ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ (ΚΕΛ) ΔΗΜΩΝ ΡΑΦΗΝΑΣ – ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ ΚΑΙ ΣΠΑΤΩΝ - ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ
Ε.ΥΔ.Α.Π. Α.Ε. - ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΥΔΡΕΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΕΩΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΗΣ Α.Ε.
Το αντικείμενο της Εργολαβίας διαχωρίζεται στα εξής μέρη και τμήματα, χωρίς ο διαχωρισμός αυτός να αναιρεί τον ενιαίο χαρακτήρα του Έργου: Α. Πρώτο Μέρος (Μέρος 1) του Έργου, που περιλαμβάνει τα τρία τμήματα 1Α, 1Β και 1Γ Πρώτο Τμήμα (Τμήμα 1Α) του Έργου. Περιλαμβάνει την εκπόνηση της Οριστικής Μελέτης - Μελέτης Εφαρμογής και την πλήρη κατασκευή του ΚΕΛ και του υποθαλάσσιου αγωγού, σύμφωνα με την Τεχνική Συγγραφή Υποχρεώσεων, τις Τεχνικές Προδιαγραφές, την Τεχνική Προσφορά του Αναδόχου, και τα λοιπά Συμβατικά Τεύχη. Το Πρώτο Τμήμα του Έργου θεωρείται ότι περατώθηκε επιτυχώς μετά την πλήρη κατασκευή όλων των προβλεπόμενων έργων και την επιτυχή εκτέλεση όλων των δοκιμασιών και ελέγχων που ορίζονται στα Συμβατικά Τεύχη (δοκιμές περαίωσης), με εξαίρεση εκείνων που προϋποθέτουν τη διοχέτευση ανεπεξέργαστων λυμάτων στο ΚΕΛ. Δεύτερο Τμήμα (Τμήμα 1Β) του Έργου. Περιλαμβάνει τη θέση σε αποδοτική λειτουργία και τη δοκιμαστική λειτουργία του ΚΕΛ και του αγωγού διάθεσης, συμπεριλαμβανομένων των δοκιμών ολοκλήρωσης και της εκπαίδευσης του προσωπικού της ΕΥΔΑΠ στη λειτουργία και συντήρηση των έργων. Το Δεύτερο Τμήμα του Έργου θεωρείται ότι περατώθηκε επιτυχώς μετά την επιτυχή εκτέλεση των δοκιμών ολοκλήρωσης και την εκπαίδευση του προσωπικού της ΕΥΔΑΠ. Τρίτο Τμήμα (Τμήμα 1Γ) του Έργου. Περιλαμβάνει την επικαιροποίηση και συμπλήρωση της εγκεκριμένης Οριστικής μελέτης, την εκπόνηση της Μελέτης Εφαρμογής και την πλήρη κατασκευή του ΚΠΕΕ και του περιβάλλοντος χώρου αυτού, σύμφωνα με τις Τεχνικές Προδιαγραφές και τα λοιπά Συμβατικά Τεύχη. Το Κτίριο Διοίκησης – Λειτουργική Ενότητα Κέντρου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης (ΚΠΕΕ) θα κατασκευαστεί στο Β.Δ. τμήμα του γηπέδου του ΚΕΛ σε οικοπεδική έκταση περίπου 23.000 m2. Θα έχει πολυχρηστικό χαρακτήρα και θα φιλοξενεί χρήσεις που έχουν πολιτιστική και κοινωνική χροιά. Το Τρίτο Τμήμα του Έργου θεωρείται ότι περατώθηκε επιτυχώς μετά την πλήρη κατασκευή όλων των προβλεπόμενων έργων και την επιτυχή εκτέλεση όλων των δοκιμασιών και ελέγχων που ορίζονται στα Συμβατικά Τεύχη (δοκιμές περαίωσης και δοκιμές ολοκλήρωσης) Β. Δεύτερο Μέρος (Μέρος 2) του Έργου. Περιλαμβάνει την κανονική λειτουργία και συντήρηση του ΚΕΛ και του υποθαλάσσιου αγωγού από τον Ανάδοχο για λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ, καθώς και τη συντήρηση του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης και του περιβάλλοντος αυτού χώρου, για χρονικό διάστημα επτά (7) ετών ή ογδόντα τεσσάρων (84) μηνών, με δικαίωμα προαίρεσης για ένα (1) επιπλέον έτος. Κατά την διάρκεια της Κανονικής Λειτουργίας και Συντήρησης, ο Ανάδοχος θα έχει την πλήρη και αποκλειστική ευθύνη για την επίτευξη των απαιτούμενων αποδόσεων επεξεργασίας όσον αφορά τις τελικές εκροές και την επεξεργασμένη ιλύ, οι οποίες πρέπει να είναι σύμφωνες με τα όσα καθορίζονται στο παρόν τεύχος καθώς και με τις εγγυήσεις που έχει υποβάλλει μαζί με την Τεχνική Προσφορά του. Το Δεύτερο Μέρος του Έργου θεωρείται ότι περατώθηκε επιτυχώς μετά την παρέλευση του συμβατικού χρόνου από την σχετική εντολή της ΕΥΔΑΠ, την ολοκλήρωση όλων των ελέγχων και την εκπλήρωση όλων των υποχρεώσεων από πλευράς Αναδόχου και την υπογραφή σχετικού πρωτοκόλλου, όπως αυτά ορίζονται στα Συμβατικά Τεύχη. Όλα τα ανωτέρω έργα θα μελετηθούν και θα εκτελεστούν σύμφωνα με όσα ορίζονται στα Συμβατικά Στοιχεία της Εργολαβίας. Ειδικότερα στο αντικείμενο της εργολαβίας περιλαμβάνονται και η εκπόνηση κάθε είδους μελέτης και υποστηρικτικής εργασίας – έρευνας που είναι αναγκαία για την άρτια κατασκευή των έργων (ΚΕΛ, υποθαλάσσιος