ΕΡΓΟ : «ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ Π.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2027-2028» ΥΠΟΕΡΓΟ 2 : «ΚΟΠΗ ΧΟΡΤΩΝ – ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗΘΑΙΩΝ Π.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2027-2028

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝ

Αντικείμενο της σύμβασης είναι ο καθαρισμός, η διαμόρφωση των ερεισμάτων – τάφρου και ο καθαρισμός στηθαίων ασφαλείας από χόρτα σε τμήματα εκατέρωθεν του εθνικού και επαρχιακού οδικού δικτύου της ΠΕ Τρικάλων. Τα ακριβή τμήματα των οδών στα οποία θα πραγματοποιηθούν επεμβάσεις (καθαρισμός από αυτοφυή βλάστηση, κοπή χόρτων, κλάδεμα δένδρων – θάμνων, διαμόρφωση τάφρου σε επιλεγμένα σημεία, καθώς και καθαρισμός στηθαίων ασφαλείας από χόρτα , κλπ) θα υποδειχθούν από την υπηρεσία με σχετικό πίνακα.

Προθεσμία

Deadline 2026-10-20

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-28 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: ΕΡΓΟ : «ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ Π.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2027-2028» ΥΠΟΕΡΓΟ 2 : «ΚΟΠΗ ΧΟΡΤΩΝ – ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗΘΑΙΩΝ Π.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2027-2028
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι ο καθαρισμός, η διαμόρφωση των ερεισμάτων – τάφρου και ο καθαρισμός στηθαίων ασφαλείας από χόρτα σε τμήματα εκατέρωθεν του εθνικού και επαρχιακού οδικού δικτύου της ΠΕ Τρικάλων. Τα ακριβή τμήματα των οδών στα οποία θα πραγματοποιηθούν επεμβάσεις (καθαρισμός από αυτοφυή βλάστηση, κοπή χόρτων, κλάδεμα δένδρων – θάμνων, διαμόρφωση τάφρου σε επιλεγμένα σημεία, καθώς και καθαρισμός στηθαίων ασφαλείας από χόρτα , κλπ) θα υποδειχθούν από την υπηρεσία με σχετικό πίνακα.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κλάδεμα δένδρων και θάμνων 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 725806.45 EUR 💰
Περιγραφή
Τίτλος: ΚΟΠΗ ΧΟΡΤΩΝ – ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗΘΑΙΩΝ Π.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2027-2028
Πρόσθετες πληροφορίες: Α/Α ΕΣΗΔΗΣ 519093
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Καρδίτσα, Τρίκαλα 🏙️
Διάρκεια: 12 μήνες
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές
Περιγραφή των επιλογών:
Παράταση της συνολικής συμβατικής προθεσμίας μπορεί να δοθεί για λόγους που δεν άπτονται της ευθύνης του Παρόχου. Με αιτιολογημένη απόφαση της αναθέτουσας αρχής, ύστερα από εισήγηση της υπηρεσίας που διοικεί τη σύμβαση, η συνολική διάρκεια της σύμβασης μπορεί να παρατείνεται μέχρι το 50% αυτής, ύστερα από σχετικό αίτημα του αναδόχου που υποβάλλεται πριν από τη λήξη της διάρκειάς της, σε αντικειμενικά δικαιολογημένες περιπτώσεις που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αναδόχου. Παράταση προθεσμιών δεν θα αναγνωριστεί στον Πάροχο με δικαιολογία την άγνοια των φυσικών συνθηκών της περιοχής των εργασιών, της κατάστασης των οδών προσπέλασης, των δυσχερειών για τη μεταφορά και απόρριψη των προϊόντων εκσκαφής η αδυναμίας έγκαιρης εξεύρεσης εργατών, μηχανημάτων και υλικών.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-20 10:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-26 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-26 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της σύμβασης, δηλαδή παροχή υπηρεσιών, ήτοι δραστηριότητα συντήρησης – κοπής χόρτων. Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά μητρώα ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Εφόσον οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να διαθέτουν ειδική έγκριση ή να είναι μέλη συγκεκριμένου οργανισμού για να μπορούν να παράσχουν τη σχετική υπηρεσία στη χώρα καταγωγής τους, η αναθέτουσα αρχή μπορεί να τους ζητεί να αποδείξουν ότι διαθέτουν την έγκριση αυτή ή ότι είναι μέλη τού εν λόγω οργανισμού ή να τους καλέσει να προβούν σε ένορκη δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου σχετικά με την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που έχουν προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά μητρώα. Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στο οικείο επαγγελματικό μητρώο, εφόσον, κατά την κείμενη νομοθεσία, απαιτείται η εγγραφή τους για την υπό ανάθεση υπηρεσία Ειδικότερα, οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο παροχή υπηρεσιών συντήρησης – κοπής χόρτων. Επιπλέον, ο υποψήφιος Ανάδοχος θα δηλώνει ότι εφόσον αναδειχθεί οριστικός ανάδοχος, θα παρέχει καθ’ όλη τη διάρκεια της σύμβασης έμπειρο και επαρκές από πλευράς αριθμού ατόμων τεχνικό προσωπικό για τη διεκπεραίωση των καθηκόντων τους, σύμφωνα με το Παράρτημα IV Τεχνική Περιγραφή και ότι επιτρέπει στη Διευθύνουσα υπηρεσία εάν διαπιστώσει ανεπάρκεια αυτών, να του ζητήσει την αντικατάστασή τους, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα. 1. Η εταιρεία θα πρέπει να διαθέτει επαρκή και κατάλληλο ιδιόκτητο Εξοπλισμό (εργαλεία, μηχανήματα κλπ.) αλλά και τα απαιτούμενα μεταφορικά μέσα για τη παροχή των προβλεπόμενων υπηρεσιών και ειδικότερα : • Ένα (1) ιδιόκτητο αυτοκινούμενο χλοοκοπτικό μηχάνημα έργου ( ΜΕ) ιπποδύναμης 100HP και άνω, κίνηση 4*4 για πρόσβαση και κίνηση σε κάθε δρόμο ή πεδία με μεγάλες κλίσεις , στα οποία θα πρέπει να προσαρμόζεται το παρακάτω παρελκόμενο, βραχίονας σε μήκος τουλάχιστον 6 μέτρων με τουλάχιστον 1 κοπτική κεφαλή στην άκρη για την κοπή κλαδιών, με τον χειριστή του (εφοδιασμένους με τις αντίστοιχες άδειες χειρισμού αυτών) • ΔΥΟ (2) ιδιόκτητα συνοδευτικά οχήματα σήμανσης με αναλαμπόντες φανούς, φωτιζόμενα βέλη και ζέμπρες. • ΕΝΑ (1) ιδιόκτητο όχημα για τη μεταφορά προσωπικού, εργαλείων και εξοπλισμού • Αλυσοπρίονα, τηλεσκοπικά αλυσοπρίονα πτυσσόμενα, βενζινοκίνητα χορτοκοπτικά μηχανήματα (μισινέζες) φυσητήρες και διάφορα μικροεργαλεία 2. Θα προσκομίσει ευκρινείς φωτοτυπίες της Άδειας κυκλοφορίας των απαιτούμενων πολυμηχανημάτων Μ.Ε. καθώς και ευκρινείς φωτοτυπίες της άδειας των χειριστών τους 3. Θα προσκομίσει ευκρινείς φωτοτυπίες της Βεβαίωσης πληρωμής τελών χρήσης έτους 2023 και των Δελτίων Τεχνικού Ελέγχου (ΚΤΕΟ) για τα μηχανήματα της προηγούμενης παραγράφου 4. Θα προσκομίσει ευκρινείς φωτοτυπίες Ασφαλιστηρίου Συμβολαίου των μηχανημάτων της παραγράφου 1 Επίσης, θα υποβάλλεται και κάθε άλλο στοιχείο που κρίνεται απαραίτητο από τους συμμετέχοντες (φωτογραφίες, τεχνικά φυλλάδια κ.α. εφόσον είναι διαθέσιμα). Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά μητρώα ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Εφόσον οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να διαθέτουν ειδική έγκριση ή να είναι μέλη συγκεκριμένου οργανισμού για να μπορούν να παράσχουν τη σχετική υπηρεσία στη χώρα καταγωγής τους, η αναθέτουσα αρχή μπορεί να τους ζητεί να αποδείξουν ότι διαθέτουν την έγκριση αυτή ή ότι είναι μέλη του εν λόγω οργανισμού ή να τους καλέσει να προβούν σε ένορκη δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου σχετικά με την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά μητρώα. Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στο οικείο επαγγελματικό μητρώο, εφόσον, κατά την κείμενη νομοθεσία, απαιτείται η εγγραφή τους για την υπό ανάθεση υπηρεσία Ειδικότερα, οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της διακήρυξης. Στην περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων η καταλληλότητα άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας θα πρέπει να καλύπτεται από όλα τα μέλη.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Ποσοστό υπεργολαβίας
