτοαντιγραφικών-εκτυπωτικών συστημάτων, π.δ. 510.935,08€ (συμπ. Φ.Π.Α. 24%), συμπ. δικαιώματος προαίρεσης 66.643,70€ (συμπ. Φ.Π.Α. 24%)
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Μηχανήματα γραφείου και υπολογιστές, εξοπλισμός και προμήθειες εκτός από έπιπλα και πακέτα λογισμικών 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 412044.43 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 3

1️⃣
Τίτλος: Τμημα α
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 380360.2 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Μίσθωση έως τριακοσίων (300) φωτοαντιγραφικών-εκτυπωτικών συστημάτων, για την παραγωγή 21.000.000 ασπρόμαυρων αντιτύπων και 880.000 έγχρωμων για δύο έτη
Πρόσθετες πληροφορίες:
Η τιμή του ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α συμπεριλαμβάνει το δικαίωμα προαίρεσης του τμήματος Α, που ανερχεται στο ποσό των 49.612,20€ (καθαρή αξία)
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Θεσσαλονίκη 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Τίτλος: Τμημα β
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 25215.48 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Μίσθωση τριών (3) έγχρωμων ψηφιακών συστημάτων αναπαραγωγής & εκτύπωσης σχεδίων και χαρτών (scanner-plotter), για την παραγωγή 3.905 τ.μ. ασπρόμαυρων αντιτύπων και 4.074 τ.μ. έγχρωμων για δύο έτη
Πρόσθετες πληροφορίες:
Η τιμή του ΤΜΗΜΑΤΟΣ Β συμπεριλαμβάνει το δικαίωμα προαίρεσης του τμήματος Β, που ανέρχεται στο ποσό των 3.288,98€ (καθαρή αξία)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002

3️⃣
Τίτλος: Τμημα γ
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 6468.75 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Μίσθωση δεκαπέντε (15) συστημάτων ασφαλούς καταστροφής εγγράφων για δύο έτη
Πρόσθετες πληροφορίες:
Η τιμή του ΤΜΗΜΑΤΟΣ Γ συμπεριλαμβάνει το δικαίωμα προαίρεσης του τμήματος Γ, που ανέρχεται στο ποσό των 843,75€ (καθαρή αξία)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0003
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Φωτοαντιγραφικές υπηρεσίες 📦

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-09-28 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-02 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 1 έτη
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-02 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Επιτρέπεται
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της προμήθειας. Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα. Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι στο Βιοτεχνικό ή Εμπορικό ή Βιομηχανικό Επιμελητήριο. Στην περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων η καταλληλόλητα άσκησης της επαγγελματικής δραστηριότητας θα πρέπει να καλύπτεται από όλα τα μέλη της ένωσης .
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Γενικός ετήσιος τζίρος
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να έχουν μέσο γενικό ετήσιο κύκλο εργασιών κατά τις τρεις (3) τελευταίες διαχειριστικές χρήσεις, ήτοι κατά τα έτη 2023, 2024 και 2025, ως εξής: - για το τμήμα Α: τουλάχιστον ίσο με το 100% της εκτιμώμενης ετήσιας αξίας του Τμήματος Α χωρίς Φ.Π.Α., όπως αυτή προκύπτει από τα έγγραφα της σύμβασης.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Αναφορές σε καθορισμένες παραδόσεις
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά την τεχνική και επαγγελματική ικανότητα για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς απαιτείται: TMHMA Α: Να έχουν εκτελέσει επιτυχώς, κατά την τελευταία τριετία (2023, 2024, 2025), μία ή περισσότερες συμβάσεις συναφούς αντικειμένου, επαρκούς λειτουργικής κλίμακας και πολυπλοκότητας, οι οποίες να τεκμηριώνουν πραγματική εμπειρία σε υπηρεσίες διαχείρισης εκτυπώσεων ή μίσθωσης, προμήθειας, εγκατάστασης και λειτουργικής υποστήριξης εκτυπωτικών συστημάτων και εκτυπωτικού εξοπλισμού, με παρακολούθηση λειτουργίας, διαχείριση αναλωσίμων και τεχνική υποστήριξη πολλαπλών σημείων εξυπηρέτησης.
Εμφάνιση περισσότερων

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος θεσσαλονικης
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1007.Ε80701.0001
Τμήμα: Προμηθειων
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΒΑΣ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α΄1
Ταχυδρομικός κώδικας: 54636
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονικη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Καλλιοπη δενκιδου
E-mail: k.denkidou@thessaloniki.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313317758 📞
URL: www.thessaloniki.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): www.promitheus.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων (ε.α.δη.συ.)
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.Ε00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Προεδρος εαδησυ
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: www.eadhsy.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): www.promitheus.gov.gr 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην παράγραφο 3.4 της διακήρυξης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 163-585810 (2026-08-24)