Προμήθεια, Εγκατάσταση και Θέση σε Λειτουργία Έξυπνου Συστήματος Τηλεδιαχείρισης Υδρομετρητών με Χρήση Σταθερού Ασύρματου Δικτύου Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ & ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΠΥΛΑΙΑ - ΧΟΡΤΙΑΤΗ

Αντικείμενο της σύμβασης είναι η δημιουργία μόνιμων επικοινωνιακών υποδομών για την διασύνδεση του μετρητικού εξοπλισμού του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης και η συνολική διαχείριση του. Η υποδομή αυτή θα είναι σε ελεύθερη συχνότητα, θα απαιτεί ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας από τον μετρητικό εξοπλισμό ώστε η μπαταρία που αυτό θα φέρει να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και θα δύναται να χρησιμοποιούνται και από άλλες εφαρμογές για την εξυπηρέτηση του Αναθέτοντα Φορέα.
Η δομή ενός έξυπνου συστήματος μέτρησης της κατανάλωσης θα πρέπει να αποτελείται από αισθητήρες, συσκευές δικτύου (gateways, routers), συσκευές τηλεμετρίας και ένα έξυπνο δίκτυο LoRaWAN (Wide Area Network) χαμηλής ισχύος για την επικοινωνία και τη μεταφορά της πληροφορίας μεταξύ όλων των συσκευών. Η χρήση ενός τέτοιου συστήματος που μπορεί να μειώσει σε βάθος χρόνου δραματικά το λειτουργικό κόστος των εταιριών που δραστηριοποιούνται στο χώρο καθώς και των τελικών καταναλωτών.

Προθεσμία

Η προθεσμία παραλαβής των προσφορών ήταν 2023-06-30. Η προμήθεια δημοσιεύθηκε στις 2023-05-26.

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2023-05-26 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2023-05-26)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Εξοπλισμός τηλεμετρίας και ελέγχου
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η δημιουργία μόνιμων επικοινωνιακών υποδομών για την διασύνδεση του μετρητικού εξοπλισμού του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης και η συνολική διαχείριση του. Η υποδομή αυτή θα είναι σε ελεύθερη συχνότητα, θα απαιτεί ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας από τον μετρητικό εξοπλισμό ώστε η μπαταρία που αυτό θα φέρει να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και θα δύναται να χρησιμοποιούνται και από άλλες εφαρμογές για την εξυπηρέτηση του Αναθέτοντα Φορέα. Η δομή ενός έξυπνου συστήματος μέτρησης της κατανάλωσης θα πρέπει να αποτελείται από αισθητήρες, συσκευές δικτύου (gateways, routers), συσκευές τηλεμετρίας και ένα έξυπνο δίκτυο LoRaWAN (Wide Area Network) χαμηλής ισχύος για την επικοινωνία και τη μεταφορά της πληροφορίας μεταξύ όλων των συσκευών. Η χρήση ενός τέτοιου συστήματος που μπορεί να μειώσει σε βάθος χρόνου δραματικά το λειτουργικό κόστος των εταιριών που δραστηριοποιούνται στο χώρο καθώς και των τελικών καταναλωτών.
Εμφάνιση περισσότερων
Μεταδεδομένα προκήρυξης
Πρωτότυπη γλώσσα: Ελληνικά 🗣️
Τύπος εγγράφου: Προκήρυξη σύμβασης
Φύση της σύμβασης: Προμήθειες
Κανονισμός: Ευρωπαϊκή Ένωση, με συμμετοχή χωρών της GPA
Κοινό λεξιλόγιο για δημόσιες συμβάσεις (CPV)
Κωδικός: Εξοπλισμός τηλεμετρίας και ελέγχου 📦
Συμπληρωματικός κωδικός CPV: Τηλεμετρικό σύστημα παρακολούθησης 📦
Τόπος εκτέλεσης
Περιφέρεια NUTS: Θεσσαλονίκη 🏙️

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας: Ανοικτή διαδικασία
Τύπος προσφοράς: Υποβολή για όλα τα τμήματα
Κριτήρια απονομής
Η πλέον συμφέρουσα οικονομικώς προσφορά

Αναθέτουσα αρχή
Ταυτότητα
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τύπος αναθέτουσας αρχής: Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Όνομα αναθέτουσας αρχής: Δημοτικη επιχειρηση υδρευσης & αποχετευσης πυλαια - χορτιατη
Ταχυδρομική διεύθυνση: 25ης Μαρτίου 17
Ταχυδρομικός κώδικας: 57010
Ταχυδρομική πόλη: Ασβεστοχωρι
Επικοινωνία
Διεύθυνση διαδικτύου: https://deyaph.gr/ 🌏
E-mail: dafermos@deyaph.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2310359775 📞
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://portal.eprocurement.gov.gr 🌏

