Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Παροχής Ανοικτών Δεδομένων Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038795)

ΕΛΚΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Παροχής Ανοικτών Δεδομένων Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038795)

Προθεσμία

Deadline 2026-10-09

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-09-02 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Παροχής Ανοικτών Δεδομένων Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038795)
Σύντομη περιγραφή:
Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Παροχής Ανοικτών Δεδομένων Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038795)
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Προσωπικοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 273504.28 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 11

1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1
Ποσότητα: 4 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 5353.6 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
1.1. Σύστημα καταγραφής βιοσημάτων υψηλής ποιότητας για συλλογή δεδομένων από δύο ή περισσότερα άτομα
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ηλεκτρονικός εξοπλισμός 📦
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λυμπέρη, Παλαμά 2, Καρλόβασι
Ταχυδρομικός κώδικας: 83200
Πόλη: Σαμος
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ικαρία, Σάμος 🏙️
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 19 900 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
2.1 Σύστημα καταγραφής οφθαλμικών κινήσεων για συλλογή δεδομένων αλληλεπίδρασης σε πραγματικά περιβάλλοντα
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002

3️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 3
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 22 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: 3.1 Υποδομή για κατασκευή ανθρωποειδών
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κατασκευές και μέρη κατασκευών 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0003

4️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 4
Ποσότητα: 3 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 21 760 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
4.1 Εξυπηρετητές (servers) για τις περιφερειακές λειτουργίες διαχείρισης δεδομένων (Υπηρεσίες, βάσεις, application servers, αποθήκευση) 4.2 Εξυπηρετητής (server) για την κεντρική διαχείριση της υποδομής (Υπηρεσίες, βάσεις, application servers, αποθήκευση)
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Εξυπηρετητές ηλεκτρονικών υπολογιστών 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0004

5️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 5
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 15103.36 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
5.1 Πλατφόρμα IoT μέτρησης αγροτικών και περιβαλλοντικών παραμέτρων (ποιότητας αέρα) και συσκευές μέτρησης ποιότητας αέρα εσωτερικών χώρων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Όργανα μέτρησης 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0005

6️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 6
Ποσότητα: 5 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 111 800 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
6.1 Υποδομη υψηλών υπολογιστικών επιδόσεων (High Performance Computing Unit) για μεγάλα δεδομένα και εκπαίδευση μοντέλων ΤΝ 6.2 Μνήμη RAM για εξυπηρετητή
Προϊόντα/υπηρεσίες: Εξυπηρετητές 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Μέρη, εξαρτήματα και προμήθειες υπολογιστών 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0006

7️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 7
Ποσότητα: 10 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 15 300 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
7.1 Συμβατικοί υπολογιστές για εφαρμογές τελικών χρηστών και εισαγωγή δεδομένων στο σύστημα 7.2 Υπολογιστές για την ομάδα ανάπτυξης (Desktop) 7.3 Φορητός Υπολογιστής για την ομάδα ανάπτυξης (Laptop)
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Φορητοί επιτραπέζιοι μικροϋπολογιστές 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0007

8️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 8
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 400 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: 8.1 Ολογραφικό τραπέζι-οθόνη για τρισδιάστατη απεικόνιση λειτουργιών
Προϊόντα/υπηρεσίες: Οθόνες προβολής 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0008

9️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 9
Ποσότητα: 2 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 10 250 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
9.1 Επέκταση δικτυακής υποδομής εργαστηρίου (5G κλειστού ερευνητικού ραδιο-δικτύου) στη ζώνη συχνοτήτων FR3
Προϊόντα/υπηρεσίες: Εξοπλισμός τηλεπικοινωνιών 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0009

1️⃣0️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 10
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 46777.32 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
10.1 Σύστημα 4G 5G CORE (δίκτυο κορμού) κλειστού δικτύου με προσομοιωτές και εξομοιωτές σε πειραματική διάταξη
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0010

1️⃣1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 11
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 4 860 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
11.1 Σύστημα σχεδίασης IoT εφαρμογών και πλατφόρμα δοκιμών (Arduino-based) με πακέτο αισθητήρων γενικού σκοπού
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0011
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Περιγραφή
Πόλη: Σάμος

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-09 15:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-29 15:00:00 📅

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Ελκε πανεπιστημιου αιγαιου
Εθνικός αριθμός μητρώου: ORG-0001
Τμήμα: Γραφείο Προμηθειών και Προκηρύξεων
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λοφος πανεπιστημιου αιγαιου
Ταχυδρομικός κώδικας: 81132
Ταχυδρομική πόλη: Μυτιληνη
Περιοχή: Λέσβος, Λήμνος 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: κα Δήμητρα Σουλάντζου
E-mail: elepromitheies@aegean.gr 📧
Τηλέφωνο: 22510-36717 📞
URL: http://www.ru.aegean.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): www.promitheus.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Εκπαίδευση
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Εαδησυ
Εθνικός αριθμός μητρώου: ORG-0002
Τμήμα: Εαδησυ
Ταχυδρομική διεύθυνση: Δώρου 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Εαδησυ
E-mail: protokollo@eadhsy.gr 📧
Τηλέφωνο: 213 214 1216 📞
URL: https://eadhsy.gr/ 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): https://eadhsy.gr 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι: (α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή (β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως (γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο ΚΗΜΔΗΣ
Εμφάνιση περισσότερων
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Στοιχεία της προκήρυξης
Προτιμώμενη ημερομηνία δημοσίευσης: 2026-09-04Z 📅
Πηγή: OJS 2026/S 171-612501 (2026-09-02)