ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΝΩ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ ΣΤΟ ΛΑΚΚΟ»
Περιφέρεια Κρήτης
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια τεχνολογικού εξοπλισμού πληροφορικής για το νέο κτίριο της Περιφέρειας Κρήτης στο Λάκκο η οποία θα καλύψει τις ανάγκες που έχουν προκύψει σε πάγιο εξοπλισμό πληροφορικής (ΗΥ, εκτυπωτές και συναφή είδη) στο πλαίσιο της εξυπηρέτησης των Υπηρεσιών Περιφέρειας Κρήτης και της ΠΕ Ηρακλείου. Φορέας χρηματοδότησης της σύμβασης είναι το Περιφερειακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης Προγραμματικής Περιόδου 2026-2030 της Περιφέρειας Κρήτης. Η δαπάνη για την εν λόγω σύμβαση βαρύνει τον με Κ.Α.: 2026ΑΠ00200038 με κωδικό MIS 5229705 της ΑΠ002 της Περιφέρειας Κρήτης. Η σύμβαση υποδιαιρείται σε 4 ομάδες και οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό μπορούν να υποβάλλουν προσφορές είτε για μία (1) ομάδα μεμονωμένα, είτε για περισσότερες ή για το σύνολο των ομάδων. Οι προσφορές θα υποβάλλονται για το σύνολο των ειδών των ομάδων και θα καλύπτουν ολόκληρη την ποσότητα του είδους. Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς, βάσει τιμής ανά ομάδα.
ΠροθεσμίαDeadline 2026-09-30
Ποιος Τι- • Μεγάφωνα › Ακουστικά κεφαλής
- • Μηχανήματα παραγωγής χαρτιού, εκτύπωσης, βιβλιοδεσίας και μέρη τους › Εκτυπωτικά μηχανήματα
- • Οθόνες απεικόνισης › Επίπεδες οθόνες
- • Προσωπικοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές › Επιτραπέζιοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές
- • Φωτοαντιγραφικές και θερμοαντιγραφικές συσκευές › Φωτοαντιγραφικά
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Κρήτη › Ηράκλειο
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-08-27 | Προκήρυξη σύμβασης |
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προκηρυξη ανοιχτου ηλεκτρονικου διαγωνισμου ανω των οριων με τιτλο: «προμηθεια τεχνολογικου εξοπλισμου πληροφορικης για το νεο κτιριο της περιφερειας κρητης στο λακκο»
Αριθμός αναφοράς:
Συστημικός α/α Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού (ΕΣΗΔΗΣ)
Σύντομη περιγραφή:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Επιτραπέζιοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 282 258 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 4
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 4
1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΟΜΑΔΑ 1 All-in-One PC και HEADSETS
Τίτλος: ΟΜΑΔΑ 1 All-in-One PC και HEADSETS
Ποσότητα: 300 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 225 806 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ) ✅
Περιγραφή της προμήθειας: Προμήθεια α) All-in-One PC -140 τεμαχίων και β) HEADSETS -160 τεμαχίων.
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Ακουστικά κεφαλής 📦
Ταχυδρομικός κώδικας: 71201
Πόλη: Ηρακλειο-κρητης
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ηράκλειο 🏙️
Διάρκεια: 5 μήνες
Κριτήρια απονομής
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΟΜΑΔΑ 2 ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΑ-ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ Α4
Τίτλος: ΟΜΑΔΑ 2 ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΑ-ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ Α4
Ποσότητα: 25 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 28225.75 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Εκτυπωτικά μηχανήματα 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
3️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΟΜΑΔΑ 3 ΟΘΟΝΕΣ Η.Υ.
Τίτλος: ΟΜΑΔΑ 3 ΟΘΟΝΕΣ Η.Υ.
Ποσότητα: 105 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 16129.05 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Προμήθεια α) Οθόνη ΗΥ 24’’-90 τεμαχίων και β) ΟΘΟΝΕΣ ΗΥ 27’’-15 τεμαχίων.
Προϊόντα/υπηρεσίες: Επίπεδες οθόνες 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0003
4️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
ΟΜΑΔΑ 4 ΦΟΡΗΤΟΙ YΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (LAPTOP)
Τίτλος: ΟΜΑΔΑ 4 ΦΟΡΗΤΟΙ YΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (LAPTOP)
Ποσότητα: 15 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 12097.2 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Προμήθεια LAPTOP -15 τεμαχίων.
Προϊόντα/υπηρεσίες: Προσωπικοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0004
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Πλατεια ελευθεριας
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-09-30 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-05 09:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): Επιτροπή Διαγωνισμού
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 5 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-05 09:00:00 📅
Τόπος: Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Πρόσθετες πληροφορίες: Επιτροπή Διαγωνισμού
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης ✅
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης: Όπως προβλέπεται στη Διακήρυξη
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Περιφερεια κρητης
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.913.0001
Τμήμα: παροχή γενικών δημοσίων υπηρεσιών
Ταχυδρομική διεύθυνση: Πλατεια ελευθεριας
Ταχυδρομικός κώδικας: 71201
Ταχυδρομική πόλη: Ηρακλειο-κρητης
Περιοχή: Ηράκλειο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Μιχαλης μυλωνακης
E-mail: mylos@crete.gov.gr 📧
Τηλέφωνο: +302813400335 📞
URL: http://www.crete.gov.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): www.promitheus.gov.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/516007 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/516007 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.eadhsy.gr 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 166-595950 (2026-08-27)