ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ , ΥΔΑΤΟΡΕΜΑΤΩΝ, ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΩΝ, ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΡΙΩΝ ΤΑΦΡΩΝ ΤΗΣ Π.Ε ΠΙΕΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΙΣΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΙΕΡΙΑΣ, ΥΠΟΔ/
ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ , ΥΔΑΤΟΡΕΜΑΤΩΝ, ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΩΝ, ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΡΙΩΝ ΤΑΦΡΩΝ ΤΗΣ Π.Ε ΠΙΕΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΙΣΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΥ
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-15
Ποιος Τι- • Αντιπλημμυρικά έργα › Συντήρηση αντιπλημμυρικών έργων
- • Υπηρεσίες σχετιζόμενες με μολυσμένο έδαφος › Καθαρισμός και επεξεργασία εδάφους
- • Aττική › Πειραιάς, Νήσοι
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Κεντρική Μακεδονία › Πιερία
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-09-02 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Επειγουσες εργασιες καθαρισμου και αποκαταστασης οδικων δικτυων , υδατορεματων, αντιπλημμυρικων, στραγγιστικων και συλλεκτηριων ταφρων της π.ε πιεριας απο τις πληγεισες περιοχες του δημου κατερινης και δημου διου-ολυμπου
Αριθμός αναφοράς:
Σύντομη περιγραφή:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Καθαρισμός και επεξεργασία εδάφους 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1048387.1 EUR 💰
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Συντήρηση αντιπλημμυρικών έργων 📦
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Διάρκεια: 18 μήνες
Πληροφορίες σχετικά με τους ηλεκτρονικούς καταλόγους
Οι προσφορές πρέπει να υποβάλλονται με τη μορφή ηλεκτρονικών καταλόγων ή να περιλαμβάνουν ηλεκτρονικό κατάλογο
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Περιγραφή
Τόπος εκτέλεσης: Πιερία 🏙️
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: 525
Ταχυδρομική διεύθυνση: 28ης Οκτωβρίου 40
Ταχυδρομικός κώδικας: 60132
Πόλη: Κατερινη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίας: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΝΩ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-15 13:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-20 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-20 10:00:00 📅
Ηλεκτρονικός κατάλογος: Επιτρέπεται
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Επιτρέπεται
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-10-01 23:59:00 📅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Εργαλεία, εργοστάσια ή τεχνικός εξοπλισμός
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Κριτήριο επιλογής: Σχετικές εκπαιδευτικές και επαγγελματικές προσόντα
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Κριτήριο επιλογής: Άλλες οικονομικές ή χρηματοοικονομικές απαιτήσεις
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Κριτήριο επιλογής: Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με συστήματα ή πρότυπα διαχείρισης του περιβάλλοντος
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Λόγος αποκλεισμού:
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΙΕΡΙΑΣ, ΥΠΟΔ/ΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΠΕ Πιερίας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: 28ης Οκτωβρίου 40
Ταχυδρομικός κώδικας: 60132
Ταχυδρομική πόλη: Κατερίνη
Περιοχή: Πιερία 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Ασλανίδου Ευδοκία
E-mail: e.aslanidou@pieria.pkm.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: 2351351144 📞
URL: https://www.pkm.gov.gr/p-e-pierias/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: http://www.pieria.pkm.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: http://www.promitheus.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Πρόσθετες πληροφορίες
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων (ε.α.δη.συ.)
