Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Φαιστού
Δήμος Φαιστού
Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Φαιστού
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-09
Ποιος Τι- • Δίκτυα › Τερματικά και εξοπλισμός τηλεμετρίας
- • Εξαρτήματα εισαγωγής δεδομένων › Πληκτρολόγια τυφλών › Ηλεκτρικοί αισθητήρες
- • Εξοπλισμός δικτύου › Κόμβοι δικτύου
- • Εξοπλισμός ελέγχου, ασφαλείας, σηματοδότησης και φωτισμού › Εξοπλισμός ελέγχου, ασφαλείας και σηματοδότησης λιμενικών εγκαταστάσεων
- • Πακέτα λογισμικού δικτύωσης, Διαδικτύου και ενδοδικτύων (ιντρανέτ) › Πακέτα λογισμικού δικτύωσης
- • Πακέτα λογισμικού επιχειρηματικών συναλλαγών και προσωπικών υποθέσεων › Πακέτα λογισμικού διαχείρισης εγκαταστάσεων και πλατφόρμες πακέτων λογισμικού
- • Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής › Πακέτα λογισμικού βάσεων δεδομένων και λειτουργικών συστημάτων
- • Ραδιοφωνικοί δέκτες › Εξοπλισμός ασύρματης επικοινωνίας
- • Σύστημα παρακολούθησης › Αισθητήρες
- • Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Κρήτη › Ηράκλειο
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-09-01 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-01)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Φαιστού
Σύντομη περιγραφή: Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Φαιστού
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 371 554 EUR 💰
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 5
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 5
1️⃣
Τίτλος: Τμήμα 1 : Έξυπνες διαβάσεις πεζών και φιλικές προς ΑΜΕΑ
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 228 840 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Ταχυδρομικός κώδικας: 70400
Πόλη: Μοίρες
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ηράκλειο 🏙️
Διάρκεια: 12 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
2️⃣
Τίτλος: Τμήμα 2 : Οργάνωση Γραφείου κίνησης και διαχείριση δημοτικού στόλου οχημάτων
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 40 300 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πακέτα λογισμικού βάσεων δεδομένων και λειτουργικών συστημάτων
📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
3️⃣
Τίτλος: Τμήμα 3 : Έξυπνα συστήματα ενεργειακής διαχείρισης δημοτικών και σχολικών κτιρίων.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 43 150 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ηλεκτρικοί αισθητήρες
📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
4️⃣
Τίτλος: Τμήμα 4 : Ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης και οργάνωσης της διοίκησης και της επιχειρησιακής ικανότητας των ΟΤΑ.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 15 204 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
5️⃣
Τίτλος: Τμήμα 5 : Κεντρική ενιαία πλατφόρμα διαχείρισης και συλλογής δεδομένων δράσεων ψηφιακού μετασχηματισμού των ΟΤΑ.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 44 060 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-09 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-14 11:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-14 11:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-30 14:00:00 📅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων: Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Μέσος ετήσιος τζίρος
Αναφορές σε καθορισμένες παραδόσεις
Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με πρότυπα διασφάλισης της ποιότητας
Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με συστήματα ή πρότυπα διαχείρισης του περιβάλλοντος
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις: Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Λόγος αποκλεισμού:
Περιγραφή των λόγων αποκλεισμού: Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος φαιστου
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΠΑΡΟΔΟΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 70400
Ταχυδρομική πόλη: Μοιρες
Περιοχή: Ηράκλειο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Μανώλης Φλουρής
E-mail: flouris@0466.syzefxis.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +302892340226 📞
URL: www.dimosfestou.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Δώρου 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Στοιχεία της προκήρυξης
Προτιμώμενη ημερομηνία δημοσίευσης: 2026-09-03Z 📅
Πηγή: OJS 2026/S 170-607682 (2026-09-01)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Φαιστού
Σύντομη περιγραφή: Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Φαιστού
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 371 554 EUR 💰
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 5
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 5
1️⃣
Τίτλος: Τμήμα 1 : Έξυπνες διαβάσεις πεζών και φιλικές προς ΑΜΕΑ
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 228 840 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Το σύστημα θα εξασφαλίζει την ασφαλή διέλευση των πεζών και των ΑΜΕΑ μέσα από την αυτόματη αναγνώριση παρουσίας πεζών και αυτόματης φωτεινής σήμανσης της διάβασης όπου αυτό είναι εφικτό. Το σύστημα προβλέπεται να εφαρμοσθεί σε δώδεκα (12) διαβάσεις και συγκεκριμένα έξι (6) στη ΔΕ Μοιρών και έξι (6) στο Τυμπάκι. Η εκάστοτε διάβαση θα λειτουργεί «έξυπνα», ώστε να προειδοποιεί τους πεζούς και τους οδηγούς μόνο όταν πραγματικά υπάρχει πρόθεση διέλευσης.
