Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού κτιριακών χώρων

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤ

Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού των χώρων των κτιρίων: • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.-Α.Α.: 24ο χλμ. Λ. Μαραθώνος (Διασταύρωση Ραφήνας), Ραφήνα (Εμβ. επιφ.: 523,56 m2), υπόγειο, ισόγειο και α’ όροφος • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.-Δ.Α.: Ευαγ. Κιούση (Κοραή) 14, Μέγαρα (Εμβ. επιφ.: 432,00 m2), υπόγειο, ισόγειο • Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Β.Ε.: Ναυαρίνου 28, Καλαμαριά (Εμβ. επιφ.: 1.141,23 m2), β΄ όροφος • Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Δ.Ε.: Καλαβρύτων 52-56 και Φλέμινγκ, Πάτρα (Εμβ. επιφ.: 581,50 m2) α’ όροφος • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π.Ε. Ηρακλείου: Κνωσού 6, Ηράκλειο Κρήτης (Εμβ. επιφ.: 341,26 m2), υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος , β΄ όροφος • Αποθήκες Ασπροπύργου: Λεωφόρος ΝΑΤΟ, περιοχή Γκορυτσά, Ασπρόπυργος( Εμβ. επιφ.: 200,00 m2), ισόγειο γραφείο, φυλάκιο (ισόγειο και όροφος) • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- N.ΧΑΝΙΩΝ: (Γολγοθά 2, Όαση Βαρυπέτρου, Χανία ( Εμβ. επιφ.: 100,00 m2), ισόγειο • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Λάρισα ( Εμβ. επιφ.: 500,00 m2)», για δύο (2) έτη, όπως αυτά αναφέρονται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α΄» και περιγράφονται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Δ΄» τα οποία αποτελούν αναπόσπαστα μέρη της Διακήρυξης αυτής, συνολικού προϋπολογισμού εκατόν εβδομήντα χιλιάδων εξακοσίων ενενήντα δύο ευρώ και ενενήντα λεπτών (170.692,90€) μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α και διακοσίων έντεκα χιλιάδων εξακοσίων ογδόντα εννέα ευρώ και είκοσι λεπτών (211.689,20€) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. και των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, με κριτήριο ανάθεσης τη πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει μόνο τιμής.

