Ψηφιακές Εφαρμογές Ανάδειξης του Γαστρονομικού Πλούτου του Ηρακλείου

ΔΗΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

α) Δημιουργία μιας διαδικτυακής πύλης με έμφαση στα τοπικά προϊόντα και την αξία τους, που θα αναδεικνύει τη γαστρονομική φυσιογνωμία του Ηρακλείου ως παγκόσμια πόλη γαστρονομίας της UNESCO, β) υλοποίηση μίας σειρά ψηφιακών δράσεων προβολής του γαστρονομικού πλούτου και γ) υλοποίηση ψηφιακών εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης και διαδραστικών εφαρμογών.

Προθεσμία

Deadline 2026-10-02

Ποιος Τι Πού
Ιστορικό προμηθειών
Ημερομηνία Έγγραφο
2026-08-24 Προκήρυξη σύμβασης
Προκήρυξη σύμβασης (2026-08-24)
Αντικείμενο
Πεδίο εφαρμογής της προμήθειας
Τίτλος: Ψηφιακές Εφαρμογές Ανάδειξης του Γαστρονομικού Πλούτου του Ηρακλείου
Αριθμός αναφοράς: 84305/2026-Α.Α_ΕΣΗΔΗΣ:501077&501078
Σύντομη περιγραφή:
α) Δημιουργία μιας διαδικτυακής πύλης με έμφαση στα τοπικά προϊόντα και την αξία τους, που θα αναδεικνύει τη γαστρονομική φυσιογνωμία του Ηρακλείου ως παγκόσμια πόλη γαστρονομίας της UNESCO, β) υλοποίηση μίας σειρά ψηφιακών δράσεων προβολής του γαστρονομικού πλούτου και γ) υλοποίηση ψηφιακών εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης και διαδραστικών εφαρμογών.
Εμφάνιση περισσότερων
Τύπος σύμβασης: Υπηρεσίες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού 📦
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 192 000 EUR 💰
Πληροφορίες για τα οικόπεδα
Η παρούσα σύμβαση χωρίζεται σε τμήματα
Μέγιστος αριθμός παρτίδων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 2
Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν για μέγιστο αριθμό παρτίδων: 2

1️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: ΤΜΗΜΑ Α
Τίτλος: Δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 157 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Περιλαμβάνει 10 πακέτα εργασίας: Πακέτο Εργασίας 1: Συλλογή – Τεκμηρίωση υλικού, Πακέτο Εργασίας 2: Ψηφιοποίηση - Ψηφιακή επεξεργασία υλικού, • Πακέτο Εργασίας 3: Δημιουργία 8 storytelling βίντεο, Πακέτο Εργασίας 4: Ανάπτυξη διαδικτυακής πύλης γαστρονομίας, Πακέτο Εργασίας 5: Δημιουργία AI εφαρμογής (Chatbot) για την παροχή υπηρεσιών προς τους επισκέπτες της πόλης, Πακέτο Εργασίας 6: Διαδραστικές εφαρμογές παρουσίασης περιεχομένου υπερυψηλής ανάλυσης με υποστηρικτική πλατφόρμα διαχείρισης περιεχομένου, Παραδοτέο 7: Ψηφιακές τουριστικές διαδρομές γαστρονομίας του Ηρακλείου - Αpp με augmented reality, Πακέτο Εργασίας 8: Μεταφράσεις στα Αγγλικά, Πακέτο Εργασίας 9: Εκπαίδευση - Πιλοτική λειτουργία, Πακέτο Εργασίας 10: Δράσεις δημοσιότητας.
Εμφάνιση περισσότερων
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Εξοπλισμός πολυμέσων 📦
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Τόπος εκτέλεσης: Ηράκλειο 🏙️
Διάρκεια: 12 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): όπως αναφέρεται στο αναλυτικό τεύχος διαγωνισμού
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0001

