ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ

Δήμος Καστοριάς

ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ

Προθεσμία

Deadline 2026-10-15

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-09-03 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-03)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμηθεια καυσιμων και λιπαντικων δημου και δημοτικου ωδειου
Αριθμός αναφοράς: 12/2026
Σύντομη περιγραφή:
ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Πετρέλαιο και αποστάγματα 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 2060680.5 EUR 💰
Η αναθέτουσα αρχή διατηρεί το δικαίωμα να αναθέσει συμβάσεις που συνδυάζουν τα ακόλουθα τμήματα ή ομάδες τμημάτων
Ομάδα παρτίδων: GLO-0002
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 6
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 6

1️⃣
Τίτλος: ΥΠΟΟΜΑΔΑ Α1: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΔΗΜΟΥ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
Ποσότητα: 285000 λίτρο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 399 855 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ)
Περιγραφή της προμήθειας: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΔΗΜΟΥ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ. 285.000 ΛΙΤΡΑ.
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Πετρέλαιο θέρμανσης 📦
Ταχυδρομική διεύθυνση: Καστορια
Ταχυδρομικός κώδικας: 52100
Πόλη: Καστορια
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Καστοριά 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Διάρκεια της σύμβασης, της συμφωνίας-πλαίσιο ή του δυναμικού συστήματος αγορών
Η παρούσα σύμβαση υπόκειται σε ανανέωση
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Τίτλος: ΥΠΟΟΜΑΔΑ Α2: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Ποσότητα: 420000 λίτρο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 589 260 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 420.000 ΛΙΤΡΑ.
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0004

3️⃣
Τίτλος: ΥΠΟΟΜΑΔΑ Α3 ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Ποσότητα: 400000 λίτρο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 561 200 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ. 400.000 ΛΙΤΡΑ.
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0005

4️⃣
Τίτλος: ΥΠΟΟΜΑΔΑ Α4: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ
Ποσότητα: 10000 λίτρο
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 14 030 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ 10.000 ΛΙΤΡΑ.
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0006

5️⃣
Τίτλος: Ομαδα b: καυσιμα κινησης δημου καστοριας
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 441 885 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ 250.000 ΛΙΤΡΑ. ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ 65.000 ΛΙΤΡΑ
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0007

6️⃣
Τίτλος: Ομαδα γ: λιπαντικα δημου καστοριας
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 54450.5 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Λιπαντικά, χημικά πρόσθετα, υγρά φρένων και αντιψυκτικά για τις ανάγκες των οχημάτων - μηχανημάτων του Δήμου Καστοριάς.
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0009
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες:
Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) 2024/2509
Περιλαμβανόμενες παρτίδες:
LOT-0001
LOT-0004
LOT-0005
+ 3 ακόμη
LOT-0006
LOT-0007
LOT-0009
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-15 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-20 10:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών (τόπος): Καστορια
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 6 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-20 10:00:00 📅
Τόπος: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Η σύμβαση περιέχει όρους εκτέλεσης

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Απαιτούμενες καταθέσεις και εγγυήσεις: 5.892,60 €
Όροι σχετικά με τη σύμβαση
Όροι εκτέλεσης της σύμβασης:
Κατά την εκτέλεση της σύμβασης ο ανάδοχος τηρεί τις υποχρεώσεις στους τομείς του περιβαλλοντικού, κοινωνικοασφαλιστικού και εργατικού δικαίου, που έχουν θεσπισθεί με το δίκαιο της Ένωσης, το εθνικό δίκαιο, συλλογικές συμβάσεις ή διεθνείς διατάξεις περιβαλλοντικού, κοινωνικοασφαλιστικού και εργατικού δικαίου, οι οποίες απαριθμούνται στο Παράρτημα X του Προσαρτήματος Α΄. Η τήρηση των εν λόγω υποχρεώσεων από τον ανάδοχο και τους υπεργολάβους του ελέγχεται και βεβαιώνεται από τα όργανα που επιβλέπουν την εκτέλεση της σύμβασης και τις αρμόδιες δημόσιες αρχές και υπηρεσίες που ενεργούν εντός των ορίων της ευθύνης και της αρμοδιότητάς τους.
Εμφάνιση περισσότερων

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος καστοριας
Εθνικός αριθμός μητρώου: 997840976
Ταχυδρομική διεύθυνση: Σκαπερδειο δημοτικο μεγαρο
Ταχυδρομικός κώδικας: 52100
Ταχυδρομική πόλη: Καστορια
Περιοχή: Καστοριά 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Διευθυνση καθαριοτητας περιβαλλοντος και πρασινου δημου καστοριας- μανιακοι καστοριας
E-mail: apostolan@windowslive.com 📧
Τηλέφωνο: +30 2467081318 📞
Φαξ: +30 2467080768 📠
URL: http://www.kastoria.gov.gr 🌏
Επικεφαλής ομάδας
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Πληροφορίες σχετικά με τις κοινές προμήθειες
Η σύμβαση περιλαμβάνει κοινή προμήθεια
Επικοινωνία
URL εγγράφων: http://www.kastoria.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.promitheus.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ.Θηβών 196-198, Αγ.Ιωάννης Ρέντης, 18233
Ταχυδρομικός κώδικας: 18233
Ταχυδρομική πόλη: Αγ. ιωαννης ρεντης – νικαια
Περιοχή: Πειραιάς, Νήσοι 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +30 2132141227 📞
Φαξ: +30 2132141227 📠
URL: https://www.aepp-procurement.gr/ 🌏
Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι: (α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή τηλεομοιοτυπία ή (β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως (γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο ΚΗΜΔΗΣ. Σε περίπτωση παράλειψης που αποδίδεται στην αναθέτουσα αρχή, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι δεκαπέντε (15) ημέρες από την επομένη της συντέλεσης της προσβαλλόμενης παράλειψης . Οι προθεσμίες ως προς την υποβολή των προδικαστικών προσφυγών και των παρεμβάσεων αρχίζουν την επομένη της ημέρας της προαναφερθείσας κατά περίπτωση κοινοποίησης ή γνώσης και λήγουν όταν περάσει ολόκληρη η τελευταία ημέρα και ώρα 23:59:59 και, αν αυτή είναι εξαιρετέα ή Σάββατο, όταν περάσει ολόκληρη η επομένη εργάσιμη ημέρα και ώρα 23:59:59.
Εμφάνιση περισσότερων
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 171-609747 (2026-09-03)