αγωγός, ΚΠΕΕ). Eνδεικτικά και όχι περιοριστικά αναφέρονται παρακάτω: - Η Οριστική Μελέτη – Μελέτη Εφαρμογής των έργων της Α1 Φάσης των εγκαταστάσεων του ΚΕΛ Ραφήνας – Πικερμίου και Σπάτων – Αρτέμιδας και του υποθαλάσσιου τμήματος του αγωγού διάθεσης εκροών (έχει ήδη εκπονηθεί η Προμελέτη) - Η Μελέτη Εφαρμογής του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης (ΚΠΕΕ) (έχει ήδη εκπονηθεί η οριστική Αρχιτεκτονική και Στατική Μελέτη και η προμελέτη Η/Μ εγκαταστάσεων). - Η έρευνα βυθού και γεωτεχνική έρευνα - μελέτη στην περιοχή πόντισης του υποθαλάσσιου αγωγού - Η μελέτη HAZOP για τις εγκαταστάσεις του ΚΕΛ - Το ΣΑΥ και ο ΦΑΥ του Έργου - Η επικαιροποίηση των υφιστάμενων περιβαλλοντικών μελετών και η εκπόνηση νέων ή συμπληρωματικών εφόσον απαιτείται - Η έκδοση των πάσης φύσεως αδειών για την κατασκευή και λειτουργία - Η σύνταξη των εγχειριδίων Λειτουργίας και Συντήρησης - Η σύνταξη από τον Ανάδοχο των απαιτούμενων από την σύμβαση στοιχείων που αφορούν στη Λειτουργία και Συντήρηση των έργων - Η σύνταξη του μητρώου του Έργου
ΠροθεσμίαDeadline 2026-11-03
Ποιος Τι- • Κατασκευαστικές εργασίες για σταθμούς επεξεργασίας ακάθαρτων υδάτων › Εξοπλισμός σταθμού επεξεργασίας λυμάτων
- • Κατασκευαστικές εργασίες για σταθμούς επεξεργασίας ακάθαρτων υδάτων › Κατασκευαστικές εργασίες για σταθμούς επεξεργασίας υδάτων › Κατασκευαστικές εργασίες για σταθμούς επεξεργασίας λυμάτων
- • Υπηρεσίες διαχείρισης των αποχετεύσεων › Λειτουργία σταθμού επεξεργασίας λυμάτων
- • Aττική › Ανατολική Αττική
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-08-31 | Προκήρυξη σύμβασης |
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Κεντρο επεξεργασιας λυματων (κελ) δημων ραφηνας – πικερμιου και σπατων - αρτεμιδας
Αριθμός αναφοράς:
ΚΕΛ ΡΑΦΗΝΑΣ
Σύντομη περιγραφή:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Κατασκευαστικές εργασίες για σταθμούς επεξεργασίας λυμάτων 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 100010720.35 EUR 💰
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΚΕΛ ΡΑΦΗΝΑΣ
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Πόλη: Δημοι ραφηνας-πικερμιου και σπατων-αρτεμιδας
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ανατολική Αττική 🏙️
Διάρκεια: 114 μήνες
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
Περιγραφή
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίας:
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-11-03 11:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-11-03 13:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 15 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-11-03 13:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Ε.υδ.α.π. α.ε. - εταιρεια υδρευσεως και αποχετευσεως πρωτευουσης α.ε.
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1039.F00987.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ωρωπού 156
Ταχυδρομικός κώδικας: 11146
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Χρύσα Στασινοπούλου
E-mail: tender@growthfund.gr 📧
Τηλέφωνο: 2100106900 📞
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Στέγαση και υποδομές κοινής ωφέλειας
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Πρόσθετες πληροφορίες
Όνομα: Ενιαία Αρχή Δημόσιων Συμβάσεων (Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ.) [πρώην Αρχή Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών (Α.Ε.Π.Π.)]
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Πρόεδρος ΑΕΠΠ
E-mail: aepp@aeepprocurement.gr 📧
Τηλέφωνο: 2132141216 📞
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Όπως αναγράφεται στη Διακήρυξη
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 168-601810 (2026-08-31)
- Κατασκευαστικές εργασίες (>20 νέες προμήθειες)
- Εργασίες για ολόκληρες κατασκευές ή μέρη κατασκευών και έργα πολιτικού μηχανικού (>20)
- Κατασκευαστικές εργασίες για μονάδες ηλεκτροπαραγωγής, καθώς και για τον εξορυκτικό και μεταποιητικό τομέα και για κτίρια βιομηχανίας πετρελαίου και αερίου (3)