ΜΙΣΘΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΠΟΤΑΜΟΥΣ ΚΑΙ ΡΕΜΑΤΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΕ ΞΑΝΘΗΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ KAI ΘΡΑΚΗΣ

Η παρούσα γενική υπηρεσία αφορά στη μίσθωση μηχανημάτων έργου, οχημάτων και φορτηγών με το χειριστή ή τον οδηγό τους για : • Εργασίες καθαρισμού των παραπλεύρων επιφανειών, των πρανών και των κοιτών των καναλιών, ρεμάτων και χειμάρρων από αυτοφυή βλάστηση και δέντρα, για την διευκόλυνση στη συνέχεια του καθαρισμού των κοιτών • Καθαρισμό καναλιών, ρεμάτων και χειμάρρων από προσχώσεις ή άλλα εμπόδια που δυσκολεύουν την ελεύθερη απορροή των υδάτων • Συντήρηση και αποκατάσταση των παράπλευρων αναχωμάτων • Μεταφορά των άνω προϊόντων εκσκαφών σε χώρους απόθεσης, που έχουν υποδειχθεί από τους εκάστοτε Δήμους ή σε εγκεκριμένους χώρους.

Προθεσμία

Deadline 2026-10-19

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-31 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-31)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Μισθωση μηχανηματων εργου για εργασιες καθαρισμου σε ποταμους και ρεματα αρμοδιοτητας της πε ξανθης
Σύντομη περιγραφή:
Η παρούσα γενική υπηρεσία αφορά στη μίσθωση μηχανημάτων έργου, οχημάτων και φορτηγών με το χειριστή ή τον οδηγό τους για : • Εργασίες καθαρισμού των παραπλεύρων επιφανειών, των πρανών και των κοιτών των καναλιών, ρεμάτων και χειμάρρων από αυτοφυή βλάστηση και δέντρα, για την διευκόλυνση στη συνέχεια του καθαρισμού των κοιτών • Καθαρισμό καναλιών, ρεμάτων και χειμάρρων από προσχώσεις ή άλλα εμπόδια που δυσκολεύουν την ελεύθερη απορροή των υδάτων • Συντήρηση και αποκατάσταση των παράπλευρων αναχωμάτων • Μεταφορά των άνω προϊόντων εκσκαφών σε χώρους απόθεσης, που έχουν υποδειχθεί από τους εκάστοτε Δήμους ή σε εγκεκριμένους χώρους.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες αναμόρφωσης γαιών 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 2 419 000 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 3

1️⃣
Τίτλος: 1ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 10900 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 806 500 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Αποτελείται από έξι μισθώσεις μηχανημάτων έργου
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Ενοικίαση φορτηγών αυτοκινήτων με οδηγό 📦
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ξανθη
Ταχυδρομικός κώδικας: 67133
Πόλη: Ξανθη
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ξάνθη 🏙️
Διάρκεια: 3 έτη
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Τίτλος: 2ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002

3️⃣
Τίτλος: 3ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 12800 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 806 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Αποτελείται από επτά μισθώσεις μηχανημάτων έργου
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0003

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-19 13:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στο οικείο επαγγελματικό ή εμπορικό μητρώο του κράτους εγκατάστασής τους, για δραστηριότητες συναφείς με υπηρεσίες συντήρησης, καθαρισμού ποταμών και ρεμάτων, συντήρησης τεχνικών έργων, χωματουργικές εργασίες ή συναφείς υπηρεσίες.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Εργαλεία, εργοστάσια ή τεχνικός εξοπλισμός
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Ο οικονομικός φορέας πρέπει να διαθέτει κατά την εκτέλεση της σύμβασης τον αναγκαίο εξοπλισμό και προσωπικό του πρώτου συνεργείου.
Λόγος αποκλεισμού:
Άμεση ή έμμεση συμμετοχή στην κατάρτιση της παρούσας διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Έλλειψη αξιοπιστίας όσον αφορά τον αποκλεισμό κινδύνων για την ασφάλεια της χώρας
Αμιγώς εθνικοί λόγοι αποκλεισμού
+ 25 ακόμη
Αναστολή επιχειρηματικών δραστηριοτήτων
Απάτη
Αφερεγγυότητα
Διαφθορά
Κατάσταση ανάλογη της πτώχευσης, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας
Λόγοι που σχετίζονται με αφερεγγυότητα, σύγκρουση συμφερόντων ή επαγγελματικό παράπτωμα
Λόγοι που σχετίζονται με ποινικές καταδίκες
Λόγοι που σχετίζονται με την κατάσταση του οικονομικού φορέα
Λόγοι που σχετίζονται με την καταβολή φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες ή χρηματοδότηση της τρομοκρατίας
Παιδική εργασία και άλλες μορφές εμπορίας ανθρώπων
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή φόρων
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του εργατικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του κοινωνικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του περιβαλλοντικού δικαίου
Περιουσιακά στοιχεία υπό αναγκαστική διαχείριση από εκκαθαριστή
Πρόωρη λήξη, αποζημιώσεις ή άλλες παρόμοιες κυρώσεις
Πτώχευση
Σοβαρό επαγγελματικό παράπτωμα
Συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση
Συμφωνίες με άλλους οικονομικούς φορείς με στόχο τη στρέβλωση του ανταγωνισμού
Σύγκρουση συμφερόντων λόγω της συμμετοχής του στη διαδικασία σύναψης της σύμβασης
Τρομοκρατικά εγκλήματα ή εγκλήματα συνδεόμενα με τρομοκρατικές δραστηριότητες
Ψευδείς δηλώσεις, απόκρυψη πληροφοριών, ανικανότητα παροχής των απαιτούμενων εγγράφων ή λήψη πληροφοριών εμπιστευτικού χαρακτήρα που αφορούν την παρούσα διαδικασία

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερεια ανατολικης μακεδονιας kai θρακης
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1007.E00901.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Γ. ΚΑΚΟΥΛΙΔΗ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 69132
Ταχυδρομική πόλη: Κομοτηνη
Περιοχή: Ροδόπη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Νικολαιδου στελλα
E-mail: snikolaidou@pamth.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2541350343 📞
URL: https://www.pamth.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://www.pamth.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr/ 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΘΗΒΩΝ 196-198 (5ος ΟΡΟΦΟΣ)
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης - νικαια
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 168-601889 (2026-08-31)