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ. Θηβών 196-198
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. Ιωάννης Ρέντης
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: aepp@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: 00302132141216 📞
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Σώμα αναθεώρησης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-606142 (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Επειγουσες εργασιες καθαρισμου και αποκαταστασης οδικων δικτυων , υδατορεματων, αντιπλημμυρικων, στραγγιστικων και συλλεκτηριων ταφρων της π.ε πιεριας απο τις πληγεισες περιοχες του δημου κατερινης και δημου διου-ολυμπου
Αριθμός αναφοράς:
ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ , ΥΔΑΤΟΡΕΜΑΤΩΝ, ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΩΝ, ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΡΙΩΝ ΤΑΦΡΩΝ ΤΗΣ Π.Ε ΠΙΕΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΙΣΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΥ
Σύντομη περιγραφή:
ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ , ΥΔΑΤΟΡΕΜΑΤΩΝ, ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΩΝ, ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΡΙΩΝ ΤΑΦΡΩΝ ΤΗΣ Π.Ε ΠΙΕΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΙΣΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΥ
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Καθαρισμός και επεξεργασία εδάφους 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1048387.1 EUR 💰
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ , ΥΔΑΤΟΡΕΜΑΤΩΝ, ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΩΝ, ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΡΙΩΝ ΤΑΦΡΩΝ ΤΗΣ Π.Ε ΠΙΕΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΙΣΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΥ
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Συντήρηση αντιπλημμυρικών έργων 📦
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Διάρκεια: 18 μήνες
Πληροφορίες σχετικά με τους ηλεκτρονικούς καταλόγους
Οι προσφορές πρέπει να υποβάλλονται με τη μορφή ηλεκτρονικών καταλόγων ή να περιλαμβάνουν ηλεκτρονικό κατάλογο
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
Περιγραφή
Τόπος εκτέλεσης: Πιερία 🏙️
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: 525
Ταχυδρομική διεύθυνση: 28ης Οκτωβρίου 40
Ταχυδρομικός κώδικας: 60132
Πόλη: Κατερινη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίας: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΝΩ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-15 13:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-20 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-20 10:00:00 📅
Ηλεκτρονικός κατάλογος: Επιτρέπεται
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Επιτρέπεται
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-10-01 23:59:00 📅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα. Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι στο Βιοτεχνικό ή Εμπορικό ή Βιομηχανικό Επιμελητήριο και να ασκούν επαγγελματική δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο των προς παροχή υπηρεσιών.
Εμφάνιση περισσότερων
Εργαλεία, εργοστάσια ή τεχνικός εξοπλισμός
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
• Για την πιστοποίηση της δυνατότητας διάθεσης όλων των απαραίτητων μηχανημάτων για εργασίες καθαρισμού ρεμάτων απαιτείται τουλάχιστον μία συναφής σύμβαση, που να περιλαμβάνει εργασίες καθαρισμού ρεμάτων, εργασίες καθαρισμού αυτοφυούς βλάστησης, εργασίες αποκατάστασης βλαβών σκυροδέματος και οπλισμού και κατασκευή ζαρζανετιών.
Για λόγους ανάπτυξης του ανταγωνισμού επιτρέπεται:
α) Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται αθροιστικά από τα μέλη της ένωσης.
β) η τεκμηρίωση εμπειρίας προηγούμενων συμβάσεων μπορεί να περιλαμβάνεται είτε σε μία, είτε σε περισσότερες από μία, συμβάσεις που να διαθέτουν τα συγκεκριμένα αντικείμενα εργασιών.
β) για τον τεχνικό εξοπλισμό να διαθέτουν ή να μισθώσουν:
• Γεννήτρια ηλεκτρικής ενέργειας, κινούμενη από βενζινοκίνητο κινητήρα εσωτερικής καύσης, ισχύος τουλάχιστον 10 kVA, κατάλληλη για χρήση σε απομακρυσμένες περιοχές ή σε χώρους χωρίς πρόσβαση σε δίκτυο ηλεκτροδότησης.
• Έναν (1) επικαθήμενο καταστροφέα (δηλαδή με κάθισμα για καθήμενο χειριστή), με μαχαίρι τύπου σταυρού, με πλάτος εργασίας τουλάχιστον 90 cm και καλυπτόμενη επιφάνεια 6.000 m2/h.
• Έναν (1) επικαθήμενο καταστροφέα (δηλαδή με κάθισμα για καθήμενο χειριστή), με σφυριά, με πλάτος εργασίας τουλάχιστον 90 cm και καλυπτόμενη επιφάνεια 6.000 m2/h.
