Προμήθεια ασθενοφόρων οχημάτων για το ΕΚΑΒ Αλεξανδρούπολης και το ΕΚΑΒ Καβάλας
Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας
Προμήθεια δεκαπέντε (15) ασθενοφόρων οχημάτων προνοσοκομειακής φροντίδας τύπου «Β» και τεσσάρων (4) κινητών μονάδων επείγουσας προνοσοκομειακής φροντίδας τύπου «C».
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-06
Ποιος Τι Πού- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Κεντρική Μακεδονία › Θεσσαλονίκη
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-08-28 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμήθεια ασθενοφόρων οχημάτων για το ΕΚΑΒ Αλεξανδρούπολης και το ΕΚΑΒ Καβάλας
Αριθμός αναφοράς:
Σύντομη περιγραφή:
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ασθενοφόρα 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1 985 000 EUR 💰
Η αναθέτουσα αρχή διατηρεί το δικαίωμα να αναθέσει συμβάσεις που συνδυάζουν τα ακόλουθα τμήματα ή ομάδες τμημάτων ✅
Ομάδα παρτίδων: GLO-0001
Άλλοι περιορισμοί στον τόπο εκτέλεσης: Οπουδήποτε στη συγκεκριμένη χώρα
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 2
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 2
1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Προμήθεια ασθενοφόρων για τo EKAB Αλεξανδρούπολης και EKAB Καβάλας Τύπου "B"
Ποσότητα: 15 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1 425 000 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ) ✅
Περιγραφή της προμήθειας: Ασθενοφόρα τύπου "B", 15 τεμάχια
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης:
Διάρκεια: 12 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Τεχνική ποιότητα
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Τίτλος: Προμήθεια ασθενοφόρων για τo EKAB Αλεξανδρούπολης και EKAB Καβάλας Τύπου "C"
Ποσότητα: 4 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 560 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Ασθενοφόρα τύπου "C", 4 τεμάχια
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Περιλαμβανόμενες παρτίδες:
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-06 11:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-09 11:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-09 11:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-26 11:00:00 📅
Πρόσθετες πληροφορίες:
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Εθνικο κεντρο αμεσης βοηθειας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Τμήμα: Παράρτημα Θεσσαλονίκης – Τμήμα Προμηθειών
Ταχυδρομική διεύθυνση: Μαβίλη 33, Πουρνάρι Πυλαίας
Ταχυδρομικός κώδικας: 55535
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονίκη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Άγγελος Χάνδρος
E-mail: a.chandros@ekab.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313326615 📞
URL: https://www.ekab.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): https://www.promitheus.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: www.ekab.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Υγεία
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
URL του εργαλείου προμηθειών: WWW.PROMITHEUS.GOV.GR 🌏
Όνομα: Εσηδης
Αναγνωριστικό των ταμείων ΕΕ: ΟΠΣ (MIS) 6006608
Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ταμεία ΕΕ:
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Δώρου 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Γραφείο Προέδρου
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): https://www.promitheus.gov.gr 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 167-599066 (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμήθεια ασθενοφόρων οχημάτων για το ΕΚΑΒ Αλεξανδρούπολης και το ΕΚΑΒ Καβάλας
Αριθμός αναφοράς:
ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ 04/ΕΣ/2026
Σύντομη περιγραφή:
Προμήθεια δεκαπέντε (15) ασθενοφόρων οχημάτων προνοσοκομειακής φροντίδας τύπου «Β» και τεσσάρων (4) κινητών μονάδων επείγουσας προνοσοκομειακής φροντίδας τύπου «C».
