Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου
Δήμος Άργους-Μυκηνών
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου, το οποίο θα είναι αυτοκινούμενο, αναρροφητικό τύπου COMPACT ωφέλιμης χωρητικότητας δεξαμενής απορριμμάτων 4m3. Το προσφερόμενο μηχάνημα θα έχει την ικανότητα: • Μεταφοράς νερού • Πυρόσβεσης μέσω μάνικας με πιστόλι ρυθμιζόμενου αυλού • Αναρρόφησης από τα πρανή χόρτων και εύφλεκτων υλικών με αναρροφητικό σωλήνα • Σάρωση με αναρρόφηση καύσιμης ύλης – απορριμμάτων από τα οδοστρώματα • Προστασία του περιβάλλοντος από έκτακτες ανάγκες πυρκαγιάς • Αναρρόφηση υδάτων από πλημύρες σε σπίτια και φρεάτια
ΠροθεσμίαDeadline 2026-10-07
Ποιος Τι- • Οχήματα για τις υπηρεσίες εκτάκτου ανάγκης › Πυροσβεστικά οχήματα
- • Οχήματα οδικής συντήρησης › Οχήματα οδικού καθαρισμού › Αυτοκινούμενα απορροφητικά σάρωθρα
- • Aττική › Κεντρικός Τομέας Αθηνών
- • Luxembourg › Luxembourg
- • Πελοπόννησος › Αργολίδα, Αρκαδία
Ιστορικό προμηθειών
| Ημερομηνία | Έγγραφο |
|---|---|
| 2026-09-02 | Προκήρυξη σύμβασης |
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου
Σύντομη περιγραφή:
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πυροσβεστικά οχήματα 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 225806.45 EUR 💰
Περιγραφή
Περιγραφή της προμήθειας:
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Αργολίδα, Αρκαδία 🏙️
Διάρκεια
Ημερομηνία έναρξης: 2026-12-01 📅
Ημερομηνία λήξης: 2027-04-01 📅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Αυτοκινούμενα απορροφητικά σάρωθρα 📦
Περιγραφή
Ταχυδρομική διεύθυνση: Καποδιστρίου 9-11
Ταχυδρομικός κώδικας: 21232
Πόλη: Άργος
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-07 15:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 10 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές παραγγελίες ✅
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δήμος Άργους-Μυκηνών
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Καποδιστρίου 9-11
Ταχυδρομικός κώδικας: 21232
Ταχυδρομική πόλη: Άργος
Περιοχή: Αργολίδα, Αρκαδία 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Λυρίτης Παρασκευάς, Δωροβίνης Διονύσης
E-mail: p.liritis@argos.gr 📧
Τηλέφωνο: 2751360055 📞
URL: www.argos.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://argos.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαία Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ.)
Εθνικός αριθμός μητρώου:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ.Θηβών 196-198
Ταχυδρομικός κώδικας: 182 33
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα-Αγ.Ιωάννης Ρέντης, , Κτίριο Κεράνης
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: proedros@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141216 📞
Φαξ: +30 2132141229 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-606875 (2026-09-02)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου, το οποίο θα είναι αυτοκινούμενο, αναρροφητικό τύπου COMPACT ωφέλιμης χωρητικότητας δεξαμενής απορριμμάτων 4m3. Το προσφερόμενο μηχάνημα θα έχει την ικανότητα:
• Μεταφοράς νερού
• Πυρόσβεσης μέσω μάνικας με πιστόλι ρυθμιζόμενου αυλού
• Αναρρόφησης από τα πρανή χόρτων και εύφλεκτων υλικών με αναρροφητικό σωλήνα
• Σάρωση με αναρρόφηση καύσιμης ύλης – απορριμμάτων από τα οδοστρώματα
• Προστασία του περιβάλλοντος από έκτακτες ανάγκες πυρκαγιάς
• Αναρρόφηση υδάτων από πλημύρες σε σπίτια και φρεάτια
Εμφάνιση περισσότερων
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πυροσβεστικά οχήματα 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 225806.45 EUR 💰
Περιγραφή
Περιγραφή της προμήθειας:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου, το οποίο θα είναι αυτοκινούμενο, αναρροφητικό τύπου COMPACT ωφέλιμης χωρητικότητας δεξαμενής απορριμμάτων 4m3. Το προσφερόμενο μηχάνημα θα έχει την ικανότητα:
• Μεταφοράς νερού
• Πυρόσβεσης μέσω μάνικας με πιστόλι ρυθμιζόμενου αυλού
• Αναρρόφησης από τα πρανή χόρτων και εύφλεκτων υλικών με αναρροφητικό σωλήνα
• Σάρωση με αναρρόφηση καύσιμης ύλης – απορριμμάτων από τα οδοστρώματα
• Προστασία του περιβάλλοντος από έκτακτες ανάγκες πυρκαγιάς
• Αναρρόφηση υδάτων από πλημύρες σε σπίτια και φρεάτια
Εμφάνιση περισσότερων
Τόπος εκτέλεσης: Αργολίδα, Αρκαδία 🏙️
Διάρκεια
Ημερομηνία έναρξης: 2026-12-01 📅
Ημερομηνία λήξης: 2027-04-01 📅
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας:
LOT-0001
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Αυτοκινούμενα απορροφητικά σάρωθρα 📦
Περιγραφή
Ταχυδρομική διεύθυνση: Καποδιστρίου 9-11
Ταχυδρομικός κώδικας: 21232
Πόλη: Άργος
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-07 15:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 10 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές παραγγελίες ✅
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δήμος Άργους-Μυκηνών
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1007.E84102.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Καποδιστρίου 9-11
Ταχυδρομικός κώδικας: 21232
Ταχυδρομική πόλη: Άργος
Περιοχή: Αργολίδα, Αρκαδία 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Λυρίτης Παρασκευάς, Δωροβίνης Διονύσης
E-mail: p.liritis@argos.gr 📧
Τηλέφωνο: 2751360055 📞
URL: www.argos.gov.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: https://argos.gov.gr/ 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.promitheus.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαία Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Α.ΔΗ.ΣΥ.)
