Προμήθεια του είδους «ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΕΣΤ» με ταυτόχρονη παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού σε εφαρμογή του Προγράμματος Προμηθειών έτους 2026 με δικαίωμα προαίρεσης για ένα (1) ακόμη έτος προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες του Γ.Ν.Θ. «Γ. Γεννηματάς - ο Άγιος Δημήτριος» (Οργανική Μονάδα «Γ. Γεννηματάς» & Οργανική Μονάδα «Ο Άγιος Δημήτριος»)

3η ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ανοικτός δημόσιος διεθνής ηλεκτρονικός διαγωνισμός με αρ. διακήρυξης 9/2026 για την προμήθεια του είδους «ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΕΣΤ» με ταυτόχρονη παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού σε εφαρμογή του Προγράμματος Προμηθειών έτους 2026 με δικαίωμα προαίρεσης για ένα (1) ακόμη έτος προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες του Γ.Ν.Θ. «Γ. Γεννηματάς - ο Άγιος Δημήτριος» (Οργανική Μονάδα «Γ. Γεννηματάς» & Οργανική Μονάδα «Ο Άγιος Δημήτριος»).

Προθεσμία

Deadline 2026-10-12

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-09-01 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-09-01)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Προμήθεια του είδους «ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΕΣΤ» με ταυτόχρονη παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού σε εφαρμογή του Προγράμματος Προμηθειών έτους 2026 με δικαίωμα προαίρεσης για ένα (1) ακόμη έτος προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες του Γ.Ν.Θ. «Γ. Γεννηματάς - ο Άγιος Δημήτριος» (Οργανική Μονάδα «Γ. Γεννηματάς» & Οργανική Μονάδα «Ο Άγιος Δημήτριος»)
Αριθμός αναφοράς: 9/2026
Σύντομη περιγραφή:
Ανοικτός δημόσιος διεθνής ηλεκτρονικός διαγωνισμός με αρ. διακήρυξης 9/2026 για την προμήθεια του είδους «ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΕΣΤ» με ταυτόχρονη παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού σε εφαρμογή του Προγράμματος Προμηθειών έτους 2026 με δικαίωμα προαίρεσης για ένα (1) ακόμη έτος προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες του Γ.Ν.Θ. «Γ. Γεννηματάς - ο Άγιος Δημήτριος» (Οργανική Μονάδα «Γ. Γεννηματάς» & Οργανική Μονάδα «Ο Άγιος Δημήτριος»).
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Αντιδραστήρια αιματολογικών τεστ 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 792702.8 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 8
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 8

1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 1
Τίτλος: Τμήμα 1: Αιματολογικός Αναλυτής Τύπου Α' Ο.Μ.Γ. Γεννηματάς
Ποσότητα: 173800
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 173 616 EUR 💰
Η εν λόγω σύμβαση είναι επίσης κατάλληλη για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (ΜΜΕ)
Περιγραφή της προμήθειας:
Προμήθεια αυτόματου αιματολογικού αναλυτή υψηλής παραγωγικότητας Τύπου Α' (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Ταχυδρομική διεύθυνση: Εθνικής Αμύνης 41
Ταχυδρομικός κώδικας: 54635
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Θεσσαλονίκη 🏙️
Διάρκεια: 24 μήνες
Μέγιστες ανανεώσεις: 1
Πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές
Επιλογές
Περιγραφή των επιλογών:
Άσκηση δικαιώματος προαίρεσης με μονομερή δήλωση (απόφαση) της Αναθέτουσας Αρχής για δώδεκα (12) επιπλέον μήνες
Κριτήρια απονομής
Τιμή
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 2
Τίτλος: Τμήμα 2: Αιματολογικός Αναλυτής Τύπου B' Ο.Μ. Ο Άγ. Δημήτριος
Ποσότητα: 102600
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 110 770 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προμήθεια αυτόματου αιματολογικού αναλυτή μεσαίας παραγωγικότητας Τύπου Β' (Ο.Μ. Ο Άγ. Δημήτριος)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002

3️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 3
Τίτλος: Τμήμα 3: Αναλυτής αιμόστασης (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Ποσότητα: 133840
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 164608.8 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Προμήθεια αναλυτή αιμόστασης (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0003

