Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας στις εγκαταστάσεις των γραφείων Πολιτικής / Φυσικής Ηγεσίας και των υπηρεσιών του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ/Α.Ε.Α.

Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας στις εγκαταστάσεις των γραφείων Πολιτικής / Φυσικής Ηγεσίας και των
υπηρεσιών του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας.

Προθεσμία

Η προθεσμία παραλαβής των προσφορών ήταν 2023-08-02. Η προμήθεια δημοσιεύθηκε στις 2023-06-19.

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2023-06-19 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2023-06-19)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Υπηρεσίες καθαρισμού κτιρίων
Αριθμός αναφοράς: 1/2023
Σύντομη περιγραφή:
Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας στις εγκαταστάσεις των γραφείων Πολιτικής / Φυσικής Ηγεσίας και των υπηρεσιών του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας.
Μεταδεδομένα προκήρυξης
Πρωτότυπη γλώσσα: Ελληνικά 🗣️
Τύπος εγγράφου: Προκήρυξη σύμβασης
Φύση της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κανονισμός: Ευρωπαϊκή Ένωση, με συμμετοχή χωρών της GPA
Κοινό λεξιλόγιο για δημόσιες συμβάσεις (CPV)
Κωδικός: Υπηρεσίες καθαρισμού κτιρίων 📦
Τόπος εκτέλεσης
Περιφέρεια NUTS: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας: Ανοικτή διαδικασία
Τύπος προσφοράς: Υποβολή για όλα τα τμήματα
Κριτήρια απονομής
Η χαμηλότερη τιμή

Αναθέτουσα αρχή
Ταυτότητα
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τύπος αναθέτουσας αρχής: Υπουργείο ή άλλη εθνική ή ομοσπονδιακή αρχή
Όνομα αναθέτουσας αρχής: Διευθυνση εσωτερικων λειτουργιων/α.ε.α.
Ταχυδρομική διεύθυνση: Π. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ 4
Ταχυδρομικός κώδικας: 10177
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Επικοινωνία
Διεύθυνση διαδικτύου: http://WWW.ASTYNOMIA.GR 🌏
E-mail: deltm2@astynomia.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2106927016 📞
URL εγγράφων: http://www.promitheus.gov.gr 🌏

Αναφορά
Ημερομηνίες
Ημερομηνία αποστολής: 2023-06-19 📅
Προθεσμία υποβολής: 2023-08-02 📅
Ημερομηνία δημοσίευσης: 2023-06-22 📅
Αναγνωριστικά
Αριθμός προκήρυξης: 2023/S 119-374300
Τεύχος ΕΕ-S: 119

Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Σύντομη περιγραφή:
Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας στις εγκαταστάσεις των γραφείων Πολιτικής / Φυσικής Ηγεσίας και των
υπηρεσιών του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας.
Εκτιμώμενη συνολική αξία: 145161.29 EUR 💰
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 145161.29 EUR 💰
Διάρκεια: 12 μήνες
Περιγραφή των ανανεώσεων:
Η παρούσα σύμβαση υπόκειται σε παράταση: ναι Περιγραφή παρατάσεων:
Υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις που περιγράφονται στο αρθ.6.1.1 της υπ'αριθμ. 1/2023 Διακήρυξης.
Περιγραφή των επιλογών:
Υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις που περιγράφονται στην υπ’ αριθμ. 1/2023 Διακήρυξη.

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Καταλληλότητα για άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας Σύμβασης απαιτείται να ασκούν
εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική δραστηριότητα συναφή με το συμβατικό αντικείμενο. Οι οικονομικοί φορείς
που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από
τα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν
οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α' του Ν. 4412/2016. Στην περίπτωση
οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες
χώρες που έχουν προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και
έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων
συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα. Οι
εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι ιδίως στο Βιοτεχνικό ή Εμπορικό
ή Βιομηχανικό Επιμελητήριο.
Οικονομική και χρηματοοικονομική κατάσταση:
Όσον αφορά στην οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια για την παρούσα διαδικασία σύναψης Σύμβασης, οι
οικονομικοί φορείς απαιτείται να διαθέτουν μέσο γενικό ετήσιο κύκλο εργασιών μέσω ισολογισμών της τελευταίας
τριετίας, έτη 2020, 2021 & 2022 (σε περίπτωση μη τήρησης εγκεκριμένων και δημοσιευμένων ισολογισμών,
αντίγραφα ισοζυγίων ή αντίστοιχων Φορολογικών Δηλώσεων), από τους οποίους θα προκύπτει ότι το ύψος του
συνολικού κύκλου εργασιών της επιχείρησης, κατά μέσο όρο για το ανωτέρω χρονικό διάστημα, ίσου ή
μεγαλύτερου με το 1/3 της εκτιμώμενης αξίας (προ Φ.Π.Α.) της παρούσας Διακήρυξης. Εάν η επιχείρηση λειτουργεί
για χρόνο μικρότερο της τριετίας, θα υποβάλει ισολογισμούς ή φορολογικές δηλώσεις για όσο χρόνο λειτουργεί.