Εθνικός αριθμός μητρώου:
1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ.Θηβών 196-198
Ταχυδρομικός κώδικας: 182 33
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα-Αγ.Ιωάννης Ρέντης, , Κτίριο Κεράνης
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: proedros@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141216 📞
Φαξ: +30 2132141229 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Κάθε ενδιαφερόμενος, ο οποίος έχει ή είχε συμφέρον να του ανατεθεί η συγκεκριμένη σύμβαση και έχει ή είχε υποστεί ή ενδέχεται να υποστεί ζημία από εκτελεστή πράξη ή παράλειψη της αναθέτουσας αρχής κατά παράβαση της νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή της εσωτερικής νομοθεσίας, δικαιούται να ασκήσει προδικαστική προσφυγή ενώπιον της ΑΕΠΠ κατά της σχετικής πράξης ή παράλειψης της αναθέτουσας αρχής, προσδιορίζοντας ειδικώς τις νομικές και πραγματικές αιτιάσεις που δικαιολογούν το αίτημά του. Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι:
(α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή τηλεομοιοτυπία ή
(β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως
γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα.
Σε περίπτωση παράλειψης, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι δεκαπέντε (15) ημέρες από την επομένη της συντέλεσης της προσβαλλόμενης παράλειψης.
Η προδικαστική προσφυγή κατατίθεται ηλεκτρονικά μέσω της λειτουργικότητας «Επικοινωνία» του ΕΣΗΔΗΣ στον ηλεκτρονικό τόπο του διαγωνισμού, επιλέγοντας κατά περίπτωση την ένδειξη «Προδικαστική Προσφυγή» και επισυνάπτοντας το σχετικό έγγραφο σε μορφή ηλεκτρονικού αρχείου Portable Document Format (PDF), το οποίο φέρει εγκεκριμένη προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή με χρήση εγκεκριμένων πιστοποιητικών.
Για το παραδεκτό της άσκησης της προδικαστικής προσφυγής κατατίθεται παράβολο από τον προσφεύγοντα υπέρ του Δημοσίου, κατά τα ειδικά οριζόμενα στο άρθρο 363 του ν. 4412/2016 στο άρθρο 19 παρ. 1.1 και στο άρθρο 7 της με αριθμ. 56902/215 Υ.Α..
Το παράβολο επιστρέφεται στον προσφεύγοντα, σε περίπτωση ολικής ή μερικής αποδοχής της προσφυγής του ή σε περίπτωση που, πριν την έκδοση της απόφασης της ΑΕΠΠ επί της προσφυγής, η αναθέτουσα αρχή ανακαλεί την προσβαλλόμενη πράξη ή προβαίνει στην οφειλόμενη ενέργεια.
Η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής και η άσκησή της κωλύουν τη σύναψη της σύμβασης επί ποινή ακυρότητας, η οποία διαπιστώνεται με απόφαση της ΑΕΠΠ μετά από άσκηση προσφυγής, σύμφωνα με το άρθρο 368 του ν. 4412/2016. Κατ’ εξαίρεση, δεν κωλύεται η σύναψη της σύμβασης εάν υποβλήθηκε μόνο μία (1) προσφορά και δεν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι.
Κατά τα λοιπά, η άσκηση της προδικαστικής προσφυγής δεν κωλύει την πρόοδο της διαγωνιστικής διαδικασίας, εκτός αν ζητηθούν προσωρινά μέτρα προστασίας κατά το άρθρο 366 του ν. 4412/2016.
Οι αναθέτουσες αρχές μέσω της λειτουργίας της «Επικοινωνίας» του ΕΣΗΔΗΣ:
• κοινοποιούν την προσφυγή σε κάθε ενδιαφερόμενο τρίτο σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην περ. α του πρώτου εδαφίου της παρ.1 του αρ. 365 του ν. 4412/2016 και την περ. α΄ της παρ. 1 του άρθρου 9 του π.δ. 39/2017.