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς μπορούν, όσον αφορά τα κριτήρια της οικονομικής και χρηματοοικονομικής επάρκειας και τα σχετικά με την τεχνική και επαγγελματική ικανότητα, να στηρίζονται στις ικανότητες άλλων φορέων, ασχέτως της νομικής φύσης των δεσμών τους με αυτούς . Στην περίπτωση αυτή, αποδεικνύουν ότι θα έχουν στη διάθεσή τους τους αναγκαίους πόρους, με την προσκόμιση της σχετικής δέσμευσης των φορέων στην ικανότητα των οποίων στηρίζονται. Ειδικά, όσον αφορά τα κριτήρια επαγγελματικής ικανότητας που σχετίζονται με τους τίτλους σπουδών και τα επαγγελματικά προσόντα που ορίζονται στην περίπτωση στ΄ του Μέρους ΙΙ του Παραρτήματος ΧΙΙ του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016 ή με τη σχετική επαγγελματική εμπειρία, οι οικονομικοί φορείς, μπορούν να στηρίζονται στις ικανότητες άλλων φορέων, μόνον εάν οι τελευταίοι θα εκτελέσουν τις εργασίες ή τις υπηρεσίες για τις οποίες απαιτούνται οι συγκεκριμένες ικανότητες . Τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνονται από τον προσφέροντα στην Ομάδα Έργου και δεν αποτελούν ίδιους πόρους του προσφέροντος, αποτελούν τρίτους, στην ικανότητα των οποίων στηρίζεται ο οικονομικός φορέας και απαιτείται η υποβολή διακριτών ΕΕΕΣ και των σχετικών αποδεικτικών μέσων, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στην διακήρυξη Όταν οι οικονομικοί φορείς στηρίζονται στις ικανότητες άλλων φορέων όσον αφορά τα κριτήρια που σχετίζονται με την απαιτούμενη με τη διακήρυξη οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια, οι εν λόγω οικονομικοί φορείς και αυτοί στους οποίους στηρίζονται είναι από κοινού υπεύθυνοι για την εκτέλεση της σύμβασης. Υπό τους ίδιους όρους οι ενώσεις οικονομικών φορέων μπορούν να στηρίζονται στις ικανότητες των συμμετεχόντων στην ένωση ή άλλων φορέων . Η εκτέλεση των κάτωθι εργασιών/ καθηκόντων γίνεται υποχρεωτικά από τον προσφέροντα ή, αν η προσφορά υποβάλλεται από ένωση οικονομικών φορέων, από έναν από τους συμμετέχοντες στην ένωση αυτή. Η αναθέτουσα αρχή ελέγχει αν οι φoρείς, στις ικανότητες των οποίων προτίθεται να στηριχθεί ο οικονομικός φορέας, πληρούν κατά περίπτωση τα σχετικά κριτήρια επιλογής και εάν συντρέχουν λόγοι αποκλεισμού. Ο οικονομικός φορέας υποχρεούται να αντικαταστήσει έναν φορέα στην ικανότητα του οποίου στηρίζεται, εφόσον ο τελευταίος δεν πληροί το σχετικό κριτήριο επιλογής ή για τον οποίο συντρέχουν λόγοι αποκλεισμού, εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από τη σχετική ηλεκτρονική πρόσκληση από τη σχετική πρόσκληση της αναθέτουσας αρχής, η οποία απευθύνεται στον οικονομικό φορέα μέσω της λειτουργικότητας «Επικοινωνία» του ΕΣΗΔΗΣ. Ο φορέας που αντικαθιστά φορέα του προηγούμενου εδαφίου δεν επιτρέπεται να αντικατασταθεί εκ νέου. Ο οικονομικός φορέας αναφέρει στην προσφορά του το τμήμα της σύμβασης που προτίθεται να αναθέσει υπό μορφή υπεργολαβίας σε τρίτους, καθώς και τους υπεργολάβους που προτείνει. Στην περίπτωση που o προσφέρων αναφέρει στην προσφορά του ότι προτίθεται να αναθέσει τμήμα(τα) της σύμβασης υπό μορφή υπεργολαβίας σε τρίτους σε ποσοστό που υπερβαίνει το τριάντα τοις εκατό (30%) της συνολικής αξίας της σύμβασης, η αναθέτουσα αρχή ελέγχει ότι δεν συντρέχουν οι λόγοι αποκλεισμού της παραγράφου 2.2.3 της διακήρυξης. Ο οικονομικός φορέας υποχρεούται να αντικαταστήσει έναν υπεργολάβο, εφόσον συντρέχουν στο πρόσωπό του λόγοι αποκλεισμού.
Εμφάνιση περισσότερων
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις: 14.516,13 €

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερεια θεσσαλιας - περιφερειακη ενοτητα τρικαλων - διευθυνση τεχνικων εργων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1007.905.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ 31
Ταχυδρομικός κώδικας: 42132
Ταχυδρομική πόλη: Τρικαλα
Περιοχή: Καρδίτσα, Τρίκαλα 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Αννα τελιδου
E-mail: a.telidou@thessaly.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +302431351528 📞
URL: https://thessaly.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/519093 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Επιτρέπεται

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 104 32
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 167-597151 (2026-08-28)