Προθεσμία

Deadline 2026-09-28

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-27 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-27)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού κτιριακών χώρων
Σύντομη περιγραφή:
Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού των χώρων των κτιρίων: • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.-Α.Α.: 24ο χλμ. Λ. Μαραθώνος (Διασταύρωση Ραφήνας), Ραφήνα (Εμβ. επιφ.: 523,56 m2), υπόγειο, ισόγειο και α’ όροφος • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.-Δ.Α.: Ευαγ. Κιούση (Κοραή) 14, Μέγαρα (Εμβ. επιφ.: 432,00 m2), υπόγειο, ισόγειο • Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Β.Ε.: Ναυαρίνου 28, Καλαμαριά (Εμβ. επιφ.: 1.141,23 m2), β΄ όροφος • Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Δ.Ε.: Καλαβρύτων 52-56 και Φλέμινγκ, Πάτρα (Εμβ. επιφ.: 581,50 m2) α’ όροφος • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π.Ε. Ηρακλείου: Κνωσού 6, Ηράκλειο Κρήτης (Εμβ. επιφ.: 341,26 m2), υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος , β΄ όροφος • Αποθήκες Ασπροπύργου: Λεωφόρος ΝΑΤΟ, περιοχή Γκορυτσά, Ασπρόπυργος( Εμβ. επιφ.: 200,00 m2), ισόγειο γραφείο, φυλάκιο (ισόγειο και όροφος) • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- N.ΧΑΝΙΩΝ: (Γολγοθά 2, Όαση Βαρυπέτρου, Χανία ( Εμβ. επιφ.: 100,00 m2), ισόγειο • Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Λάρισα ( Εμβ. επιφ.: 500,00 m2)», για δύο (2) έτη, όπως αυτά αναφέρονται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α΄» και περιγράφονται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Δ΄» τα οποία αποτελούν αναπόσπαστα μέρη της Διακήρυξης αυτής, συνολικού προϋπολογισμού εκατόν εβδομήντα χιλιάδων εξακοσίων ενενήντα δύο ευρώ και ενενήντα λεπτών (170.692,90€) μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α και διακοσίων έντεκα χιλιάδων εξακοσίων ογδόντα εννέα ευρώ και είκοσι λεπτών (211.689,20€) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. και των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, με κριτήριο ανάθεσης τη πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει μόνο τιμής.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες καθαρισμού 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 170717.1 EUR 💰
Περιγραφή
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 503226
Περιγραφή της προμήθειας:
Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού των χώρων των κτιρίων που στεγάζονται οι υπηρεσίες της συγκεκριμένα: • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Ανατολικής Αττικής (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Α.Α.): 24ο χλμ. Λ. Μαραθώνος (Διασταύρωση Ραφήνας), Ραφήνα (Εμβ. επιφ.: 523,56 m2), υπόγειο, ισόγειο και α’ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Δυτικής Αττικής (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Δ.Α.): οδός Ευαγ. Κιούση (Κοραή) αρ. 14, Μέγαρα Αττικής (Εμβ. επιφ.: 432,00 m2), υπόγειο, ισόγειο • Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών -Βορείου Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ. - Β.Ε.): οδός Ναυαρίνου αρ. 28, Καλαμαριά Θεσσαλονίκης (Εμβ. επιφ.: 1.141,23 m2), β΄ όροφος • Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών -Δυτικής Ελλάδας (Δ.Α.Ε.Φ.Κ. - Δ.Ε.): οδός Καλαβρύτων αρ. 52-56 και Φλέμινγκ, Πάτρα (Εμβ. επιφ.: 581,50 m2) α’ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Π.Ε. Ηρακλείου): οδός Κνωσού αρ. 6, Ηράκλειο Κρήτης (Εμβ. επιφ.: 341,26 m2), υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος, β΄ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Νομού Χανίων (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- N. ΧΑΝΙΩΝ): οδός Γολγοθά αρ. 2, Όαση Βαρυπέτρου, Χανιά ( Εμβ. επιφ.: 100,00 m2), ισόγειο • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Περιφέρειας Θεσσαλίας (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ): Λάρισα ( Εμβ. επιφ.: 500,00 m2)», • Αποθήκες Ασπροπύργου: Λεωφόρος ΝΑΤΟ, περιοχή Γκορυτσά, Ασπρόπυργος Αττικής( Εμβ. επιφ.: 200,00 m2), ισόγειο γραφείο, φυλάκιο (ισόγειο και όροφος),
Εμφάνιση περισσότερων
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης:
Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού των χώρων των κτιρίων που στεγάζονται οι υπηρεσίες της συγκεκριμένα: • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Ανατολικής Αττικής (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Α.Α.): 24ο χλμ. Λ. Μαραθώνος (Διασταύρωση Ραφήνας), Ραφήνα (Εμβ. επιφ.: 523,56 m2), υπόγειο, ισόγειο και α’ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Δυτικής Αττικής (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Δ.Α.): οδός Ευαγ. Κιούση (Κοραή) αρ. 14, Μέγαρα Αττικής (Εμβ. επιφ.: 432,00 m2), υπόγειο, ισόγειο • Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών -Βορείου Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ. - Β.Ε.): οδός Ναυαρίνου αρ. 28, Καλαμαριά Θεσσαλονίκης (Εμβ. επιφ.: 1.141,23 m2), β΄ όροφος • Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών -Δυτικής Ελλάδας (Δ.Α.Ε.Φ.Κ. - Δ.Ε.): οδός Καλαβρύτων αρ. 52-56 και Φλέμινγκ, Πάτρα (Εμβ. επιφ.: 581,50 m2) α’ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Π.Ε. Ηρακλείου): οδός Κνωσού αρ. 6, Ηράκλειο Κρήτης (Εμβ. επιφ.: 341,26 m2), υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος, β΄ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Νομού Χανίων (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- N. ΧΑΝΙΩΝ): οδός Γολγοθά αρ. 2, Όαση Βαρυπέτρου, Χανιά ( Εμβ. επιφ.: 100,00 m2), ισόγειο • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Περιφέρειας Θεσσαλίας (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ): Λάρισα ( Εμβ. επιφ.: 500,00 m2)», • Αποθήκες Ασπροπύργου: Λεωφόρος ΝΑΤΟ, περιοχή Γκορυτσά, Ασπρόπυργος Αττικής( Εμβ. επιφ.: 200,00 m2), ισόγειο γραφείο, φυλάκιο (ισόγειο και όροφος), για χρονικό διάστημα εικοσιτεσσάρων (24) μηνών
Εμφάνιση περισσότερων
Πόλη: Ελλάδα
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Βόρειος Τομέας Αθηνών 🏙️
Διάρκεια του συστήματος προσόντων
Αόριστη διάρκεια
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001
Περιγραφή
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης:
Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού των χώρων των κτιρίων που στεγάζονται οι υπηρεσίες της συγκεκριμένα: • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Ανατολικής Αττικής (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Α.Α.): 24ο χλμ. Λ. Μαραθώνος (Διασταύρωση Ραφήνας), Ραφήνα (Εμβ. επιφ.: 523,56 m2), υπόγειο, ισόγειο και α’ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Δυτικής Αττικής (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Δ.Α.): οδός Ευαγ. Κιούση (Κοραή) αρ. 14, Μέγαρα Αττικής (Εμβ. επιφ.: 432,00 m2), υπόγειο, ισόγειο • Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών -Βορείου Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ. - Β.Ε.): οδός Ναυαρίνου αρ. 28, Καλαμαριά Θεσσαλονίκης (Εμβ. επιφ.: 1.141,23 m2), β΄ όροφος • Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών -Δυτικής Ελλάδας (Δ.Α.Ε.Φ.Κ. - Δ.Ε.): οδός Καλαβρύτων αρ. 52-56 και Φλέμινγκ, Πάτρα (Εμβ. επιφ.: 581,50 m2) α’ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου (Τ.Α.Ε.Φ.Κ. - Π.Ε. Ηρακλείου): οδός Κνωσού αρ. 6, Ηράκλειο Κρήτης (Εμβ. επιφ.: 341,26 m2), υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος, β΄ όροφος • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Νομού Χανίων (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- N. ΧΑΝΙΩΝ): οδός Γολγοθά αρ. 2, Όαση Βαρυπέτρου, Χανιά ( Εμβ. επιφ.: 100,00 m2), ισόγειο • Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών-Περιφέρειας Θεσσαλίας (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.- Π. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ): Λάρισα ( Εμβ. επιφ.: 500,00 m2)», • Αποθήκες Ασπροπύργου: Λεωφόρος ΝΑΤΟ, περιοχή Γκορυτσά, Ασπρόπυργος Αττικής( Εμβ. επιφ.: 200,00 m2), ισόγειο γραφείο, φυλάκιο (ισόγειο και όροφος),
Εμφάνιση περισσότερων
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ελλάδα
https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal
Ελλαδα
Ταχυδρομικός κώδικας: 15123
Πόλη: Αθηνα

