ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΩΡΛ ΚΑΙ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΗΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ"

Διακήρυξη Διαγωνισμού «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΙΑΤΡΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ Γ.Ν.Θ. Γ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ» Υποέργο 3: Προμήθεια διαγνωστικού εξοπλισμού ΩΡΛ και Οφθαλμολογικής

Προθεσμία

Deadline 2026-10-12

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-28 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-28)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμηθεια διαγνωστικου εξοπλισμου ωρλ και οφθαλμολογικης
Σύντομη περιγραφή:
Διακήρυξη Διαγωνισμού «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΙΑΤΡΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ Γ.Ν.Θ. Γ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ» Υποέργο 3: Προμήθεια διαγνωστικού εξοπλισμού ΩΡΛ και Οφθαλμολογικής
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ηλεκτροεγκεφαλογράφημα 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 320967.74 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 8

1️⃣
Τίτλος: Προμηθεια διαγνωστικου εξοπλισμου ωρλ & οφθαλμολογικης
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 40322.58 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Video ηλεκτροεγκεφαλογράφος ασύρματης καταγραφής με workstation
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Θεσσαλονίκη 🏙️
Διάρκεια: 9 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): Βελτιστη σχεση ποιοτητας - τιμης
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 24193.55 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Συσκευή laser μήκους κύματος 450ΝΜ (μπλε-blue)
Προϊόντα/υπηρεσίες: Χειρουργικό λέιζερ 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0008

3️⃣
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 12096.77 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Συσκευή νυσταγμογραφίας vHIT
Προϊόντα/υπηρεσίες: Συσκευές διαγνωστικής 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Ιατρικές συσκευές 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0009

4️⃣
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 9677.42 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Ενδοσκοπικό set σιελοαδενοσκόπησης
Προϊόντα/υπηρεσίες: Ιατρικές συσκευές 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Διατάξεις ενδοσκοπίας και ενδοχειρουργικής 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0010

5️⃣
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 64516.13 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Συσκευή ψηφιακής φλουοροαγγειογραφίας
Προϊόντα/υπηρεσίες: Συσκευές ψηφιακής αγγειογραφίας 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0011

6️⃣
Ποσότητα: 2 τεμάχιο
Περιγραφή της προμήθειας: Πλήρης εξεταστική μονάδα για εξωτερικά ιατρεία (2 τεμάχια)
Προϊόντα/υπηρεσίες: Οφθαλμολογικός εξοπλισμός 📦
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0012

7️⃣
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 20161.29 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Μηχάνημα βιομετρίας
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0013

8️⃣
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 69354.84 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Σύστημα laser φωτοπηξίας με δυνατότητα επιλεκτικής τραμπεκουλοπλαστικής
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0014
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-12 14:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-14 11:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Οπως προβλεπεται στη διακηρυξη
Όροι για την αποσφράγιση των προσφορών (Πληροφορίες σχετικά με τα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και τη διαδικασία αποσφράγισης): ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται εγγύηση
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-14 11:00:00 📅
Τόπος: ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
Πρόσθετες πληροφορίες: ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις:
Για την έγκυρη συμμετοχή στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης, κατατίθεται από τους συμμετέχοντες οικονομικούς φορείς (προσφέροντες), εγγυητική επιστολή συμμετοχής, ύψους 2% επί του προ ΦΠΑ προϋπολογισμού των ειδών για τα οποία υποβάλλουν προσφορά, σύμφωνα με τα αναλυτικά οριζόμενα στην παρ. 2.2.2 της Διακήρυξης
Εμφάνιση περισσότερων
Όροι σχετικά με τη σύμβαση
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης:
Οι οικ. φορεις δεσμ.: α) τηρούν και θα εξακολουθήσουν να τηρούν κατά την εκτέλεση της σύμβασης, εφόσον επιλεγούν, τις υποχρεώσεις τους που απορρέουν από τις διατάξεις της περιβαλλοντικής, κοινωνικοασφαλιστικής και εργατικής νομοθεσίας, που έχουν θεσπιστεί με το δίκαιο της Ένωσης, το εθνικό δίκαιο, συλλογικές συμβάσεις ή διεθνείς διατάξεις περιβαλλοντικού, κοινωνικού και εργατικού δικαίου, οι οποίες απαριθμούνται στο Παράρτημα Χ του Προσαρτήματος Α του ν. 4412/2016. Η τήρηση των εν λόγω υποχρεώσεων ελέγχεται και βεβαιώνεται από τα όργανα που επιβλέπουν την εκτέλεση των δημοσίων συμβάσεων και τις αρμόδιες δημόσιες αρχές και υπηρεσίες που ενεργούν εντός των ορίων της ευθύνης και της αρμοδιότητάς τους, β) δεν θα ενεργήσουν αθέμιτα, παράνομα ή καταχρηστικά καθ΄ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας ανάθεσης, αλλά και κατά το στάδιο εκτέλεσης της σύμβασης, εφόσον επιλεγούν, γ) λαμβάνουν τα κατάλληλα μέτρα για να διαφυλάξουν την εμπιστευτικότητα των πληροφοριών που έχουν χαρακτηρισθεί ως τέτοιες.
Εμφάνιση περισσότερων

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Γενικο νοσοκομειο θεσσαλονικης "γεωργιος παπανικολαου"
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1015.E00221.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Εξοχη θεσσαλονικης
Ταχυδρομικός κώδικας: 57010
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονικη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Τσικουτα βασιλικη
E-mail: prom@gpapanikolaou.gr 📧
Τηλέφωνο: +302313307184 📞
Φαξ: +302313307190 📠
URL: https://gpapanikolaou.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Υγεία
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/500143 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps-search.eprocurement.gov.gr/actSearch/resources/search/500143 🌏
Πρόγραμμα ταμείων ΕΕ: Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) (2021/2027)
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΘΗΒΩΝ 196-198 (5ος ΟΡΟΦΟΣ)
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης - νικαια
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
Φαξ: +302132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης: ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 167-597400 (2026-08-28)