ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΡΕΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (2026-2028)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ / ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Αντικείμενο της παρούσης είναι ο καθαρισμός ρεμάτων των περιοχών αρμοδιότητας Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής, και συγκεκριμένα στους Δήμους Ωρωπού, Μαραθώνα, Ραφήνας - Πικερμίου, Διονύσου, Αχαρνών, Παλλήνης, Παιανίας, Σπατών - Αρτέμιδας, Λαυρεωτικής, Σαρωνικού, Βάρης - Βούλα - Βουλιαγμένης, Κρωπίας, Μαρκοπούλου Μεσογαίας. Τα προς καθαρισμό ρέματα θα καθορίζονται επί τόπου από την Διεύθυνση Τεχνικών Έργων Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής κατόπιν αυτοψίας με τον εκάστοτε αρμόδιο υπάλληλο του Δήμου και εκπρόσωπο του Παρόχου και σύμφωνα με τα αιτήματα που θα μας αποστείλουν οι Δήμοι αρμοδιότητας μας όπου θα αναγράφονται κατά προτεραιότητα η ανάγκη καθαρισμού των ρεμάτων.

Προθεσμία

Deadline 2026-10-02

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-28 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΡΕΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (2026-2028)
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της παρούσης είναι ο καθαρισμός ρεμάτων των περιοχών αρμοδιότητας Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής, και συγκεκριμένα στους Δήμους Ωρωπού, Μαραθώνα, Ραφήνας - Πικερμίου, Διονύσου, Αχαρνών, Παλλήνης, Παιανίας, Σπατών - Αρτέμιδας, Λαυρεωτικής, Σαρωνικού, Βάρης - Βούλα - Βουλιαγμένης, Κρωπίας, Μαρκοπούλου Μεσογαίας. Τα προς καθαρισμό ρέματα θα καθορίζονται επί τόπου από την Διεύθυνση Τεχνικών Έργων Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής κατόπιν αυτοψίας με τον εκάστοτε αρμόδιο υπάλληλο του Δήμου και εκπρόσωπο του Παρόχου και σύμφωνα με τα αιτήματα που θα μας αποστείλουν οι Δήμοι αρμοδιότητας μας όπου θα αναγράφονται κατά προτεραιότητα η ανάγκη καθαρισμού των ρεμάτων.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες καθαρισμού 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 4838709.68 EUR 💰
Περιγραφή
Περιγραφή της προμήθειας:
Καθαρισμός ρεμάτων των περιοχών αρμοδιότητας Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής, και συγκεκριμένα στους Δήμους Ωρωπού, Μαραθώνα, Ραφήνας - Πικερμίου, Διονύσου, Αχαρνών, Παλλήνης, Παιανίας, Σπατών - Αρτέμιδας, Λαυρεωτικής, Σαρωνικού, Βάρης - Βούλα - Βουλιαγμένης, Κρωπίας, Μαρκοπούλου Μεσογαίας.
Εμφάνιση περισσότερων
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ανατολική Αττική 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Μέγιστες ανανεώσεις: 0
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0000

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-02 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-08 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 9 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-08 10:00:00 📅