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Επιταχυνόμενη διαδικασία:
Ανάγκες καθαρισμού κτιριακών χώρων που ανεικουν Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-09-28 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-02 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 365 ημέρες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-02 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές παραγγελίες
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Υπουργειο κλιματικης κρισης και πολιτικης προστασιας, γενικη γραμματεια πολιτικης προστασιας, γενικη διευθυνση οικονομικων υπηρεσιων /διευθυνση προμηθειων/ α΄ τμημα διενεργειας διαδικασιων δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1060-201-0000000
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ. Κηφισίας 37-39
Ταχυδρομικός κώδικας: 15123
Ταχυδρομική πόλη: Μαρουσι
Περιοχή: Βόρειος Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: gdoy.1proc@civilprotection.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2131331110 📞
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://www.civilprotection.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Υπουργείο ή άλλη εθνική ή ομοσπονδιακή αρχή
Κύρια δραστηριότητα
Οικονομικές και δημοσιονομικές υποθέσεις
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ε.α.δη.συ.
Εθνικός αριθμός μητρώου: 997422729
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ. Κηφισίας 37-39
Ταχυδρομικός κώδικας: 15123
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: gdoy.1proc@civilprotection.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2131331110 📞
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι: (α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή τηλεομοιοτυπία ή (β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως (γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο Κ.Η.Μ.ΔΗ.Σ.. Σε περίπτωση παράλειψης που αποδίδεται στην αναθέτουσα αρχή, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι δεκαπέντε (15) ημέρες από την επομένη της συντέλεσης της προσβαλλόμενης παράλειψης.
Εμφάνιση περισσότερων
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 166-594877 (2026-08-27)