Αναφορά
Ημερομηνίες
Ημερομηνία αποστολής: 2023-05-26 📅
Προθεσμία υποβολής: 2023-06-30 📅
Ημερομηνία δημοσίευσης: 2023-05-31 📅
Αναγνωριστικά
Αριθμός προκήρυξης: 2023/S 103-323906
Τεύχος ΕΕ-S: 103
Πρόσθετες πληροφορίες
Η παρούσα σύμβαση χρηματοδοτείται από Πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (Συλλογική Απόφαση Ένταξης, αριθ. ενάριθ. Έργου 2023ΣΕ27510030, συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ταμείο Συνοχής) και ως εκ τούτου η θετική γνώμη της ΕΥΔ Υ.ΜE.ΠΕΡ.Α.Α. ή η τεκμαιρόμενη θετική γνώμη για τη διαδικασία ανάθεσης της σύμβασης αποτελεί όρο για τη χρηματοδότηση της πράξης.
Εμφάνιση περισσότερων

Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η δημιουργία μόνιμων επικοινωνιακών υποδομών για την διασύνδεση του μετρητικού εξοπλισμού του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης και η συνολική διαχείριση του. Η υποδομή αυτή θα είναι σε ελεύθερη συχνότητα, θα απαιτεί ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας από τον μετρητικό εξοπλισμό ώστε η μπαταρία που αυτό θα φέρει να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και θα δύναται να χρησιμοποιούνται και από άλλες εφαρμογές για την εξυπηρέτηση του Αναθέτοντα Φορέα.
Εμφάνιση περισσότερων
Η δομή ενός έξυπνου συστήματος μέτρησης της κατανάλωσης θα πρέπει να αποτελείται από αισθητήρες, συσκευές δικτύου (gateways, routers), συσκευές τηλεμετρίας και ένα έξυπνο δίκτυο LoRaWAN (Wide Area Network) χαμηλής ισχύος για την επικοινωνία και τη μεταφορά της πληροφορίας μεταξύ όλων των συσκευών. Η χρήση ενός τέτοιου συστήματος που μπορεί να μειώσει σε βάθος χρόνου δραματικά το λειτουργικό κόστος των εταιριών που δραστηριοποιούνται στο χώρο καθώς και των τελικών καταναλωτών.
Εμφάνιση περισσότερων
Εκτιμώμενη συνολική αξία: 928 180 EUR 💰
Σύντομη περιγραφή:
1 Προμήθεια έξυπνου υδρομετρητή DN 15 σύμφωνα με τις απαιτήσεις στις Τεχνικές Προδιαγραφές τεμ 2.679
2 Προμήθεια έξυπνου υδρομετρητή DN 20 σύμφωνα με τις απαιτήσεις στις Τεχνικές Προδιαγραφές τεμ 6
3 Προμήθεια έξυπνου υδρομετρητή DN 25 σύμφωνα με τις απαιτήσεις στις Τεχνικές Προδιαγραφές τεμ 6
4 Εγκατάσταση έξυπνου υδρομετρητή σύμφωνα με τις απαιτήσεις στις Τεχνικές Προδιαγραφές τεμ 2.691
5 Προμήθεια μονάδας Gateway για την συλλογή και ασύρματη μετάδοση πληροφοριών στον Network Server τεμ 14
6 Εργασίες ραδιοκάλυψης - Εγκατάσταση Gateway - Παραμετροποίηση - Ζευγοποίηση τεμ 14
7 Προμήθεια και εγκατάσταση της εφαρμογής Application Server για τη συλλογή δεδομένων πεδίου τεμ 1
8 Προμήθεια και εγκατάσταση ειδικού λογισμικού διαχείρισης και ανάλυσης δεδομένων έξυπνων συσκευών τεμ 1
9 Ανάπτυξη εφαρμογών (App) έξυπνων κινητών τηλεφώνων για την ενημέρωση τελικών καταναλωτών τεμ 2
10 Προμήθεια και εγκατάσταση λογισμικού για διαχείριση του σταθερού δικτύου επικοινωνιών τεμ 1
11 Εκπαίδευση - Τεκμηρίωση τεμ 1
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 928 180 EUR 💰
Διάρκεια: 7 μήνες
Ονομασία του χρηματοδοτούμενου από την ΕΕ έργου ή προγράμματος: Η σύμβαση περιλαμβάνεται στο Υποέργο Νο 1 της Πράξης: «Ολοκληρωμένη διαχείριση δικτύων ύδρευσης στο Δήμο Πυλαίας-Χορτιάτη», η οποία έχει ενταχθεί στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ & ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ», με βάση την αρ. πρωτ. 2971/17-03-2023 Απόφαση ένταξης του Ειδικού Γραμματέα Διαχείρισης Τομεακών ΕΠ ΕΤΠΑ και ΤΣ και έχει λάβει κωδικό ΟΠΣ 5202020
Πρόσθετες πληροφορίες:
Η παρούσα σύμβαση χρηματοδοτείται από Πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (Συλλογική Απόφαση Ένταξης, αριθ. ενάριθ. Έργου 2023ΣΕ27510030, συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ταμείο Συνοχής) και ως εκ τούτου η θετική γνώμη της ΕΥΔ Υ.ΜE.ΠΕΡ.Α.Α. ή η τεκμαιρόμενη θετική γνώμη για τη διαδικασία ανάθεσης της σύμβασης αποτελεί όρο για τη χρηματοδότηση της πράξης.
Εμφάνιση περισσότερων

