Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038280)

ΕΛΚΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038280)

Προθεσμία

Deadline 2026-10-07

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-09-02 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038280)
Σύντομη περιγραφή:
Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038280)
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Εξοπλισμός ηλεκτρονικών υπολογιστών και προμήθειες 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 205298.75 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 6

1️⃣
Τίτλος: Τμήμα 1 Αισθητήρες
Ποσότητα: 2 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 29 100 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
1.1 Φορητός ιχνηλάτης οφθαλμικής δραστηριότητας (Eye tracker Glasses) 1.2 Λογισμικό για το eye tracker (Face Reader) και κάμερα
Προϊόντα/υπηρεσίες: Αναλυτές 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής 📦
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λοφος πανεπιστημιου αιγαιου
Ταχυδρομικός κώδικας: 81132
Πόλη: Μυτιληνη
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Λέσβος, Λήμνος 🏙️
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Τίτλος: Τμήμα 2 Ηλεκτρονικοί υπολογιστές
Ποσότητα: 42 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 32587.49 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
2.1 Σταθερός ηλεκτρονικός υπολογιστής (Τύπου Α) 2.2 Οθόνη Ηλεκτρονικού Υπολογιστή διαγωνίου 34'' 2.3 Σταθερός ηλεκτρονικός υπολογιστής με οθόνη (τύπου Β) 2.4 Φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής τύπου Α 2.5 Οθόνη Ηλεκτρονικού Υπολογιστή διαγωνίου 27" 2.6 Φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής τύπου Β 2.7 Φορητό επαγγελματικό εξωτερικό ηχείο 2.8 Πανοραμική κάμερα (360°) με τρίποδο και extra μπαταρία και μικρόφωνα 2.9 Αισθητήρας χειρός παρακολούθησης κίνησης και φυσικής κατάστασης (smart watch) 2.10 Σύστημα σάρωσης βιβλίων Α3 2.11 Λογισμικό διαχείρισης πολυγλωσσικού περιεχομένου 2.12 Διαδραστικός πίνακας 2.13 Διαδικτυακός Μεταγωγέας (switch) 2.14 Δικτυακός Δρομολογητής (Router) 2.15 Εξωτερικός σκληρός δίσκος SSD 4ΤΒ 2.16 Εξωτερικός σκληρός δίσκος HDD 4ΤΒ
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Επιτραπέζιοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002

3️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 4 Συστήματα Η/Υ για εφαρμογές ΑΙ ανάλυσης οπτικοακουστικών δεδομένων
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 27 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
4.1 Υπολογιστικό σύστημα για την εκτέλεση εφαρμογών AI για την ανάλυση οπτικοακουστικών δεδομένων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπερ-υπολογιστής 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0003

4️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 3 Οπτικοακουστικά συστήματα
Ποσότητα: 4 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 38 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
3.1 Σύστημα ακουστικού ελέγχου (monitor)με υποστήριξη DOLBY ATMOS και Ambisonics 3.2 Κεφαλή ανάγνωσης ηχου για ταινίες 8mm για το υπάρχον σύστημα ψηφιοποίησης φιλμ 3.3 Σύστημα καταγραφής κίνησης (motion capture) 3.4 Σύστημα σκληρών δίσκων τύπου NAS αποθήκευσης δεδομένων
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Εξοπλισμός πολυμέσων 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0004

5️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 5 Συστήματα Η/Υ για εφαρμογές ΑΙ γλωσσικών μοντέλων και βαθιάς μάθησης
Ποσότητα: 6 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 31 990 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
5.1 Υπολογιστικό Σύστημα Υψηλών Δυνατοτήτων για την εκπαίδευση Μεγάλων Γλωσσικών Μοντέλων (LLMs) 5.2 Υπολογιστικό Σύστημα Υψηλών Δυνατοτήτων για την εκπαίδευση Μικρών Γλωσσικών Μοντέλων (SLMs) 5.3 Μίνι Ηλεκτρονικός Υπολογιστής για επεξεργασία κειμένων και δεδομένων 5.4 Φορητός Υπολογιστής Υψηλών Δυνατοτήτων για την επεξεργασία μοντέλων Βαθιάς Μάθησης 5.5 Υπολογιστικό Σύστημα Υψηλών Δυνατοτήτων για την εκπαίδευση Μοντέλων Βαθιάς Μάθησης
Εμφάνιση περισσότερων
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0005

6️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 6 Συστήματα Η/Υ αρχιτεκτονικής ARM
Ποσότητα: 16 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 46621.26 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
6.1 Ισχυρό υπολογιστικό σύστημα για την επεξεργασία και ανάλυση δεδομένων μεγάλου όγκου (big data) και οπτικοακουστικού υλικού 6.2 Οθόνες υψηλής ανάλυσης βίντεο και χαρτογράφησης 6.3 Φορητός Ηλεκτρονικός Υπολογιστής τύπου Γ 6.4 Φορητός Ηλεκτρονικός Υπολογιστής τύπου Δ 6.5 Φορητός Ηλεκτρονικός Υπολογιστής υψηλών επιδόσεων για εφαρμογές VR / AR 6.6 Μίνι (Mini) Ηλεκτρονικός Υπολογιστής
Εμφάνιση περισσότερων
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0006
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-07 15:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-28 15:00:00 📅

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Ελκε πανεπιστημιου αιγαιου
Εθνικός αριθμός μητρώου: ORG-0001
Τμήμα: Γραφείο Προμηθειών και Προκηρύξεων
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λοφος πανεπιστημιου αιγαιου
Ταχυδρομικός κώδικας: 81132
Ταχυδρομική πόλη: Μυτιληνη
Περιοχή: Λέσβος, Λήμνος 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: κα Δήμητρα Σουλάντζου
E-mail: elepromitheies@aegean.gr 📧
Τηλέφωνο: 22510-36717 📞
URL: http://www.ru.aegean.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): www.promitheus.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Εκπαίδευση
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Εαδησυ
Εθνικός αριθμός μητρώου: ORG-0002
Τμήμα: Εαδησυ
Ταχυδρομική διεύθυνση: Δώρου 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Εαδησυ
E-mail: protokollo@eadhsy.gr 📧
Τηλέφωνο: 213 214 1216 📞
URL: https://eadhsy.gr/ 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): https://eadhsy.gr/ 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι: (α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή (β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως (γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο ΚΗΜΔΗΣ
Εμφάνιση περισσότερων
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-608219 (2026-09-02)