Παροχή υπηρεσιών ασφάλισης

Ίδρυμα Τεχνολογίας & Έρευνας (ΙΤΕ)

Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών ασφάλισης κινητής και ακίνητης περιουσίας του ΙΤΕ και αστικής ευθύνης έναντι τρίτων και έναντι εργαζομένων, και ειδικότερα, η ασφάλιση του εξοπλισμού και των κτηριακών εγκαταστάσεων στο Ηράκλειο Κρήτης, στο Ρέθυμνο, στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, στα Ιωάννινα στην Πάτρα και στα Χανιά καθώς και η ασφάλιση αστικής ευθύνης του ΙΤΕ έναντι τρίτων και έναντι των εργαζομένων και απασχολουμένων σε αυτό, για ένα (1) έτος και συγκεκριμένα από την 01/01/2027 και ώρα 12:00 μ.μ. μέχρι την 01/01/2028 και ώρα 12:00 μ.μ. για τον Κλάδο Πυρός και από 31/12/2026 και ώρα 00:01 π.μ. μέχρι 31/12/2027 και ώρα 00:00 π.μ. για τον κλάδο Κ.Π.Κ. και Αστικής Ευθύνης, σύμφωνα βεβαίως και με τα επιμέρους ασφαλιστήρια συμβόλαια. Ειδικότερα, οι υπηρεσίες αφορούν στην ασφάλιση κινητής και ακίνητης περιουσίας του ΙΤΕ και αστικής ευθύνης έναντι τρίτων και έναντι εργαζομένων σε όλες τις εγκαταστάσεις του ΙΤΕ. Αναλυτικότερα αφορούν, με βάσει τα στοιχεία της 30/06/2026 (βλ συνημμένο αρχείο «30.06.2026 ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ») • Ασφάλιση Πυρός & Συμπληρωματικών Κινδύνων για ασφαλιζόμενα κεφάλαια 56.293.052,40 €. • ασφάλιση ηλεκτρονικού εξοπλισμού για ασφαλιζόμενα κεφάλαια 34.076.297,17 € • αστική ευθύνη: 4.000,00 €. και επιπροσθέτως, θα αφορούν και στην ασφαλιστική κάλυψη μελλοντικών νέων κτήσεων. Ενδεικτικά, εκτιμάται α) Κτήσεις από 01/07/2026-31/12/2026: 2.000.000 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, β) Νέες κτήσεις 2027: 6.000.000 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, γ) Κτήρια ΤΑΑ εκτίμηση για το 2027: 56.000.000 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Η ασφάλιση των περιουσιακών στοιχείων που θα αποκτηθούν ή που εκ παραδρομής δεν έχουν ασφαλιστεί κατά τη διάρκεια της ισχύος της σύμβασης, θα γίνεται με έγγραφη γνωστοποίηση της Αναθέτουσας Αρχής προς τον Ανάδοχο και θα ισχύει υποχρεωτικά γι’ αυτόν από τη λήψη της γνωστοποίησης με τους ίδιους όρους, τιμή και συμφωνίες. Κατά τη διάρκεια της σύμβασης, η Αναθέτουσα Αρχή έχει δικαίωμα να ζητά ακύρωση ασφάλισης εξοπλισμού που αποσύρει ή παύει για οποιαδήποτε αιτία.

