ΜΙΣΘΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΕ ΞΑΝΘΗΣ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ KAI ΘΡΑΚΗΣ
Η Δ.Τ.Ε. Π.Ε. Ξάνθης, στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων της και για την ασφάλεια των πολιτών, προτίθεται να προβεί σε παροχή υπηρεσίας με μίσθωση μηχανημάτων έργου, οχημάτων και φορτηγών με το χειριστή ή τον οδηγό τους για : • κοπή ξυλωδών φυτών, κοπή θάμνων, κλάδων δέντρων και δένδρων, βοτανίσματα φυτών σε διαχωριστικές νησίδες, καθαρισμός ερεισμάτων, πρανών και ορυγμάτων. • αποχιονισμό και ρίψη άλατος για αντιμετώπιση παγετού, • καθαρισμό ερεισμάτων, • καθαρισμό τάφρων επενδυμένων ή μη, • καθαρισμό τεχνικών, • αντιμετώπιση διάβρωσης πρανών, • άρση καταπτώσεων
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-20
Ποιος Τι- • Αποκατάσταση του περιβάλλοντος › Υπηρεσίες αναμόρφωσης γαιών
- • Ενοικίαση οχημάτων μεταφοράς εμπορευμάτων με οδηγό › Ενοικίαση φορτηγών αυτοκινήτων με οδηγό
- • Υπηρεσίες καθαριότητας και εξυγίανσης σε αστικές ή αγροτικές ζώνες, καθώς και συναφείς υπηρεσίες › Υπηρεσίες εκχιονισμού
- • Υπηρεσίες σχετιζόμενες με την υλοτομία › Υπηρεσίες κοπής δένδρων
- • Υπηρεσίες φυτοκομίας › Κλάδεμα δένδρων και θάμνων
- • Aνατολική Μακεδονία, Θράκη › Ξάνθη
- • Aνατολική Μακεδονία, Θράκη › Ροδόπη
- • Aττική › Πειραιάς, Νήσοι
- • Luxembourg › Luxembourg
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-08-31 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-31)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Μισθωση μηχανηματων εργου για τις αναγκες του οδικου δικτυου αρμοδιοτητας της πε ξανθης
Σύντομη περιγραφή:
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες αναμόρφωσης γαιών 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 806 414 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 7
1️⃣
Τίτλος: 1ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 1160 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 206 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Κλάδεμα δένδρων και θάμνων 📦
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ξάνθη 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
2️⃣
Τίτλος: 2ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 500 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 60 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
3️⃣
Τίτλος: 3ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 3275 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 180 125 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
4️⃣
Τίτλος: 4ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
5️⃣
Τίτλος: 5ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 445 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 35 600 EUR 💰
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
6️⃣
Τίτλος: 6ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 390 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 15 600 EUR 💰
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
7️⃣
Τίτλος: 7ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 1954 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 128 964 EUR 💰
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Περιγραφή
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ξανθη
Ταχυδρομικός κώδικας: 67133
Πόλη: Ξανθη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-20 13:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Λόγος αποκλεισμού:
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερεια ανατολικης μακεδονιας kai θρακης
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Γ. ΚΑΚΟΥΛΙΔΗ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 69132
Ταχυδρομική πόλη: Κομοτηνη
Περιοχή: Ροδόπη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Νικολαιδου στελλα
E-mail: snikolaidou@pamth.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2541350343 📞
URL: https://www.pamth.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://www.pamth.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr/ 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΘΗΒΩΝ 196-198 (5ος ΟΡΟΦΟΣ)
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης - νικαια
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 168-601976 (2026-08-31)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Μισθωση μηχανηματων εργου για τις αναγκες του οδικου δικτυου αρμοδιοτητας της πε ξανθης
Σύντομη περιγραφή:
Η Δ.Τ.Ε. Π.Ε. Ξάνθης, στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων της και για την ασφάλεια των πολιτών, προτίθεται να προβεί σε παροχή υπηρεσίας με μίσθωση μηχανημάτων έργου, οχημάτων και φορτηγών με το χειριστή ή τον οδηγό τους για :
• κοπή ξυλωδών φυτών, κοπή θάμνων, κλάδων δέντρων και δένδρων, βοτανίσματα φυτών σε διαχωριστικές νησίδες, καθαρισμός ερεισμάτων, πρανών και ορυγμάτων.