• διαβιβάζουν στην Αρχή Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών (ΑΕΠΠ) τα προβλεπόμενα στην περ. β του πρώτου εδαφίου της παρ. 1 του αρ. 365 του ν. 4412/2016 και την περ. α΄ της παρ. 1 του άρθρου 9 του π.δ. 39/2017.
Η ΑΕΠΠ αποφαίνεται αιτιολογημένα επί της βασιμότητας των προβαλλόμενων πραγματικών και νομικών ισχυρισμών της προσφυγής και των ισχυρισμών της αναθέτουσας αρχής και, σε περίπτωση παρέμβασης, των ισχυρισμών του παρεμβαίνοντος και δέχεται (εν όλω ή εν μέρει) ή απορρίπτει την προσφυγή με απόφασή της, η οποία εκδίδεται μέσα σε αποκλειστική προθεσμία είκοσι (20) ημερών από την ημέρα εξέτασης της προσφυγής.
Η Αρχή επιλαμβάνεται αποκλειστικά επί θεμάτων που θίγονται με την προσφυγή και δεν μπορεί να ελέγξει παρεμπιπτόντως όρους της διακήρυξης ή ζητήματα που αφορούν τη διενέργεια της διαδικασίας.
Σε περίπτωση συμπληρωματικής αιτιολογίας επί της προσβαλλόμενης πράξης, αυτή υποβάλλεται έως και δέκα (10) ημέρες πριν την συζήτηση της προσφυγής και κοινοποιείται αυθημερόν στον προσφεύγοντα μέσω της πλατφόρμας του ΕΣΗΔΗΣ ή αν αυτό δεν είναι εφικτό με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο. Υπομνήματα επί των απόψεων και της συμπληρωματικής αιτιολογίας της Αναθέτουσας Αρχής κατατίθενται μέσω της πλατφόρμας του ΕΣΗΔΗΣ έως πέντε (5) ημέρες πριν από τη συζήτηση της προσφυγής.
Οι χρήστες - οικονομικοί φορείς ενημερώνονται για την αποδοχή ή την απόρριψη της προσφυγής από την ΑΕΠΠ.
Η άσκηση της ως άνω προδικαστικής προσφυγής αποτελεί προϋπόθεση για την άσκηση των ένδικων βοηθημάτων της αίτησης αναστολής και της αίτησης ακύρωσης του άρθρου 372 του ν. 4412/2016 κατά των εκτελεστών πράξεων ή παραλείψεων των αναθετουσών αρχών.
Όποιος έχει έννομο συμφέρον μπορεί να ζητήσει την αναστολή της εκτέλεσης της απόφασης της ΑΕΠΠ και την ακύρωσή της ενώπιον του αρμοδίου δικαστηρίου. Δικαίωμα άσκησης των ίδιων ενδίκων βοηθημάτων έχει και η αναθέτουσα αρχή, αν η ΑΕΠΠ κάνει δεκτή την προδικαστική προσφυγή. Με τα ένδικα βοηθήματα της αίτησης αναστολής και της αίτησης ακύρωσης λογίζονται ως συμπροσβαλλόμενες με την απόφαση της ΑΕΠΠ και όλες οι συναφείς προς την ανωτέρω απόφαση πράξεις ή παραλείψεις της αναθέτουσας αρχής, εφόσον έχουν εκδοθεί ή συντελεστεί αντιστοίχως έως τη συζήτηση της αίτησης αναστολής ή την πρώτη συζήτηση της αίτησης ακύρωσης.
Η άσκηση της αίτησης αναστολής δεν εξαρτάται από την προηγούμενη άσκηση της αίτησης ακύρωσης.
Η αίτηση αναστολής κατατίθεται στο αρμόδιο δικαστήριο μέσα σε προθεσμία δέκα (10) ημερών από την κοινοποίηση ή την πλήρη γνώση της απόφασης επί της προδικαστικής προσφυγής. Για την άσκηση της αιτήσεως αναστολής κατατίθεται παράβολο, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στο άρθρο 372 παρ. 4 του ν. 4412/2016.
Η άσκηση αίτησης αναστολής κωλύει τη σύναψη της σύμβασης, εκτός εάν με την προσωρινή διαταγή ο αρμόδιος δικαστής αποφανθεί διαφορετικά.
Τέλος, είναι δυνατή η άσκηση προδικαστικής προσφυγής στην ΑΕΠΠ, για την κήρυξη ακυρότητας της συναφθείσας σύμβασης, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στα άρθρα 368 έως και 371 του ν. 4412/2016.
Εμφάνιση περισσότερων
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-606875 (2026-09-02)
Νέες προμήθειες σε συναφείς κατηγορίες 🆕
- Εξοπλισμός μεταφοράς και βοηθητικά μέσα μεταφοράς (>20 νέες προμήθειες)