Σε περίπτωση που ο ει
Εμφάνιση περισσότερων
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Να διαθέτουν είτε στην στελέχωσή τους είτε με σχέση εξαρτημένης εργασίας, τουλάχιστον δύο πολιτικούς μηχανικούς (ΠΕ ή ΤΕ) ή τοπογράφους μηχανικούς (ΠΕ ή ΤΕ).
Κριτήριο επιλογής: Αναφορές σε καθορισμένες υπηρεσίες
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά στην τεχνική και επαγγελματική ικανότητα για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς απαιτείται, επί ποινή αποκλεισμού :
α) κατά τη διάρκεια της τελευταίας πενταετίας (2021-2026),1 να έχουν εκτελέσει παρόμοιου τύπου συμβάσεις (έργα ή υπηρεσίες) με Δημόσιο Φορέα, ΟΤΑ και νομικά τους πρόσωπα, αναρτημένων στο ΚΗΜΔΗΣ.
Εμφάνιση περισσότερων
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά την οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς απαιτείται, επί ποινής αποκλεισμού, οφείλουν να διαθέτουν ετήσιο Ασφαλιστήριο συμβόλαιο κατά παντός κινδύνου (C.A.R. – E.A.R), για όλες τις συμβάσεις που εκτελεί ο οικονομικός φορέας προϋπολογισμού μεγαλύτερου ή ίσου των 200.000,00€.
Ομοίως, οι οικονομικοί φορείς οφείλουν να διαθέτουν ετήσιο Ασφαλιστήριο γενικής αστικής ευθύνης, για τις ετήσιες συμβάσεις που εκτελεί ο οικονομικός φορέας, με όριο ευθύνης του φορέα μεγαλύτερο ή ίσο των 200.000,00€. Τέλος, οφείλουν να διαθέτουν ετήσιο Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο αστικής ευθύνης κατά τη συλλογή & μεταφορά μη επικίνδυνων αποβλήτων, για τις ετήσιες συμβάσεις που εκτελεί ο οικονομικός φορέας, με όριο ευθύνης του φορέα μεγαλύτερο ή ίσο των 200.000,00€.
Τα ασφαλιστήρια πρέπει, επί ποινή αποκλεισμού, να είναι σε ισχύ την ημέρα του διαγωνισμού καθώς και κατά την υπογραφή της σύμβασης.
Τα ασφαλιστήρια αυτά, πρέπει να ασφαλίζουν τον Ανάδοχο για όλες τις συμβάσεις δημόσιων ή ιδιωτικών έργων που εκτελεί αυτός, ανά έτος (είτε ως Ανάδοχος είτε ως Υπεργολάβος) για Γενική Αστική Ευθύνη και κατά παντός κινδύνου, και όχι μεμονωμένα ανά σύμβαση έργου, για λόγους διασφάλισης της Υπηρεσίας σε περίπτωση ατυχήματος σε συμβάσεις που εκτελεί ο Ανάδοχος.
Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται αθροιστικά από τα μέλη της ένωσης
Εμφάνιση περισσότερων
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Πιστοποιητικό Διαχείρισης υγείας και ασφάλειας στην εργασία ΕΛΟΤ 45001:2018 (ή ισοδύναμο), με πεδίο εφαρμογής καθαρισμό ρεμάτων εξυγίανση εδάφους ή ισοδύναμο με πεδίο εφαρμογής τις εργασίες του προϋπολογισμού. 1
Η αναθέτουσα αρχή αναγνωρίζει ισοδύναμα πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί από φορείς διαπιστευμένους από ισοδύναμους Οργανισμούς διαπίστευσης, οι οποίοι εδρεύουν και σε άλλα κράτη – μέλη, σύμφωνα με τον Κανονισμό 765/2008.2 Επίσης, κάνει δεκτά άλλα αποδεικτικά στοιχεία για ισοδύναμα μέτρα διασφάλισης ποιότητας, εφόσον ο ενδιαφερόμενος οικονομικός φορέας δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει τα εν λόγω πιστοποιητικά εντός των σχετικών προθεσμιών για λόγους για τους οποίους δεν ευθύνεται ο ίδιος, υπό την προϋπόθεση ότι ο οικονομικός φορέας αποδεικνύει ότι τα προτεινόμενα μέτρα διασφάλισης ποιότητας πληρούν τα απαιτούμενα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας.