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε εμπορικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της σύμβασης, ήτοι παροχή υπηρεσιών σε καθαρισμό ρεμάτων. Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά μητρώα ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Εφόσον οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να διαθέτουν ειδική έγκριση ή να είναι μέλη συγκεκριμένου οργανισμού για να μπορούν να παράσχουν τη σχετική υπηρεσία στη χώρα καταγωγής τους, η αναθέτουσα αρχή μπορεί να τους ζητεί να αποδείξουν ότι διαθέτουν την έγκριση αυτή ή ότι είναι μέλη του εν λόγω οργανισμού ή να τους καλέσει να προβούν σε ένορκη δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου σχετικά με την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά μητρώα.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Άλλες οικονομικές ή χρηματοοικονομικές απαιτήσεις
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά την οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς να διαθέτουν/παρέχουν : Ελάχιστο μέσο ετήσιο κύκλο εργασιών ίσο με τον προϋπολογισμό μελέτης της παροχής υπηρεσιών χωρίς Φ.Π.Α. για τις τρείς τελευταίες οικονομικές χρήσεις (2023,2024,2025), συναρτήσει της ημερομηνίας δημιουργίας του οικονομικού φορέα ή έναρξης των δραστηριοτήτων του. Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται αθροιστικά από τα μέλη της ένωσης.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Αναφορές σε καθορισμένες υπηρεσίες
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
α) κατά τη διάρκεια της τελευταίας τριετίας να έχουν εκτελέσει αθροιστικά δημόσιες συμβάσεις παροχής υπηρεσιών καθαρισμού ρεμάτων συνολικού όγκου φερτών τουλάχιστον 500.000,00m3 (πεντακοσίων χιλιάδων κυβικών μέτρων) και συνολικής δαπάνης των συμβάσεων παροχής υπηρεσιών καθαρισμού ρεμάτων ίσης τουλάχιστον με το 150% της εκτιμώμενης αξία της σύμβασης της παροχής υπηρεσιών χωρίς Φ.Π.Α, από τον μεμονωμένο οικονομικό φορέα ή σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων τουλάχιστον από ένα μέλος της ένωσης . Στις παροχές υπηρεσιών καθαρισμού ρεμάτων , οχετών και ποταμών περιλαμβάνονται αποκλειστικά οι υπηρεσίες απομάκρυνσης φερτών υλικών , αποβλήτων από κατασκευές και κατεδαφίσεις με φερτά και πάσης φύσεως απορριμμάτων από την κοίτη των ρεμάτων (χωρίς την παρέμβαση στη φυσική διατομή – κοίτη των ρεμάτων), ήτοι αποκλειστικά υπηρεσίες καθαρισμού ρεμάτων που περιλαμβάνονται στο Τιμολόγιο Μελέτης της παρούσας σύμβασης. β) να διαθέτουν ομάδα έργου που θα απαρτίζεται από απαιτούμενο επιστημονικό - τεχνικό προσωπικό όπου και τα προσκομιζόμενα ονόματα θα εμφανίζονται είτε σε πρόσφατη μισθολογική κατάσταση ή θα αποτελούν στελέχη του Μ.Ε.Ε.Π. ή ΜΗ.Ε.Ε.Δ.Ε. του συμμετέχοντα με ημερομηνία πρόσληψης ή έναρξη της στελέχωσης τουλάχιστον 1 έτος πριν την καταληκτική ημερομηνία παραλαβής των προσφορών
Εμφάνιση περισσότερων
Λόγος αποκλεισμού:
Άμεση ή έμμεση συμμετοχή στην κατάρτιση της παρούσας διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Αμιγώς εθνικοί λόγοι αποκλεισμού
Απάτη
+ 16 ακόμη
Αφερεγγυότητα
Διαφθορά
Κατάσταση ανάλογη της πτώχευσης, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας
Λόγοι που σχετίζονται με αφερεγγυότητα, σύγκρουση συμφερόντων ή επαγγελματικό παράπτωμα
Λόγοι που σχετίζονται με ποινικές καταδίκες
Λόγοι που σχετίζονται με την κατάσταση του οικονομικού φορέα
Λόγοι που σχετίζονται με την καταβολή φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες ή χρηματοδότηση της τρομοκρατίας
Παιδική εργασία και άλλες μορφές εμπορίας ανθρώπων
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του εργατικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του περιβαλλοντικού δικαίου
Περιουσιακά στοιχεία υπό αναγκαστική διαχείριση από εκκαθαριστή
Πτώχευση
Σοβαρό επαγγελματικό παράπτωμα
Συμφωνίες με άλλους οικονομικούς φορείς με στόχο τη στρέβλωση του ανταγωνισμού
Σύγκρουση συμφερόντων λόγω της συμμετοχής του στη διαδικασία σύναψης της σύμβασης

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερεια αττικης / περιφερειακη ενοτητα ανατολικης αττικης
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1007.909.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: 17ο ΧΛΜ. ΛΕΩΦ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Ταχυδρομικός κώδικας: 15351
Ταχυδρομική πόλη: Παλληνη
Περιοχή: Ανατολική Αττική 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Γ. ψαρομιχαλακης
E-mail: gpsaromichalakis@patt.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132005312 📞
URL: http://www.patt.gov.gr/main/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: http://www.promitheus.gov.gr/main/ 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/519315 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Φορέας υπεύθυνος για τις διαδικασίες διαμεσολάβησης
Όνομα: Περιφερειακη ενοτητα ανατολικης αττικης
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1007.909.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: 17ο ΧΛΜ. ΛΕΩΦ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Ταχυδρομικός κώδικας: 15351
Ταχυδρομική πόλη: Παλληνη
Περιοχή: Ανατολική Αττική 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: dtechnikon.anat@patt.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132005330 📞
Φαξ: +30 2132005359 📠
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαία Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ)
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
E-mail: aepp@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141216 📞
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Φορέας υπεύθυνος για τις διαδικασίες διαμεσολάβησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι: α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα, αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, ή, γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερομένου οικονομικού φορέα. Η άσκηση προδικαστικής προσφυγής κατά διακήρυξης διαγωνισμού επιτρέπεται μέχρι και δεκαπέντε (15) ημέρες από τη δημοσίευσή της στο ΚΗΜΔΗΣ. Η ως άνω προθεσμία ισχύει και για κάθε τροποποίηση της διακήρυξης διαγωνισμού. Σε περίπτωση παράλειψης, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι δεκαπέντε (15) ημέρες από την επομένη της συντέλεσης της προσβαλλόμενης παράλειψης.
Εμφάνιση περισσότερων
Πηγή: OJS 2026/S 167-596750 (2026-08-28)