Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια : • Ενός Λεωφορείου με δυνατότητα μεταφοράς ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου • Ενός λεωφορείου (9 θέσεων) μεταφοράς ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.) Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται στα κάτωθι τμήματα: Α) Μικρό Λεωφορείο 22 +1+ θέσεων πλην οδηγού, εκτιμώμενης αξίας 126.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α (156.240,00€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 30.240,00€) Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου. Β) Μικρό Λεωφορείο 9 θέσεων, εκτιμώμενης αξίας 53.234,00€ χωρίς Φ.Π.Α (66.010,16€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 12.776,16€). Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.). Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 179.234,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: 222.250,16€ / ΦΠΑ: 43.016,16€) Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : 34114400-3. Προσφορές υποβάλλονται για ένα ή για όλα τα τμήματα από τον κάθε προσφέροντα. Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε 18 μήνες από την υπογραφή της. Η σύμβαση θεωρείται ότι ολοκληρώθηκε στην περίπτωση που παραδόθηκε το σύνολο του συμβατικού αντικειμένου, πριν την συμπλήρωση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος. Η σύμβαση τροποποιείται μόνο γραπτώς, κατόπιν συμφωνίας των δύο συμβαλλόμενων μερών με Απόφαση της Αναθέτουσας Αρχής και γνωμοδότησης του αρμόδιου οργάνου και υπό την προϋπόθεση ότι η τροποποίηση προβλέπεται από συμβατικό όρο. Τυχόν τροποποιήσεις δεν μπορούν να αφορούν το φυσικό ή το οικονομικό αντικείμενο της Διακήρυξης, το οποίο θα υλοποιηθεί όπως προδιαγράφεται. Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι στην υπ αριθ.80/19-06-2025 Μελέτη της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Αγρινίου της παρούσας διακήρυξης. Η σύμβαση θα ανατεθεί με κριτήριο την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά, βάσει βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής ανα είδος.
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-02) Αντικείμενο Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμήθεια Λεωφορείων για τις ανάγκες των Δομών της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου
Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια :
• Ενός Λεωφορείου με δυνατότητα μεταφοράς ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου
• Ενός λεωφορείου (9 θέσεων) μεταφοράς ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.)
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται στα κάτωθι τμήματα:
Α) Μικρό Λεωφορείο 22 +1+ θέσεων πλην οδηγού, εκτιμώμενης αξίας 126.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α (156.240,00€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 30.240,00€)
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου.
Β) Μικρό Λεωφορείο 9 θέσεων, εκτιμώμενης αξίας 53.234,00€ χωρίς Φ.Π.Α (66.010,16€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 12.776,16€).
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.).
Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 179.234,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: 222.250,16€ / ΦΠΑ: 43.016,16€)
Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : 34114400-3.
Προσφορές υποβάλλονται για ένα ή για όλα τα τμήματα από τον κάθε προσφέροντα.
Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε 18 μήνες από την υπογραφή της. Η σύμβαση θεωρείται ότι ολοκληρώθηκε στην περίπτωση που παραδόθηκε το σύνολο του συμβατικού αντικειμένου, πριν την συμπλήρωση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος.
Η σύμβαση τροποποιείται μόνο γραπτώς, κατόπιν συμφωνίας των δύο συμβαλλόμενων μερών με Απόφαση της Αναθέτουσας Αρχής και γνωμοδότησης του αρμόδιου οργάνου και υπό την προϋπόθεση ότι η τροποποίηση προβλέπεται από συμβατικό όρο. Τυχόν τροποποιήσεις δεν μπορούν να αφορούν το φυσικό ή το οικονομικό αντικείμενο της Διακήρυξης, το οποίο θα υλοποιηθεί όπως προδιαγράφεται.
Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι στην υπ αριθ.80/19-06-2025 Μελέτη της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Αγρινίου της παρούσας διακήρυξης.
Η σύμβαση θα ανατεθεί με κριτήριο την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά, βάσει βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής ανα είδος.
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια :
• Ενός Λεωφορείου με δυνατότητα μεταφοράς ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου
• Ενός λεωφορείου (9 θέσεων) μεταφοράς ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.)
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται στα κάτωθι τμήματα:
Α) Μικρό Λεωφορείο 22 +1+ θέσεων πλην οδηγού, εκτιμώμενης αξίας 126.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α (156.240,00€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 30.240,00€)
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου.
Β) Μικρό Λεωφορείο 9 θέσεων, εκτιμώμενης αξίας 53.234,00€ χωρίς Φ.Π.Α (66.010,16€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 12.776,16€).
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.).
Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 179.234,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: 222.250,16€ / ΦΠΑ: 43.016,16€)
Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : 34114400-3.
Προσφορές υποβάλλονται για ένα ή για όλα τα τμήματα από τον κάθε προσφέροντα.
Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε 18 μήνες από την υπογραφή της. Η σύμβαση θεωρείται ότι ολοκληρώθηκε στην περίπτωση που παραδόθηκε το σύνολο του συμβατικού αντικειμένου, πριν την συμπλήρωση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος.
Η σύμβαση τροποποιείται μόνο γραπτώς, κατόπιν συμφωνίας των δύο συμβαλλόμενων μερών με Απόφαση της Αναθέτουσας Αρχής και γνωμοδότησης του αρμόδιου οργάνου και υπό την προϋπόθεση ότι η τροποποίηση προβλέπεται από συμβατικό όρο. Τυχόν τροποποιήσεις δεν μπορούν να αφορούν το φυσικό ή το οικονομικό αντικείμενο της Διακήρυξης, το οποίο θα υλοποιηθεί όπως προδιαγράφεται.
Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι στην υπ αριθ.80/19-06-2025 Μελέτη της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Αγρινίου της παρούσας διακήρυξης.
Η σύμβαση θα ανατεθεί με κριτήριο την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά, βάσει βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής ανα είδος.
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Μικρά λεωφορεία📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 179 234 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα ✅
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 2
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 2
1️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 1: Μικρό Λεωφορείο 22 +1+ θέσεων πλην οδηγού
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 126 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Μικρό Λεωφορείο 22 +1+ θέσεων πλην οδηγού, εκτιμώμενης αξίας 126.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α (156.240,00€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 30.240,00€)
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου.
Μικρό Λεωφορείο 22 +1+ θέσεων πλην οδηγού, εκτιμώμενης αξίας 126.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α (156.240,00€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 30.240,00€)
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων με κινητικά προβλήματα για τις ανάγκες των Δομών της της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου.
Πρόσθετες πληροφορίες:
Η σύμβαση αφορα την Πράξη «Προμήθεια Λεωφορείων για τις ανάγκες των Δομών της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου» με Κωδικό ΟΠΣ 6034703 στο Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2021-2027» και στην Προτεραιότητα ««Ενίσχυση υποδομών στο πλαίσιο της κοινωνικής συνοχής στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας»
Η σύμβαση αφορα την Πράξη «Προμήθεια Λεωφορείων για τις ανάγκες των Δομών της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου» με Κωδικό ΟΠΣ 6034703 στο Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2021-2027» και στην Προτεραιότητα ««Ενίσχυση υποδομών στο πλαίσιο της κοινωνικής συνοχής στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας»
Πόλη: Αγρινιο
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Αιτωλοακαρνανία
🏙️
Διάρκεια: 18 μήνες Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001
2️⃣
Τίτλος: ΤΜΗΜΑ 2: Μικρό Λεωφορείο 9 θέσεων
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 53 234 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Μικρό Λεωφορείο 9 θέσεων, εκτιμώμενης αξίας 53.234,00€ χωρίς Φ.Π.Α (66.010,16€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 12.776,16€).
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.).
Μικρό Λεωφορείο 9 θέσεων, εκτιμώμενης αξίας 53.234,00€ χωρίς Φ.Π.Α (66.010,16€ με Φ.Π.Α, Φ.Π.Α.: 12.776,16€).
Το προς προμήθεια λεωφορείο προορίζεται για την μεταφορά ατόμων για τις ανάγκες της Δομής Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η.).
Πρόσθετες πληροφορίες:
Η σύμβαση αφορα τη την Πράξη «Προμήθεια Λεωφορείων για τις ανάγκες των Δομών της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου» με Κωδικό ΟΠΣ 6034703 στο Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2021-2027» και στην Προτεραιότητα ««Ενίσχυση υποδομών στο πλαίσιο της κοινωνικής συνοχής στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας»
Η σύμβαση αφορα τη την Πράξη «Προμήθεια Λεωφορείων για τις ανάγκες των Δομών της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου» με Κωδικό ΟΠΣ 6034703 στο Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2021-2027» και στην Προτεραιότητα ««Ενίσχυση υποδομών στο πλαίσιο της κοινωνικής συνοχής στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας»
Διαδικασία Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία ✅
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-12 14:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-16 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 180 ημέρες Όροι υποβολής προσφορών
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-16 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές ✅
Συμπληρωματικές πληροφορίες Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: Λεωφ.Θηβών 196-198, Αγ.Ιωάννης Ρέντης, Κτίριο Κεράνης
Ταχυδρομικός κώδικας: 18223
Ταχυδρομική πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών
🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
URL: https://www.eadhsy.gr/🌏 Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης Όπως: Σώμα αναθεώρησης Διαδικασία αναθεώρησης
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης:
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι:
(α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή τηλεομοιοτυπία ή
(β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως
(γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο ΚΗΜΔΗΣ.
ΚΑΤΑ ΛΟΙΠΑ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 3.4 ΤΗΣ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ.
Ακριβείς πληροφορίες σχετικά με την προθεσμία (ή τις προθεσμίες) για τις διαδικασίες επανεξέτασης
Σε περίπτωση προσφυγής κατά πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία για την άσκηση της προδικαστικής προσφυγής είναι:
(α) δέκα (10) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό φορέα αν η πράξη κοινοποιήθηκε με ηλεκτρονικά μέσα ή τηλεομοιοτυπία ή
(β) δεκαπέντε (15) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης σε αυτόν αν χρησιμοποιήθηκαν άλλα μέσα επικοινωνίας, άλλως
(γ) δέκα (10) ημέρες από την πλήρη, πραγματική ή τεκμαιρόμενη, γνώση της πράξης που βλάπτει τα συμφέροντα του ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα. Ειδικά για την άσκηση προσφυγής κατά προκήρυξης, η πλήρης γνώση αυτής τεκμαίρεται μετά την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση στο ΚΗΜΔΗΣ.
ΚΑΤΑ ΛΟΙΠΑ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 3.4 ΤΗΣ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ.
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 170-608425 (2026-09-02)