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ασθενοφόρα 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1 985 000 EUR 💰
Η αναθέτουσα αρχή διατηρεί το δικαίωμα να αναθέσει συμβάσεις που συνδυάζουν τα ακόλουθα τμήματα ή ομάδες τμημάτων ✅
Ομάδα παρτίδων: GLO-0001
Άλλοι περιορισμοί στον τόπο εκτέλεσης: Οπουδήποτε στη συγκεκριμένη χώρα
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 2
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 2
1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Ασθενοφόρα τύπου "B"
Τίτλος: Προμήθεια ασθενοφόρων για τo EKAB Αλεξανδρούπολης και EKAB Καβάλας Τύπου "B"
Ποσότητα: 15 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 1 425 000 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ) ✅
Περιγραφή της προμήθειας: Ασθενοφόρα τύπου "B", 15 τεμάχια
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης:
Τόπος παράδοσης των ειδών ορίζεται το ΕΚΑΒ – Παράρτημα Θεσσαλονίκης που έχει την ευθύνη διεξαγωγής του διαγωνισμού.
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Διάρκεια: 12 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Τεχνική ποιότητα
Τιμή ✅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό:
Ασθενοφόρα τύπου "C"
Τίτλος: Προμήθεια ασθενοφόρων για τo EKAB Αλεξανδρούπολης και EKAB Καβάλας Τύπου "C"
Ποσότητα: 4 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 560 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Ασθενοφόρα τύπου "C", 4 τεμάχια
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0002
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Περιλαμβανόμενες παρτίδες:
LOT-0001
LOT-0002
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-06 11:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-09 11:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση ✅
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-09 11:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Προθεσμία αιτήματος για παροχή πρόσθετων πληροφοριών: 2026-09-26 11:00:00 📅
Πρόσθετες πληροφορίες:
Επιτρέπεται η συμπλήρωση ή αποσαφήνιση πληροφοριών και δικαιολογητικών μόνο στις περιπτώσεις και υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 102 του ν. 4412/2016 και της διακήρυξης
Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
Εγγύηση συμμετοχής ποσού 28.500,00 ευρώ, ήτοι 2% της εκτιμώμενης αξίας του Τμήματος 1 χωρίς ΦΠΑ. Η εγγύηση ισχύει τουλάχιστον για τριάντα (30) ημέρες μετά τη λήξη της ισχύος της προσφοράς.
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Εθνικο κεντρο αμεσης βοηθειας
Εθνικός αριθμός μητρώου:
090073326
Τμήμα: Παράρτημα Θεσσαλονίκης – Τμήμα Προμηθειών
Ταχυδρομική διεύθυνση: Μαβίλη 33, Πουρνάρι Πυλαίας
Ταχυδρομικός κώδικας: 55535
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονίκη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Άγγελος Χάνδρος
E-mail: a.chandros@ekab.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313326615 📞
URL: https://www.ekab.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): https://www.promitheus.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: www.ekab.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Υγεία
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr/webcenter/portal/TestPortal 🌏
URL του εργαλείου προμηθειών: WWW.PROMITHEUS.GOV.GR 🌏
Όνομα: Εσηδης
Αναγνωριστικό των ταμείων ΕΕ: ΟΠΣ (MIS) 6006608
Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ταμεία ΕΕ:
Πρόγραμμα “Ανατολική Μακεδονία, Θράκη 2021–2027”, Ενάριθμος 2024ΕΠ03170007, 2η τροποποίηση Απόφασης Ένταξης Α.Π. 752/03-03-2026.
Πρόγραμμα ταμείων ΕΕ: Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) (2021/2027)
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου:
ΕΑΔΗΣΥ
Ταχυδρομική διεύθυνση: Δώρου 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Γραφείο Προέδρου
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): https://www.promitheus.gov.gr 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Όνομα και διευθύνσεις
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Η προδικαστική προσφυγή ασκείται ενώπιον της Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ., σύμφωνα με τα άρθρα 346 επ. του ν. 4412/2016 και το π.δ. 39/2017. Η προθεσμία είναι δέκα (10) ημέρες από την ηλεκτρονική κοινοποίηση της πράξης, δεκαπέντε (15) ημέρες αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα ή δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη γνώση της. Κατά παράλειψης, η προθεσμία είναι δεκαπέντε (15) ημέρες από την επομένη της συντέλεσής της.
Εμφάνιση περισσότερων
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 167-599066 (2026-08-28)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Εξοπλισμός μεταφοράς και βοηθητικά μέσα μεταφοράς (>20 νέες προμήθειες)
- Αυτοκίνητα οχήματα (>20)