2️⃣
Εσωτερικό αναγνωριστικό: ΤΜΗΜΑ Β
Τίτλος: Προμήθεια και Εγκατάσταση Ηλεκτρονικού Εξοπλισμού και Ειδική Κατασκευή
Εκτιμώμενη αξία χωρίς ΦΠΑ: 35 000 EUR 💰
Περιγραφή της προμήθειας:
Περιλαμβάνει την Υποδομή/εξοπλισμό Υπερμεγέθης ψηφιακή επιφάνεια προβολής υπερυψηλής ανάλυσης με δυνατότητα διάδρασης κατάλληλη για δημόσιο χώρο
Τύπος σύμβασης: Προμήθειες
Προϊόντα/υπηρεσίες: Εξοπλισμός πολυμέσων 📦
Πρόσθετα προϊόντα/υπηρεσίες: Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού 📦
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Διάρκεια: 9 μήνες
Κριτήρια απονομής
Κριτήριο ποιότητας (όνομα): όπως αναφέρεται στο αναλυτικό τεύχος του διαγωνισμού
Τίτλος
Αριθμός αναγνώρισης παρτίδας: LOT-0002
Περιγραφή
Κύρια τοποθεσία ή τόπος εκτέλεσης: Τεύχος Αναλυτικής Διακήρυξης
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΑΓΙΟΥ ΤΙΤΟΥ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 71202
Πόλη: Ηρακλειο κρητης

Διαδικασία
Τύπος διαδικασίας
Ανοικτή διαδικασία
Νομική βάση: Οδηγία 2014/24/ΕΕ
Διοικητικές πληροφορίες
Προθεσμία παραλαβής προσφορών ή αιτήσεων συμμετοχής: 2026-10-02 15:00:00 📅
Όροι αποσφράγισης των προσφορών: 2026-10-07 11:00:00 📅
Γλώσσες στις οποίες μπορούν να υποβληθούν οι προσφορές ή οι αιτήσεις συμμετοχής: Ελληνικά 🗣️
Ελάχιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο προσφέρων πρέπει να διατηρήσει την προσφορά: 12 μήνες
Όροι υποβολής προσφορών
Hμερομηνία aποσφράγισης: 2026-10-07 11:00:00 📅
Ηλεκτρονική τιμολόγηση: Υποχρεωτική
Θα χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικές πληρωμές

Αναθέτουσα αρχή
Όνομα και διευθύνσεις
Όνομα: Δημος ηρακλειου κρητης οργανισμος τοπικης αυτοδιοικησης
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1007.E87101.0001
Τμήμα: Προμηθειων - δημοπρασιων
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΑΓΙΟΥ ΤΙΤΟΥ 1
Ταχυδρομικός κώδικας: 71202
Ταχυδρομική πόλη: Ηρακλειο κρητης
Περιοχή: Ηράκλειο 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
Πρόσωπο επικοινωνίας: Χριστόφορος Παπας/Βασίλης Τζανιδάκης
E-mail: prom@heraklion.gr 📧
Τηλέφωνο: +302813409468 📞
URL: www.heraklion.gr 🌏
Τύπος της αναθέτουσας αρχής
Αρχή τοπικής αυτοδιοίκησης
Κύρια δραστηριότητα
Γενικές δημόσιες υπηρεσίες
Επικοινωνία
URL εγγράφων: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
URL συμμετοχής: https://nepps.eprocurement.gov.gr 🌏
Πρόγραμμα ταμείων ΕΕ: Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) (2021/2027)
Ηλεκτρονική υποβολή: Υποχρεωτική

Συμπληρωματικές πληροφορίες
Σώμα αναθεώρησης
Όνομα: Ενιαια αρχη δημοσιων συμβασεων
Εθνικός αριθμός μητρώου: 1000.Ε00961.0001
Ταχυδρομική διεύθυνση: ΔΩΡΟΥ 7-9
Ταχυδρομικός κώδικας: 10432
Ταχυδρομική πόλη: Αθηνα
Περιοχή: Κεντρικός Τομέας Αθηνών 🏙️
Χώρα: Ελλάδα 🇬🇷
E-mail: grafeioproedrou@aepp-procurement.gr 📧
Τηλέφωνο: +302132141227 📞
URL: http://www.aepp-procurement.gr 🌏
Τελικό σημείο ανταλλαγής πληροφοριών (URL): http://www.aepp-procurement.gr 🌏
Υπηρεσία από την οποία μπορούν να ληφθούν πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία επανεξέτασης
Όπως: Σώμα αναθεώρησης
Πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρονικές ροές εργασίας
Η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα γίνεται δεκτή
Πηγή: OJS 2026/S 163-585275 (2026-08-24)