Παροχή Υπηρεσιών Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας

ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ"

Αντικείμενο της σύμβασης είναι παροχή υπηρεσιών: «Υπηρεσίες Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας» για τρία (3) έτη με δικαίωμα παράτασης για ένα (1) επιπλέον έτος, με αντίστοιχη αύξηση του φυσικού – οικονομικού αντικειμένου, με μονομερή απόφαση της Αναθέτουσας Αρχής

Προθεσμία

Deadline 2026-10-05

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-27 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-27)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Παροχή Υπηρεσιών Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας
Αριθμός αναφοράς: ΠΕ51/2026
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι παροχή υπηρεσιών: «Υπηρεσίες Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας» για τρία (3) έτη με δικαίωμα παράτασης για ένα (1) επιπλέον έτος, με αντίστοιχη αύξηση του φυσικού – οικονομικού αντικειμένου, με μονομερή απόφαση της Αναθέτουσας Αρχής
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες καθαρισμού κτιρίων 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 11 419 200 EUR 💰
Περιγραφή
Τίτλος: Υπηρεσίες Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ)
Περιγραφή της προμήθειας:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι παροχή υπηρεσιών: «Υπηρεσίες Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας» για τρία (3) έτη με δικαίωμα παράτασης για ένα (1) επιπλέον έτος, με αντίστοιχη αύξηση του φυσικού – οικονομικού αντικειμένου, με μονομερή απόφαση της Αναθέτουσας Αρχής. Η Αναθέτουσα Αρχή έχει δικαίωμα προαίρεσης, με μονομερή απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου, σε ποσοστό που δεν μπορεί να υπερβαίνει το 30% του ποσού της αρχικής σύμβασης για όλα τα είδη πριν τη λήξη αυτής, εφόσον εξαντληθεί η συμβατική ποσότητα, και για όσο χρονικό διάστημα απαιτηθεί μέχρι τη συμπλήρωση της ετήσιας διάρκειας της σύμβασης ή/ και της παράτασης
Εμφάνιση περισσότερων
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Εργασίες διαμόρφωσης τοπίου για χώρους πρασίνου 📦
Ταχυδρομική διεύθυνση: Εξοχη θεσσαλονικης
Ταχυδρομικός κώδικας: 57010
Πόλη: Εξοχη θεσσαλονικης
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Θεσσαλονίκη 🏙️
Διάρκεια: 3 έτη
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές
Περιγραφή των επιλογών:
Δικαίωμα παράτασης για ένα (1) επιπλέον έτος, με αντίστοιχη αύξηση του φυσικού – οικονομικού αντικειμένου
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Κριτήριο ανάθεσης της σύμβασης είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001
Περιγραφή
Πόλη: Θεσσαλονικη