4️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 4
Τίτλος: Τμήμα 4: Αναλυτής αιμόστασης (Ο.Μ. Ο Άγιος Δημήτριος)
Ποσότητα: 72000
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 109 200 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας: Προμήθεια αναλυτή αιμόστασης (Ο.Μ. Ο Άγιος Δημήτριος)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0004

5️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 5
Τίτλος: Τμήμα 5: Αυτόματος αναλυτής για μέτρηση γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Ποσότητα: 8000
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 16 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προμήθεια αυτόματος αναλυτή για μέτρηση γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0005

6️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 6
Τίτλος: Τμήμα 6: Σύστημα προσδιορισμούν Τ.Κ.Ε. (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς και Ο.Μ. Ο Άγιος Δημήτριος)
Ποσότητα: 18000
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 9 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προμήθεια συστήματος προσδιορισμούν Τ.Κ.Ε. (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς και Ο.Μ. Ο Άγιος Δημήτριος)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0006

7️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 7
Τίτλος: Τμήμα 7: Αντιδραστήρια αιμοδοσίας με τη μικρομέθοδο γέλης με παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Ποσότητα: 73722
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 169 550 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προμήθεια αντιδραστηρίων αιμοδοσίας με τη μικρομέθοδο γέλης με παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού (Ο.Μ. Γ. Γεννηματάς)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0007

8️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 8
Τίτλος: Τμήμα 8: Αντιδραστήρια αιμοδοσίας με τη μικρομέθοδο γέλης με παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού (Ο.Μ. ο Άγιος Δημήτριος)
Ποσότητα: 42680
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 39 958 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Προμήθεια αντιδραστηρίων αιμοδοσίας με τη μικρομέθοδο γέλης με παραχώρηση συνοδού εξοπλισμού (Ο.Μ. ο Άγιος Δημήτριος)
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0008
Περιγραφή
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ 41
Πόλη: Θεσσαλονικη