• αποχιονισμό και ρίψη άλατος για αντιμετώπιση παγετού,
• καθαρισμό ερεισμάτων,
• καθαρισμό τάφρων επενδυμένων ή μη,
• καθαρισμό τεχνικών,
• αντιμετώπιση διάβρωσης πρανών,
• άρση καταπτώσεων
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες αναμόρφωσης γαιών 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 806 414 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 7
1️⃣
Τίτλος: 1ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 1160 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 206 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
ΜΙΣΘΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ Π.Ε. ΞΑΝΘΗΣ (Kοπή ξυλωδών φυτών, κοπή θάμνων, κλάδων δέντρων και δένδρων, βοτανίσματα φυτών σε διαχωριστικές νησίδες, καθαρισμός ερεισμάτων, πρανών και ορυγμάτων.)
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες κοπής δένδρων
📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Κλάδεμα δένδρων και θάμνων 📦
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ξάνθη 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
2️⃣
Τίτλος: 2ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 500 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 60 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
ΜΙΣΘΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ Π.Ε. ΞΑΝΘΗΣ (• αποχιονισμό και ρίψη άλατος για αντιμετώπιση παγετού)
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες εκχιονισμού
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
3️⃣
Τίτλος: 3ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 3275 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 180 125 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
ΜΙΣΘΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ Π.Ε. ΞΑΝΘΗΣ (• καθαρισμό ερεισμάτων,
• καθαρισμό τάφρων επενδυμένων ή μη,
• καθαρισμό τεχνικών,
• αντιμετώπιση διάβρωσης πρανών,
• άρση καταπτώσεων)
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Ενοικίαση φορτηγών αυτοκινήτων με οδηγό
📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0003
4️⃣
Τίτλος: 4ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0004
5️⃣
Τίτλος: 5ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 445 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 35 600 EUR 💰
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0005
6️⃣
Τίτλος: 6ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 390 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 15 600 EUR 💰
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0006
7️⃣
Τίτλος: 7ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
Ποσότητα: 1954 ώρα
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 128 964 EUR 💰
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0007
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ξανθη
Ταχυδρομικός κώδικας: 67133
Πόλη: Ξανθη
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-20 13:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Λόγος αποκλεισμού:
Άμεση ή έμμεση συμμετοχή στην κατάρτιση της παρούσας διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Έλλειψη αξιοπιστίας όσον αφορά τον αποκλεισμό κινδύνων για την ασφάλεια της χώρας
Αναστολή επιχειρηματικών δραστηριοτήτων
+ 23 ακόμη
Απάτη
Αφερεγγυότητα
Διαφθορά
Λόγοι που σχετίζονται με αφερεγγυότητα, σύγκρουση συμφερόντων ή επαγγελματικό παράπτωμα
Λόγοι που σχετίζονται με ποινικές καταδίκες
Λόγοι που σχετίζονται με την κατάσταση του οικονομικού φορέα
Λόγοι που σχετίζονται με την καταβολή φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες ή χρηματοδότηση της τρομοκρατίας
Παιδική εργασία και άλλες μορφές εμπορίας ανθρώπων
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης
Παράβαση υποχρέωσης που σχετίζεται με την καταβολή φόρων
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του εργατικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του κοινωνικού δικαίου
Παράβαση υποχρεώσεων στους τομείς του περιβαλλοντικού δικαίου
Περιουσιακά στοιχεία υπό αναγκαστική διαχείριση από εκκαθαριστή
Πρόωρη λήξη, αποζημιώσεις ή άλλες παρόμοιες κυρώσεις
Πτώχευση
Σοβαρό επαγγελματικό παράπτωμα
Συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση
Συμφωνίες με άλλους οικονομικούς φορείς με στόχο τη στρέβλωση του ανταγωνισμού
Σύγκρουση συμφερόντων λόγω της συμμετοχής του στη διαδικασία σύναψης της σύμβασης
Τρομοκρατικά εγκλήματα ή εγκλήματα συνδεόμενα με τρομοκρατικές δραστηριότητες
Ψευδείς δηλώσεις, απόκρυψη πληροφοριών, ανικανότητα παροχής των απαιτούμενων εγγράφων ή λήψη πληροφοριών εμπιστευτικού χαρακτήρα που αφορούν την παρούσα διαδικασία
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερεια ανατολικης μακεδονιας kai θρακης
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.E00901.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Γ. ΚΑΚΟΥΛΙΔΗ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 69132
Ταχυδρομική πόλη: Κομοτηνη
Περιοχή: Ροδόπη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Νικολαιδου στελλα
E-mail: snikolaidou@pamth.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2541350343 📞
URL: https://www.pamth.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://www.pamth.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr/ 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/ 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΘΗΒΩΝ 196-198 (5ος ΟΡΟΦΟΣ)
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης - νικαια
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 168-601976 (2026-08-31)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