Προθεσμία

Deadline 2026-10-01

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-24 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-24)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Παροχή υπηρεσιών ασφάλισης
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών ασφάλισης κινητής και ακίνητης περιουσίας του ΙΤΕ και αστικής ευθύνης έναντι τρίτων και έναντι εργαζομένων, και ειδικότερα, η ασφάλιση του εξοπλισμού και των κτηριακών εγκαταστάσεων στο Ηράκλειο Κρήτης, στο Ρέθυμνο, στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, στα Ιωάννινα στην Πάτρα και στα Χανιά καθώς και η ασφάλιση αστικής ευθύνης του ΙΤΕ έναντι τρίτων και έναντι των εργαζομένων και απασχολουμένων σε αυτό, για ένα (1) έτος και συγκεκριμένα από την 01/01/2027 και ώρα 12:00 μ.μ. μέχρι την 01/01/2028 και ώρα 12:00 μ.μ. για τον Κλάδο Πυρός και από 31/12/2026 και ώρα 00:01 π.μ. μέχρι 31/12/2027 και ώρα 00:00 π.μ. για τον κλάδο Κ.Π.Κ. και Αστικής Ευθύνης, σύμφωνα βεβαίως και με τα επιμέρους ασφαλιστήρια συμβόλαια. Ειδικότερα, οι υπηρεσίες αφορούν στην ασφάλιση κινητής και ακίνητης περιουσίας του ΙΤΕ και αστικής ευθύνης έναντι τρίτων και έναντι εργαζομένων σε όλες τις εγκαταστάσεις του ΙΤΕ. Αναλυτικότερα αφορούν, με βάσει τα στοιχεία της 30/06/2026 (βλ συνημμένο αρχείο «30.06.2026 ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ») • Ασφάλιση Πυρός & Συμπληρωματικών Κινδύνων για ασφαλιζόμενα κεφάλαια 56.293.052,40 €. • ασφάλιση ηλεκτρονικού εξοπλισμού για ασφαλιζόμενα κεφάλαια 34.076.297,17 € • αστική ευθύνη: 4.000,00 €. και επιπροσθέτως, θα αφορούν και στην ασφαλιστική κάλυψη μελλοντικών νέων κτήσεων. Ενδεικτικά, εκτιμάται α) Κτήσεις από 01/07/2026-31/12/2026: 2.000.000 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, β) Νέες κτήσεις 2027: 6.000.000 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, γ) Κτήρια ΤΑΑ εκτίμηση για το 2027: 56.000.000 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Η ασφάλιση των περιουσιακών στοιχείων που θα αποκτηθούν ή που εκ παραδρομής δεν έχουν ασφαλιστεί κατά τη διάρκεια της ισχύος της σύμβασης, θα γίνεται με έγγραφη γνωστοποίηση της Αναθέτουσας Αρχής προς τον Ανάδοχο και θα ισχύει υποχρεωτικά γι’ αυτόν από τη λήψη της γνωστοποίησης με τους ίδιους όρους, τιμή και συμφωνίες. Κατά τη διάρκεια της σύμβασης, η Αναθέτουσα Αρχή έχει δικαίωμα να ζητά ακύρωση ασφάλισης εξοπλισμού που αποσύρει ή παύει για οποιαδήποτε αιτία.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες ασφάλισης 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 231 000 EUR 💰
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Παροχή υπηρεσιών ασφάλισης 2026
Ποσότητα: 1
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ)
Πρόσθετες πληροφορίες:
Φορέας χρηματοδότησης της παρούσας σύμβασης είναι το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, Κωδ. ΣΑ υπ’ αρίθμ. πρακτικού 584/49-7/20.7.2026 απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΤΕ.
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ίδρυμα Τεχνολογίας & Έρευνας, Ν. Πλαστήρα 100 και Ν. Πλαστήρα 95, Βασιλικά Βουτών, 70013, Ηράκλειο Κρήτης,
Ταχυδρομικός κώδικας: 70013
Πόλη: Ηράκλειο
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΙΤΕ – Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών, Ν. Φωκά & Μελισσινού 130, 74100, Ρέθυμνο
Ταχυδρομικός κώδικας: 74100
Πόλη: Ρέθυμνο
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΙΤΕ – Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής, Οδός Σταδίου, Πλατάνι, 26504, Πάτρα
Ταχυδρομικός κώδικας: 26504
Πόλη: Πάτρα
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΙΤΕ – Ινστιτούτο Βιοϊατρικών Ερευνών, Πανεπιστημιούπολη Ιωαννίνων, 45100, Ιωάννινα,
Ταχυδρομικός κώδικας: 45100
Πόλη: Ιωάννινα
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΙΤΕ – Ινστιτούτο Γεωενέργειας, Πολυτεχνειούπολη, κτήριο Μ1 ΜΗΧ.Ο.Π., Ακρωτήρι, ΤΚ 73100 Χανιά Κρήτης.
Ταχυδρομικός κώδικας: 73100
Πόλη: Χανιά
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης:
+ 2 ακόμη
Διάρκεια: 12 μήνες
Διάρκεια της σύμβασης, της συμφωνίας-πλαίσιο ή του δυναμικού συστήματος αγορών
Η παρούσα σύμβαση υπόκειται σε ανανέωση
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές
Περιγραφή των επιλογών:
Δικαίωμα προαίρεσης έως και 6.000,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του φόρου ασφαλίστρων, κρατήσεων και λοιπών επιβαρύνσεων για την ασφαλιστική κάλυψη μελλοντικών νέων κτήσεων. Η αναθέτουσα αρχή δύναται να ενεργοποιήσει το δικαίωμα προαίρεσης και για μικρότερη αξία ανάλογα με τις ανάγκες της.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Κ1. Συμφωνία προσφοράς με τις αιτούμενες καλύψεις
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 45
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Κ2. Απαλλαγές επί του ασφαλιζομένου κεφαλαίου σε περίπτωση πυρός, σεισμού, συμπληρωματικών και λοιπών ασφαλιζομένων κινδύνων (περιουσιακών στοιχείων)
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 35
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Κ3. Προσφερόμενο ανώτατο ετήσιο όριο ασφαλιζομένου κεφαλαίου κτηρίων σε περίπτωση πυρός, σεισμού, συμπληρωματικών και λοιπών κινδύνων
Κριτήριο ποιότητας (στάθμιση): 10
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Κ4. Απαλλαγές επί του μεγίστου ορίου αποζημίωσης (για αστική ευθύνη)
Τιμή
Τιμή (στάθμιση): 1
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001
Περιγραφή
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΙΤΕ –Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής, Οδός Σταδίου, Πλατάνι, 26504, Πάτρα,
ΙΤΕ – Ινστιτούτο Γεωενέργειας-Εγκαταστάσεις Πολυτεχνείου Κρήτης Κτήριο Σχολής Μηχανικών Ορυκτών Πόρων, Ισόγειο Κτηρίου Μ1-Ακρωτήρι Χανίων