Εμφάνιση περισσότερων
Πόλη: Μοίρες
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ηράκλειο 🏙️
Διάρκεια: 12 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
2️⃣
Τίτλος: Τμήμα 2 : Οργάνωση Γραφείου κίνησης και διαχείριση δημοτικού στόλου οχημάτων
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 40 300 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Η εν λόγω δράση αφορά στην προμήθεια έτοιμου λογισμικού για την παρακολούθηση και διαχείριση του συνόλου του στόλου οχημάτων του δήμου, με εγκατάσταση σύγχρονης τηλεματικής μονάδας και οθόνης εντός συγκεκριμένων οχημάτων και σύνδεση με κεντρικό λογισμικό διαχείρισης.
Εμφάνιση περισσότερων
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
3️⃣
Τίτλος: Τμήμα 3 : Έξυπνα συστήματα ενεργειακής διαχείρισης δημοτικών και σχολικών κτιρίων.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 43 150 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Το εν λόγω σύστημα θα ενσωματώνει μια ολιστική προσέγγιση για την διαχείριση των ενεργειακών δεδομένων και των επιπρόσθετων πληροφοριών που θα συλλέγεται, επεξεργάζεται και θα αναλύεται από το πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης ενέργειας. Η πλατφόρμα θα μπορεί να ενσωματώνει στα πλαίσια της ανοικτής της αρχιτεκτονικής μια σειρά από διαφορετικές πύλες δικτύων, ενεργειακών αισθητήρων (σε επίπεδο πίνακα καθώς και σε επιλεγμένα σημεία / πρίζες).
Εμφάνιση περισσότερων
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0003
4️⃣
Τίτλος: Τμήμα 4 : Ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης και οργάνωσης της διοίκησης και της επιχειρησιακής ικανότητας των ΟΤΑ.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 15 204 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Η πλατφόρμα έχει σαν στόχο την συγκέντρωση του συνόλου των απαραίτητων εκείνων πληροφοριών του Δήμου που επιτρέπουν στο ανώτατο διοικητικό και πολιτικό προσωπικό την παρακολούθηση της τρέχουσας κατάστασης του Δήμου, των έργων και των εργασιών που επιτελεί. Η εφαρμογή θα δίνει τη δυνατότητα χρονοπρογραμματισμού εργασιών, έργων και δράσεων
Εμφάνιση περισσότερων
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0005
5️⃣
Τίτλος: Τμήμα 5 : Κεντρική ενιαία πλατφόρμα διαχείρισης και συλλογής δεδομένων δράσεων ψηφιακού μετασχηματισμού των ΟΤΑ.
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 44 060 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Η εν λόγω δράση αφορά στην προμήθεια ολοκληρωμένης πλατφόρμας διαχείρισης και συλλογής δεδομένων, για όλα τα δεδομένα της σύγχρονης πόλης. Η συλλογή και η ανάλυση των δεδομένων θα πραγματοποιείται με σκοπό την εξαγωγή γνώσης για τη συνδυασμένη λήψη αποφάσεων, βασισμένη στους δείκτες διακυβέρνησης.