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-05 14:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-07 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-07 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της σύμβασης. Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά μητρώα ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Εφόσον οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να διαθέτουν ειδική έγκριση ή να είναι μέλη συγκεκριμένου οργανισμού για να μπορούν να παράσχουν τη σχετική υπηρεσία στη χώρα καταγωγής τους, η αναθέτουσα αρχή μπορεί να τους ζητεί να αποδείξουν ότι διαθέτουν την έγκριση αυτή ή ότι είναι μέλη τού εν λόγω οργανισμού ή να τους καλέσει να προβούν σε ένορκη δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου σχετικά με την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που έχουν προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά μητρώα. Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στο οικείο επαγγελματικό μητρώο, εφόσον, κατά την κείμενη νομοθεσία, απαιτείται η εγγραφή τους για την υπό ανάθεση υπηρεσία. Συγκεκριμένα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στο οικείο «Βιοτεχνικό ή Εμπορικό ή Βιομηχανικό Επιμελητήριο» σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του Ν. 4412/2016. Επιπρόσθετα, αναφορικά με τις υπηρεσίες ελέγχου παρασίτων, θα πρέπει να διαθέτουν σε ισχύ άδεια απεντομώσεων -μυοκτονιών από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, η παραπάνω απαίτηση θα πρέπει να καλύπτεται από όλα τα μέλη της ένωσης
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Άλλες οικονομικές ή χρηματοοικονομικές απαιτήσεις
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά την οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να διαθέτουν καθαρά αποτελέσματα χρήσεως μετά φόρων κατά την τελευταία οικονομική χρήση, ήτοι κατά το έτος 2025, τουλάχιστον ίσο με την ετήσια προϋπολογισθείσα δαπάνη χωρίς ΦΠΑ, ήτοι τα καθαρά αποτελέσματα χρήσεως μετά φόρων κατά το έτος 2025 να ανέρχονται τουλάχιστον σε 2.196.000,00€ χωρίς ΦΠΑ. Η συγκεκριμένη απαίτηση διασφαλίζει ότι ο Ανάδοχος του έργου διαθέτει επαρκή οικονομική δυναμική ώστε να ανταποκριθεί στο λειτουργικό κόστος της σύμβασης, τη μισθοδοσία του προσωπικού και τις φορολογικές και ασφαλιστικές του υποχρεώσεις. Η έγκαιρη και ορθή εκτέλεση της σύμβασης είναι κρίσιμης σημασίας για την αναθέτουσα αρχή (ΕλΣυν Ολ. 569/2024 σκ. 5, όπου και περαιτέρω νομολογία) (Έβδ. Τμ. 1673/2024 σκ. 4) καθώς η παροχή υπηρεσιών σε δημόσιο νοσοκομείο συνδέεται άμεσα με τη δημόσια υγεία, την υγιεινή και την ασφάλεια ασθενών, προσωπικού και επισκεπτών και απαιτεί υψηλό επίπεδο αξιοπιστίας και χρηματοοικονομικής σταθερότητας του αναδόχου. Η επάρκεια της οικονομικής βάσης του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα επιβεβαιώνεται από την καλή οικονομική κατάστασή της, ενώ συνιστά λιγότερο περιοριστικό μέτρο σε σχέση με άλλα πιθανά κριτήρια χρηματοοικονομικής επάρκειας όπως λ.χ. την πλήρωση αριθμοδεικτών που επίσης αναφέρονται στην ρευστότητα των οικονομικών φορέων (πρβλ. ΔΕφΘεσ/νίκης 145/2025). Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται αθροιστικά από τα μέλη της ένωσης
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Αναφορές σε καθορισμένες υπηρεσίες
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά στην τεχνική και επαγγελματική ικανότητα για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς απαιτείται κατά τη διάρκεια της τελευταίας τριετίας (2023, 2024 και 2025) ή και μέχρι την ημερομηνία υποβολής της προσφοράς να έχουν εκτελέσει τουλάχιστον μία (1) σύμβαση του συγκεκριμένου τύπου (σύμβαση παροχής υπηρεσιών καθαριότητας σε Δημόσια ή/και Ιδιωτικά Νοσοκομεία), ύψους τουλάχιστον ίσου με το 100% της ετήσιας εκτιμώμενης αξίας της σύμβασης για τις υπηρεσίες καθαριότητας, χωρίς το Φ.Π.Α., ήτοι να έχουν εκτελέσει επιτυχώς τουλάχιστον μία (1) σύμβαση ποσού 2.160.000,00€. Γίνεται αποδεκτή η αρχική σύμβαση και οι παρατάσεις αυτής οι οποίες έχουν συναφθεί μεταξύ της επιχείρησης και ενός φορέα, εφόσον πληρούνται οι ανώτεροι όροι. Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται αθροιστικά από τα μέλη της ένωσης
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με πρότυπα διασφάλισης της ποιότητας
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης απαιτείται να διαθέτουν τα κάτωθι πιστοποιητικά σε ισχύ, που έχουν εκδοθεί από επίσημα ινστιτούτα ελέγχου ποιότητας ή υπηρεσίες αναγνωρισμένων ικανοτήτων, τα οποία να αφορούν το αντικείμενο του διαγωνισμού, ήτοι Υπηρεσίες Καθαριότητας, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης – Μυοκτονίας: α) Πιστοποιητικό από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα για την τήρηση Συστήματος Διαχείρισης της Ποιότητας σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 9001:2015 ή ισοδύναμο, β) Πιστοποιητικό από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα για την τήρηση Συστήματος Διαχείρισης Υγείας και Ασφάλειας στην Εργασία σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ΕΛΟΤ ISO 45001:2018 ή ισοδύναμο, γ) Πιστοποιητικό από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα για την τήρηση Συστήματος Περιβαλλοντικής Διαχείρισης σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 14001:2015 ή ισοδύναμο, δ) Πιστοποιητικό από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα για την τήρηση του Συστήματος Διαχείρισης Πληροφορίων Απορρήτου ISO 27701:2021 ή ισοδύναμο, Η αναθέτουσα αρχή αναγνωρίζει ισοδύναμα πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί από φορείς διαπιστευμένους από ισοδύναμους Οργανισμούς διαπίστευσης, οι οποίοι εδρεύουν και σε άλλα κράτη – μέλη, σύμφωνα με τον Κανονισμό 765/2008. Επίσης, κάνει δεκτά άλλα αποδεικτικά στοιχεία για ισοδύναμα μέτρα διασφάλισης ποιότητας, εφόσον ο ενδιαφερόμενος οικονομικός φορέας δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει τα εν λόγω πιστοποιητικά εντός των σχετικών προθεσμιών για λόγους για τους οποίους δεν ευθύνεται ο ίδιος, υπό την προϋπόθεση ότι ο οικονομικός φορέας αποδεικνύει ότι τα προτεινόμενα μέτρα διασφάλισης ποιότητας πληρούν τα απαιτούμενα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας. Σε περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, οι παραπάνω ελάχιστες απαιτήσεις καλύπτονται αθροιστικά από όλα τα μέλη της ένωσης.
Εμφάνιση περισσότερων

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Γενικο νοσοκομειο θεσσαλονικης "γεωργιος παπανικολαου"
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1015.E00221.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Εξοχη θεσσαλονικης
Ταχυδρομικός κώδικας: 57010
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονικη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: prom@gpapanikolaou.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313307195 📞
Φαξ: +302313307195 📠
URL: https://gpapanikolaou.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Υγεία
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.eadhsy.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: Όπως ορίζεται στη διακήρυξη
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Στοιχεία της προκήρυξης
Προτιμώμενη ημερομηνία δημοσίευσης: 2026-08-31Z 📅
Πηγή: OJS 2026/S 167-599589 (2026-08-27)