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-01 20:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-05 10:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Η διαδικασία θα διενεργηθεί με χρήση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (www.promitheus.gov.gr), από την επιτροπή διενέργειας και αξιολόγησης του διαγωνισμού, που εδρεύει στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, Ν. Πλαστήρα 100, Βασιλικά Βουτών, Ηράκλειο Κρήτης
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 6 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση
Πρέπει να αναφέρονται τα ονόματα και τα επαγγελματικά προσόντα του προσωπικού στο οποίο έχει ανατεθεί η εκτέλεση της σύμβασης
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-05 10:00:00 📅
Τόπος:
Η διαδικασία θα διενεργηθεί με χρήση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (www.promitheus.gov.gr), από την επιτροπή διενέργειας και αξιολόγησης του διαγωνισμού, που εδρεύει στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, Ν. Πλαστήρα 100, Βασιλικά Βουτών, Ηράκλειο Κρήτης
Εμφάνιση περισσότερων
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-21 16:00:00 📅
Κριτήρια απονομής
Τύπος βάρους: Στάθμιση (ποσοστό, ακριβές)

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 4.500,00 € ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΛΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ το ύψος της οποίας ανέρχεται σε ποσοστό 4% επί της εκτιμώμενης αξίας της σύμβασης, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται τα δικαιώματα προαίρεσης.
Διαδικασία
Εφαρμοστέο διασυνοριακό δίκαιο:
Απαγορεύεται η ανάθεση της παρούσας σύμβασης, σε: α) Ρώσο υπήκοο ή φυσικό ή νομικό πρόσωπο, οντότητα ή φορέα που έχει την έδρα του στη Ρωσία β) νομικό πρόσωπο, οντότητα ή φορέα του οποίου τα δικαιώματα ιδιοκτησίας κατέχει άμεσα ή έμμεσα σε ποσοστό άνω του 50 % οντότητα αναφερόμενη στο στοιχείο α) της παρούσας παραγράφου· ή γ) φυσικό ή νομικό πρόσωπο, οντότητα ή φορέα που ενεργεί εξ ονόματος ή κατ’ εντολή οντότητας αναφερόμενης στο στοιχείο α) ή β) της παρούσας παραγράφου, συμπεριλαμβανομένων, όταν αντιστοιχούν σε περισσότερο από το 10 % της αξίας της σύμβασης, των υπεργολάβων, προμηθευτών ή οντοτήτων (τρίτων) στις ικανότητες των οποίων στηρίζεται, κατά την έννοια των οδηγιών για τις δημόσιες συμβάσεις.
Εμφάνιση περισσότερων

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Ίδρυμα Τεχνολογίας & Έρευνας (ΙΤΕ)
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1036.E00341.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ν. Πλαστήρα 100 Βασιλικά Βουτών
Ταχυδρομικός κώδικας: 70013
Ταχυδρομική πόλη: Ηράκλειο Κρήτης
Περιοχή: Ηράκλειο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Τμήμα Προμηθειών ΙΤΕ
E-mail: procurement@admin.forth.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2810391515 📞
URL: https://www.forth.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Εκπαίδευση
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/507162 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Πρόσθετες πληροφορίες
Εκτιμώμενη αξία αρχικής σύμβασης: 225.000,00 € Δικαίωμα προάιρεσης: 6.000,00 €
Φορέας υπεύθυνος για τις διαδικασίες διαμεσολάβησης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 360 έως 362 του ν.4412/2016, το άρθρο 18 της Κ.Υ.Α. αριθμ. 64233/09.06.2021 «Ρυθμίσεις τεχνικών ζητημάτων που αφορούν την ανάθεση των Δημοσίων Συμβάσεων Προμηθειών και Υπηρεσιών με χρήση των επιμέρους εργαλείων και διαδικασιών του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (ΕΣΗΔΗΣ)», όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, και την παράγραφο 3.4 της αναλυτικής διακήρυξης. Ως προς τις προθεσμίες υποβολής των προδικαστικών προσφυγών και των παρεμβάσεων, ισχύουν τα αναφερόμενα στην παρ. 3 του άρθρου 9 της ως άνω Κ.Υ.Α.
Εμφάνιση περισσότερων
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 163-586031 (2026-08-24)