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίας:
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί με την ανοικτή διαδικασία του άρθρου 27 του ν. 4412/16
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-12 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-14 10:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Οι προσφέροντες μπορούν να υποβάλουν περισσότερες από μία προσφορές
Απαιτείται προηγμένη ή εγκεκριμένη ηλεκτρονική υπογραφή ή σφραγίδα [όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΕ) αριθ 910/2014]
Απαιτείται εγγύηση
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-14 10:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Νομικές, οικονομικές, χρηματοπιστωτικές και τεχνικές πληροφορίες
Όροι συμμετοχής
Κριτήριο επιλογής: Εγγραφή σε σχετικό επαγγελματικό μητρώο
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Οι οικονομικοί φορείς που συμμετέχουν στη διαδικασία σύναψης της παρούσας σύμβασης απαιτείται να ασκούν εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική δραστηριότητα συναφή με το αντικείμενο της προμήθειας. Οι οικονομικοί φορείς που είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε ένα από τα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στο κράτος εγκατάστασής τους ή να ικανοποιούν οποιαδήποτε άλλη απαίτηση ορίζεται στο Παράρτημα XI του Προσαρτήματος Α΄ του ν. 4412/2016. Στην περίπτωση οικονομικών φορέων εγκατεστημένων σε κράτος μέλους του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ) ή σε τρίτες χώρες που έχουν προσχωρήσει στη ΣΔΣ, ή σε τρίτες χώρες που δεν εμπίπτουν στην προηγούμενη περίπτωση και έχουν συνάψει διμερείς ή πολυμερείς συμφωνίες με την Ένωση σε θέματα διαδικασιών ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων, απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχα επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα. Οι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα οικονομικοί φορείς απαιτείται να είναι εγγεγραμμένοι στο Βιοτεχνικό ή Εμπορικό ή Βιομηχανικό Επιμελητήριο ή στο Μητρώο Κατασκευαστών Αμυντικού Υλικού. Στην περίπτωση ένωσης οικονομικών φορέων, η καταλληλότητα άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας θα πρέπει να καλύπτεται από όλα τα μέλη της ένωσης.
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Αναφορές σε καθορισμένες παραδόσεις
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά στην τεχνική και επαγγελματική ικανότητα για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς θα πρέπει να έχουν συνάψει τουλάχιστον μία σύμβαση προμήθειας αντίστοιχου αντικειμένου με αυτό για το οποίο θα υποβάλλουν προσφορά στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα τα τρία τελευταία έτη και να καταθέσουν βεβαιώσεις καλής εκτέλεσης από τις αναθέτουσες αρχές/επιχειρήσεις που να τεκμηριώνουν τα ζητούμενα
Εμφάνιση περισσότερων
Κριτήριο επιλογής: Πιστοποιητικά από ανεξάρτητους φορείς σχετικά με πρότυπα διασφάλισης της ποιότητας
Κατάλογος και σύντομη περιγραφή των κανόνων και των κριτηρίων:
Όσον αφορά στη διασφάλιση ποιότητας και στην εφαρμογή συστήματος περιβαλλοντικής διαχείρισης, οι οικονομικοί φορείς οφείλουν να συμμορφώνονται με πιστοποιητικά ποιότητας, που εκδίδονται από επίσημα γραφεία ποιοτικού ελέγχου ή αρμόδιες υπηρεσίες αναγνωρισμένων ικανοτήτων, που να βεβαιώνουν την τήρηση εκ μέρους του προσφέροντος, Συστήματος Διαχείρισης Ποιότητας, σύμφωνα με το πρότυπο ISO 9001:2015 (ή νεότερης έκδοσης) ή άλλο ισοδύναμο καθώς και κάθε άλλο πιστοποιητικό όπως αναλυτικά αναφέρεται στο Παράρτημα Ι της παρούσας διακήρυξης, το οποίο θα πρέπει να προσκομιστεί μαζί με την προσφορά. Επίσης οι προσφέροντες θα πρέπει να υποβάλλουν πιστοποιητικά, βεβαιώσεις ή άλλα αποδεικτικά μέσα με τα οποία να αποδεικνύουν τη συμμόρφωσή τους με συγκεκριμένα συστήματα ή πρότυπα περιβαλλοντικής διαχείρισης ή τη λήψη συγκεκριμένων μέτρων περιβαλλοντικής διαχείρισης. Η αναθέτουσα αρχή αναγνωρίζει ισοδύναμα πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί από φορείς διαπιστευμένους από ισοδύναμους Οργανισμούς διαπίστευσης, εδρεύοντες και σε άλλα κράτη - μέλη σύμφωνα με τον Κανονισμό 765/2008. Επίσης, κάνει δεκτά άλλα αποδεικτικά στοιχεία για ισοδύναμα μέτρα διασφάλισης ποιότητας, εφόσον ο ενδιαφερόμενος οικονομικός φορέας δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει τα εν λόγω πιστοποιητικά εντός των σχετικών προθεσμιών για λόγους για τους οποίους δεν ευθύνεται ο ίδιος, υπό την προϋπόθεση ότι ο οικονομικός φορέας αποδεικνύει ότι τα προτεινόμενα μέτρα διασφάλισης ποιότητας πληρούν τα απαιτούμενα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας.
Εμφάνιση περισσότερων

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: 3η ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ «Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ-Ο ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ» ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ «Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ»
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1015.E00216.0001
Τμήμα: Τμημα οικονομικου - γραφειο προμηθειων
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ 41
Ταχυδρομικός κώδικας: 54635
Ταχυδρομική πόλη: Θεσσαλονικη
Περιοχή: Θεσσαλονίκη 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Ναυσικά Χατζοπούλου
E-mail: promitheies@gennimatas-thess.gr 📧
Τηλέφωνο: 2313308154 📞
URL: www.gennimatas-thess.gr 🌏
Διεύθυνση του προφίλ αγοραστή: WWW.GENNIMATAS-THESS.GR 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Οργανισμός δημοσίου δικαίου
Κύρια δραστηριότητα
Υγεία
Επικοινωνία
URL εγγράφων: www.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: www.eprocurement.gov.gr 🌏
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.E00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 104 32
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: https://www.eadhsy.gr/ 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Στοιχεία της προκήρυξης
Προτιμώμενη ημερομηνία δημοσίευσης: 2026-09-03Z 📅
Πηγή: OJS 2026/S 170-607204 (2026-09-01)