Τα παραπάνω πιστοποιητικά θα πρέπει να είναι σε ισχύ την ημέρα του διαγωνισμού και σε περίπτωση που κατά τη διάρκεια της σύμβασης λήξουν θα πρέπει να ανανεωθούν και να κατατεθούν στην υπηρεσία. Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται από όλα τα μέλη της ένωσης.
Τα σχετικά αποδεικτικά μέσα για όλα τα ανωτέρω θα αναφέρονται αναλυτικά και θα πρέπει να αποδεικνύονται ότι διατίθενται από τον Ανάδοχο με ημερομηνία προγενέστερη της ημέρας δημοπράτησης.
Εμφάνιση περισσότερων
Άμεση ή έμμεση συμμετοχή στην κατάρτιση της παρούσας διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Αναστολή επιχειρηματικών δραστηριοτήτων
Απάτη
+ 18 ακόμη
Αφερεγγυότητα
Διαφθορά
Κατάσταση ανάλογη της πτώχευσης, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας
Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες ή χρηματοδότηση της τρομοκρατίας
Παιδική εργασία και άλλες μορφές εμπορίας ανθρώπων
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή φόρων
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του εργατικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του κοινωνικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του περιβαλλοντικού δικαίου
Περιουσιακά στοιχεία υπό αναγκαστική διαχείριση από εκκαθαριστή
Πτώχευση
Σοβαρό επαγγελματικό παράπτωμα
Συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση
Συμφωνίες με άλλους οικονομικούς φορείς με στόχο τη στρέβλωση του ανταγωνισμού
Σύγκρουση συμφερόντων λόγω της συμμετοχής του στη διαδικασία σύναψης της σύμβασης
Τρομοκρατικά εγκλήματα ή εγκλήματα συνδεόμενα με τρομοκρατικές δραστηριότητες
Ψευδείς δηλώσεις, απόκρυψη πληροφοριών, ανικανότητα παροχής των απαιτούμενων εγγράφων ή λήψη πληροφοριών εμπιστευτικού χαρακτήρα που αφορούν την παρούσα διαδικασία
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΙΕΡΙΑΣ, ΥΠΟΔ/ΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΠΕ Πιερίας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.902.00341
Ταχυδρομική διεύθυνση: 28ης Οκτωβρίου 40
Ταχυδρομικός κώδικας: 60132
Ταχυδρομική πόλη: Κατερίνη
Περιοχή: Πιερία 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Ασλανίδου Ευδοκία
E-mail: e.aslanidou@pieria.pkm.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: 2351351144 📞
URL: https://www.pkm.gov.gr/p-e-pierias/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: http://www.pieria.pkm.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: http://www.promitheus.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Πρόσθετες πληροφορίες
ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΚΥΡΩΣΗΣ: Η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά, μόνο βάσει τιμής
Φορέας υπεύθυνος για τις διαδικασίες διαμεσολάβησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων (ε.α.δη.συ.)
Εθνικός αριθμός μητρώου:
ΕΝΙΑΙΑ ΑΡΧΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ.)
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ. Θηβών 196-198
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. Ιωάννης Ρέντης
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: aepp@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: 00302132141216 📞
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Σώμα αναθεώρησης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
15 ημέρες από τη δημοσίευση της προκήρυξης στο ΚΗΜΔΗΣ και 10 ημέρες από τη κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-606142 (2026-09-02)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Υπηρεσίες λυμάτων, απορριμμάτων, καθαρισμού και περιβαλλοντικές υπηρεσίες (>20 νέες προμήθειες)