Εμφάνιση περισσότερων
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0006
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
+ 7 ακόμη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-09 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-14 11:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-14 11:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-30 14:00:00 📅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων: Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Μέσος ετήσιος τζίρος
Αναφορές σε καθορισμένες παραδόσεις
Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με πρότυπα διασφάλισης της ποιότητας
Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με συστήματα ή πρότυπα διαχείρισης του περιβάλλοντος
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις: Σύμφωνα με τους όρους της Διακήρυξης
Λόγος αποκλεισμού:
Άμεση ή έμμεση συμμετοχή στην κατάρτιση της παρούσας διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Έλλειψη αξιοπιστίας όσον αφορά τον αποκλεισμό κινδύνων για την ασφάλεια της χώρας
Αναστολή επιχειρηματικών δραστηριοτήτων
+ 25 ακόμη
Απάτη
Αφερεγγυότητα
Διακανονισμός με τους πιστωτές
Διαφθορά
Κατάσταση ανάλογη της πτώχευσης, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας
Λόγοι που σχετίζονται με αφερεγγυότητα, σύγκρουση συμφερόντων ή επαγγελματικό παράπτωμα
Λόγοι που σχετίζονται με ποινικές καταδίκες
Λόγοι που σχετίζονται με την κατάσταση του οικονομικού φορέα
Λόγοι που σχετίζονται με την καταβολή φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες ή χρηματοδότηση της τρομοκρατίας
Παιδική εργασία και άλλες μορφές εμπορίας ανθρώπων
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή φόρων
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του εργατικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του κοινωνικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του περιβαλλοντικού δικαίου
Περιουσιακά στοιχεία υπό αναγκαστική διαχείριση από εκκαθαριστή
Πρόωρη λήξη, αποζημιώσεις ή άλλες παρόμοιες κυρώσεις
Πτώχευση
Σοβαρό επαγγελματικό παράπτωμα
Συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση
Συμφωνίες με άλλους οικονομικούς φορείς με στόχο τη στρέβλωση του ανταγωνισμού
Σύγκρουση συμφερόντων λόγω της συμμετοχής του στη διαδικασία σύναψης της σύμβασης
Τρομοκρατικά εγκλήματα ή εγκλήματα συνδεόμενα με τρομοκρατικές δραστηριότητες
Ψευδείς δηλώσεις, απόκρυψη πληροφοριών, ανικανότητα παροχής των απαιτούμενων εγγράφων ή λήψη πληροφοριών εμπιστευτικού χαρακτήρα που αφορούν την παρούσα διαδικασία
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος φαιστου
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.E87107.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΠΑΡΟΔΟΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 70400
Ταχυδρομική πόλη: Μοιρες
Περιοχή: Ηράκλειο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Μανώλης Φλουρής
E-mail: flouris@0466.syzefxis.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +302892340226 📞
URL: www.dimosfestou.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.Ε00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Δώρου 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Στοιχεία της προκήρυξης
Προτιμώμενη ημερομηνία δημοσίευσης: 2026-09-03Z 📅
Πηγή: OJS 2026/S 170-607682 (2026-09-01)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής (>20 νέες προμήθειες)
- Βοηθητικά προγράμματα πακέτων λογισμικού (5)
- Διάφορα πακέτα λογισμικού και συστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών (2)
- Πακέτα λογισμικού βάσεων δεδομένων και λειτουργικών συστημάτων (7)
- Πακέτα λογισμικού για συγκεκριμένους κλάδους (1)
- Πακέτα λογισμικού δημιουργίας κειμένων, σχεδίασης, απεικόνισης, προγραμματισμού και παραγωγικότητας
- Πακέτα λογισμικού δικτύωσης, Διαδικτύου και ενδοδικτύων (ιντρανέτ) (1)
- Πακέτα λογισμικού επικοινωνίας και πολυμέσων
- Πακέτα λογισμικού επιχειρηματικών συναλλαγών και προσωπικών υποθέσεων (4)
- Συστήματα πληροφόρησης και εξυπηρετητές (10)