Διαδικασία
Νομική βάση: 32014L0024
Ώρα παραλαβής προσφορών: 14:00
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Διάρκεια ισχύος της προσφοράς: 12 μήνες
Ημερομηνία αποσφράγισης προσφορών: 2023-08-08 📅
Ώρα αποσφράγισης προσφορών: 10:00

Αναθέτουσα αρχή
Επικοινωνία
Διεύθυνση διαδικτύου: WWW.ASTYNOMIA.GR 🌏
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Αρχη εξετασης προδικαστικων προσφυγων
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΘΗΒΩΝ ΑΡ. 196-198
Ταχυδρομική πόλη: Αγιος ιωαννης ρεντη
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τηλέφωνο: +30 2132141216 📞
E-mail: aepp@aepp-procurement.gr 📧
Διεύθυνση διαδικτύου: www.aepp-procurement.gr 🌏
Πληροφορίες για τις προθεσμίες προσφυγής:
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την (τις) προθεσμία(-ες) για την υποβολή προσφυγών:
Ο ανάδοχος μπορεί να ασκήσει προσφυγή για λόγους νομιμότητας και ουσίας κατά των αποφάσεων που επιβάλλουν
σε βάρος του κυρώσεις κατ' εφαρμογή των άρθρων 203, 206, 207, 208 και 213, καθώς και κατ'εφαρμογή των
συμβατικών όρων ενώπιον του φορέα που εκτελεί τη Σύμβαση μέσα σε ανατρεπτική προθεσμία(30) ημερών από
την ημερομηνία της κοινοποίησης ή της πλήρους γνώσης της σχετικής απόφασης.
Η εμπρόθεσμη άσκηση της προσφυγής αναστέλλει τις επιβαλλόμενες κυρώσεις. Επί της προσφυγής αποφασίζει το
αρμοδίως αποφαινόμενο όργανο, ύστερα από γνωμοδότηση του προβλεπόμενου στις περιπτώσεις β’ καιδ' της
παραγράφου 11 του άρθρου 221 οργάνου, εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από την άσκησή της, άλλως
θεωρείται ως σιωπηρώς απορριφθείσα. Κατά της απόφασης αυτής δεν χωρεί η άσκηση άλλης οποιοσδήποτε φύσης
διοικητικής προσφυγής. Αν κατά της απόφασης που επιβάλλει κυρώσεις δεν ασκηθεί εμπρόθεσμα η προσφυγή ή αν
απορριφθεί αυτή από το αποφαινόμενο αρμοδίως όργανο, η απόφαση καθίσταται οριστική. Αν ασκηθεί εμπρόθεσμα
προσφυγή, αναστέλλονται οι συνέπειες της απόφασης μέχρι αυτή να οριστικοποιηθεί. Κάθε διαφορά μεταξύ των
συμβαλλόμενων μερών που προκύπτει από τη σύμβαση προμήθειας ή παροχής υπηρεσιών, ανεξάρτητα από τον
χαρακτήρα της σύμβασης ως διοικητικής ή ως ιδιωτικού δικαίου, επιλύεται με την άσκηση προσφυγής ή αγωγής στο
Διοικητικό Εφετείο της Περιφέρειας στην οποία εκτελείται η σύμβαση. Παρέκταση αρμοδιότητας δεν επιτρέπεται.
Αν η σύμβαση εκτελείται στην Περιφέρεια δύο ή περισσότερων Διοικητικών Εφετείων, αρμόδιο καθίσταται αυτό
που θα επιλέξει ο προσφεύγων ή ο ενάγων. Πριν από την άσκηση της προσφυγής στο Διοικητικό Εφετείο προηγείται
υποχρεωτικά η τήρηση της ενδικοφανούς διαδικασίας της παραγράφου 5.3, διαφορετικά η προσφυγή απορρίπτεται
ως απαράδεκτη. Δεν απαιτείται η τήρηση ενδικοφανούς διαδικασίας αν ασκείται από τον ενδιαφερόμενο αγωγή, στο
δικόγραφο της οποίας δεν σωρεύεται αίτημα ακύρωσης ή τροποποίησης διοικητικής πράξης ή παράλειψης.
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πηγή: OJS 2023/S 119-374300 (2023-06-19)