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Καταλληλότητα για άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της προμήθειας.
Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016.
Εμφάνιση περισσότερων
Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα.
Εμφάνιση περισσότερων
Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι στο Βιοτεχνικό ή Εμπορικό ή Βιομηχανικό Επιμελητήριο
Εκτέλεση της σύμβασης
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης: Όπως ορίζονται στα έγγραφα της Διακήρυξης στο άρθρο 4

Διαδικασία
Νομική βάση: 32014L0024
Ώρα παραλαβής προσφορών: 23:59
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Διάρκεια ισχύος της προσφοράς: 9 μήνες
Ημερομηνία αποσφράγισης προσφορών: 2023-07-06 📅
Ώρα αποσφράγισης προσφορών: 11:00
Τόπος: Ηλεκτρονικά από την επιτροπή διαγωνισμού της Δημοσιες Επιχείρησης Υδρευσής Αποχέτευσης Πυλαία-Χορτιάτη

Αναθέτουσα αρχή
Επικοινωνία
Πρόσωπο επικοινωνίας: Δαφερμος σαραντος
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://deyaph.gr/ 🌏
URL εγγράφων: https://portal.eprocurement.gov.gr 🌏

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Αρχή Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών (Α.Ε.Π.Π.) Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ.Θηβών 196-198, Κτίριο Κεράνης
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τηλέφωνο: +30 2132141216 📞
E-mail: aepp@aepp-procurement.gr 📧
Φαξ: +30 2132141229 📠
Διεύθυνση διαδικτύου: https://www.aepp-procurement.gr 🌏
Πληροφορίες για τις προθεσμίες προσφυγής:
Ο ανάδοχος μπορεί κατά των αποφάσεων που επιβάλλουν σε βάρος του κυρώσεις, δυνάμει των όρων των άρθρων 5.2 (Κήρυξη οικονομικού φορέα εκπτώτου - Κυρώσεις), 6.1. (Χρόνος παράδοσης υλικών), 6.4. (Απόρριψη συμβατικών υλικών – αντικατάσταση), καθώς και κατ’ εφαρμογή των συμβατικών όρων να ασκήσει προσφυγή για λόγους νομιμότητας και ουσίας ενώπιον του φορέα που εκτελεί τη σύμβαση μέσα σε ανατρεπτική προθεσμία (30) ημερών από την ημερομηνία της κοινοποίησης ή της πλήρους γνώσης της σχετικής απόφασης. Η εμπρόθεσμη άσκηση της προσφυγής αναστέλλει τις επιβαλλόμενες κυρώσεις. Επί της προσφυγής αποφασίζει το αρμοδίως αποφαινόμενο όργανο, ύστερα από γνωμοδότηση του προβλεπόμενου στο τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 11 του άρθρου 221 του ν.4412/2016 οργάνου, εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από την άσκησή της, άλλως θεωρείται ως σιωπηρώς απορριφθείσα. Κατά της απόφασης αυτής δεν χωρεί η άσκηση άλλης οποιασδήποτε φύσης διοικητικής προσφυγής. Αν κατά της απόφασης που επιβάλλει κυρώσεις δεν ασκηθεί εμπρόθεσμα η προσφυγή ή αν απορριφθεί αυτή από το αποφαινόμενο αρμοδίως όργανο, η απόφαση καθίσταται οριστική. Αν ασκηθεί εμπρόθεσμα προσφυγή, αναστέλλονται οι συνέπειες της απόφασης μέχρι αυτή να οριστικοποιηθεί.
Εμφάνιση περισσότερων
Πηγή: OJS 2023/S 103-323906 (2023-05-26)